Официално: „Лукойл“ спира да работи

Не се тревожа за пазара на горива, има достатъчно лицензирани вносители у нас – над 420, заяви финансовият министър преди среща с директора на „Лукойл България“ [x] затвори Видео: ТВ Европа...
| Източник: vesti.bg

Не се тревожа за пазара на горива, има достатъчно лицензирани вносители у нас – над 420, заяви финансовият министър преди среща с директора на „Лукойл България“

[x] затвори

Новини Видео: ТВ Европа

В изпълнение на изискванията на закона днес комбинатът „Лукойл“ премина в режим на намаляване и спиране на производството, както и към прекратяване на доставките за пазара, за да изпълни в пълен размер разпоредбите на митническите органи.

Това се казва в официално съобщение на компанията, цитирано от БТА.

Вчера в края на работния ден в „ЛУКОЙЛ-Нефтохим Бургас“ АД са получени две решения на Министерство на финансите, Агенция „Митници“ – Централно митническо управление.

С тях се прекратява действието на лицензите за управление на данъчните складове „Нефтохим“ Бургас и Нефтен терминал „Росенец“, се казва още в съобщението.

След изясняване на всички детайли и анализ на възникналата ситуация, ще информираме допълнително за предприетите от страна на дружеството мерки, се посочва още в него.

"Лукойл" остана без лиценз за данъчни складове   

„Лукойл Нефтохим“ за момента спира да работи, потвърди по-рано и директорът на компанията Валентин Златев след среща с финансовия министър Симеон Дянков и шефа на митниците Ваньо Танов.

Те разговаряха около час в Министерството на финансите по повод отнемането на лиценза на „Лукойл Нефтохим Бургас“.

Ние сме законопослушни, естествено изпълняваме указанията, добави Златев.

Привели сме производството в авариен режим на работа, свалили сме преработката и за момента го спираме, обясни шефът на рафинерията пред журналисти.

Аз имам яснота, колкото и вие, нека да мине утрешния ден, добави той. Предполагам, че утре ще има специална пресконференция, заяви още Златев.

Валентин Златев остави без отговор въпроса дали „Лукойл“ ще постави измервателни уреди в складовете си до края на годината.

До криза на пазара на горива няма да се стигне, заяви преди срещата със Златев финансовият министър Симеон Дянков.

Има достатъчно лицензирани вносители у нас – над 420, така че не се притеснявам, добави той.

Няма малки и големи компании и правилата са еднакви за всички у нас, подчерта вицепремиерът.

Той каза също, че от Министерството на финансите не смятат да преосмислят отнемането на лиценза на „Лукойл“.

Още по-лаконичен бе Ваньо Танов, който само повтори, че е отнел лиценза на данъчните складове още в петък, а вчера е връчено решението и влиза в сила със самото връчване.

На въпрос какви са причините, той отговори, че го е направил, защото от „Лукойл“ не са изпълнили изискванията на закона.

Говорител на „Лукойл“: Смятахме, че сме се разбрали с българите

за отлагане на поставянето на измервателните уреди до края на годината. Пред РИА „Новости“ представителят на най-голямата руска частна петролна компания „Лукойл“ Дмитрий Долгов коментира отнемането на лиценза.

„В петък (22 юли) ситуацията изглеждаше далеч по различно. Смятахме, че сме достигнали договорка с митническите власти за отлагане на поставянето на измервателните уреди до края на годината“, каза Долгов.

Той добави, че ръководството на компанията в момента се намира в София, където се провеждат преговори с представители на българските власти.

Междувременно на пресконференция в парламента съпредседателите на „Синята коалиция“ Иван Костов и Мартин Димитров обявиха, че застават зад действията на министъра на финансите и на директора на Агенция „Митници“.

Костов: Започва война. Дали правителството ще спечели, зависи от неговата политическа воля

Той припомни, че, за да издържи в началото, страната трябва да има запаси от горива в размер на тримесечното потребление, който, според него обаче не е достигнат.

Сините не изключиха възможността в началото „Лукойл“ да се опита да контраатакува като спекулира със ситуацията и това да доведе до ново поскъпване на бензина и дизела.

Тук, според Димитров и Костов, е мястото на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която трябва да се намеси. Ако не изпълни функциите си, тя трябва да бъде разформирована, категорични са двамата съпредседатели.

Убедени сме, че ако мерките се приложат докрай, цените на горивата ще паднат, защото ще се заложи на конкурентен внос на по-ниски стойности, подчерта Иван Костов.

Той обаче допуска , че може да има трудности заради използването на складовете. В момента между 20 и 30% от тях са на други фирми, различни от монополиста.

От отнемането на лиценза на „Лукойл“ щяло да се подобри събирането на приходи в държавния бюджет от митнически сборове, конкурентната среда у нас да стане по-благоприятна, а горивата да поевтинеят.

Станишев: Отнемането на лиценза на „Лукойл“ е добре подготвен театър

между правителството и рафинерията. Пред журналисти лидерът на БСП коментира, че са известни „меко казано отличните отношения“ между Борисов и Златев и освен това не било тайна, че всяка година рафинерията излиза в планов ремонт.

Сергей Станишев посочи, че това се прави точно преди плановия ремонт и няма да бъдат нанесени никакви реални щети върху рафинерията.

Той отбеляза, че когато се знае кога е ремонтът, предварително се произвеждат допълнителни количества.

Резултатът от тази драма, която ще заглъхне след ден-два след „тежки“ разговори между „Лукойл“ и правителството, ще бъде поскъпване на горивата, смята Станишев.

Според него действията на Агенция „Митници“ са правилни, защото законът трябва да се изпълнява.

Print Friendly
FacebookСподели