Неформалният кмет на София Андрей Иванов подаде оставка, Фандъкова се еманципира

   Екип на Mediapool     Сн. БГНЕС Андрей Иванов, известен като силната фигура в софийското кметство, подаде оставка като председател на Столичния общински съвет (СОС), без да посочва убедителни...
| Източник:

 


Сн. БГНЕС

Андрей Иванов, известен като силната фигура в софийското кметство, подаде оставка като председател на Столичния общински съвет (СОС), без да посочва убедителни причини, само два месеца след преизбирането му на този пост и дни след неясния анонс на премиера Бойко Борисов, че има „някои забележки“ към работата му. С тази новина осъмна България в сряда, когато повечето телевизии излъчиха пряко изцяло или отчасти пресконференцията на вицепремиера и зам.-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов, проведена в осем сутринта, на която бяха представени решенията на Изпълнителната комисия на партията от предната вечер.

 

Бившият полицай и шеф на полицейско управление в София Андрей Иванов, считан за „намесник“ на Цветанов в софийското кметство, даде да се разбере, че е пожелал да бъде освободен от поста във връзка с медийните атаки през последните седмици, както и заради това, че трудно съчетава партийната и общинската работа. За нов председател на СОС е предложен общинският съветник от ГЕРБ Елен Герджиков, който е близък до Иванов.

 

Нито Цветанов, нито кметът Йорданка Фнадъкова потвърдиха да има сигнали от фирми срещу Андрей Иванов, каквито са неофициалните предположения. Из кулоарите на парламента се коментира, че Бойко Борисов е предприел рокади на хора, които са го подразнили с едни или други самоволни действия, несъгласувани с него и за които е получил сигнали от фирми и институции.

 

Фандъкова се еманципира

 

Според няколко различни източници на Mediapool от Столичната община, Фандъкова е в основата на „преврата“ срещу Иванов. След като бе преизбрана през октомври за кмет още на първи тур и с доста повече гласове от тези, подадени за общинската листа, Фандъкова е пожелала да се еманципира от Андрей Иванов, който контролирал всички обществени поръчки и кадрови назначения в София. Другата силна фигура в Столичната община е главният архитект Петър Диков, който обаче все още се ползва с протекциите на премиера Борисов. Освен това, според неофициални информации, премиерът Борисов е получил оплаквания от ръководството на голяма чужда фирма и от посланик на водеща европейска държава у нас за натиск, оказван от Андрей Иванов върху компанията за избор на подизпълнители и пр.

 

Махането на Иванов бе предшествано от уволнението на почти вечния шеф на „Столичен автотранспорт“ Асен Добранов, за който се говори, че е „касичка“ на досегашния шеф на СОС. Представители на ГЕРБ са настояли за пренареждане в сектора и лансиране на нови играчи.

 

Предистория на доброволната оставка

 

Като мотиви за „доброволната“ си оставка, предизвестена преди дни от премиера Бойко Борисов, Иванов посочил „медийните спекулации“ около имотното му състояние и нагласени обществени поръчки. Всъщност скандалът около имотното състояние на Андрей Иванов избухна през май миналата година и последва проверка на НАП, която обяви, че всичко при него е чисто. Нито тогава, нито по-късно имаше каквито и да е нагласи за махането на Андрей Иванов и нещо повече – той отново бе сред първите в листата на ГЕРБ за местните избори през октомври, а на 8 ноември бе преизбран за председател на СОС с гласовете на ГЕРБ.

 

Още тогава се забелязаха знаци за разединение в общинската група на ГЕРБ, като поддръжниците на Фандъкова се опитаха да прокарат друга кандидатура, но това не е било възможно, тъй като в онзи момент Андрей Иванов е успял да се наложи през Цветанов и столичната организация на ГЕРБ.

 

През последните два месеца обаче името на Андрей Иванов се завъртя в публичното пространство в критични материали, най-вероятно „подшушнати“ от „високите етажи“ на властта, а преди седмица вече открито се заговори за предстоящата му смяна. Самият Иванов обяви в интервю наскоро, че ще си отиде, ако премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов поиска това.

 

„Имам забележки към работата на Андрей Иванов и ще ги споделя пред Изпълнителната комисия на ГЕРБ. Тя ще реши дали той да остане или не“, каза Борисов миналата седмица, цитиран от „Труд“. Твърди се, че капката, преляла търпението на премиера към Иванов, е оплакването от ИТ-фирми. Става въпрос за 18 млн. лв. по проекта „Развитие на административното обслужване по електронен път“, който се финансиран по оперативна програма „Административен капацитет“.

Офертите трябва да бъдат отворени на 13 януари, но според публикации в „Труд“ победителите вече са ясни, като поръчката, разделена на няколко лота, ще бъде поделена между фирми на бизнесмените Спас Русев и Цветан Василев и Андрей Иванов.

 

Решението за рокадата на шефа на СОС е взето снощи на среща на Иванов с премиера Бойко Борисов, на която присъствал и Цветанов. Срещата пък е била непосредствено преди заседанието на Изпълнителната комисия на ГЕРБ, посветена на организационни въпроси и което, според уверенията на Цветанов, не се е занимавало с шефа на СОС.

 

Андрей Иванов остава шеф на софийската организация на ГЕРБ, но са подменени ръководителите на местните структури на партията в Хасково, Пазарджик, Разград, Велико Търново, а един варненски депутат от ГЕРБ ще бъде изваден от парламента и пратен на синекурна работа в ПАЧИС.

 

Андрей Иванов: Не бива да смятате, че в слуховете има нещо вярно
„Аз не смятам, че медиите са допринесли съществено. Това просто е вътрешна преценка на самия председател на Общинския съвет Андрей Иванов – човек, който има достойнство, и човек, който има и съответните лични качества. Това, когато един човек прецени и пожелае да бъде сменен от дадения пост, който заема, не смятам, че трябва да го тълкуваме като медиен натиск“, коментира Цветанов на пресконференцията в сряда.

Самият Андрей Иванов каза, че подава оставка, защото трудно съчетавал длъжностите на председател на Столичния общински съвет и на софийската организация на ГЕРБ.

„Не бива да смятате, че аз подавам оставка заради това, че нещо в това, което се каза през последната седмица или предишните няколко цикъла на подобни слухове и предположения, е вярно. Изминалите избори показаха, че много трудно се съчетава ролята на председател на Общинския съвет и председател на най-голямата организация на политическа партия ГЕРБ в страната. Всяка от тези функции, сама по себе си, е достатъчно задължаваща и достатъчно времеотнемаща. Сами разбирате, че това, което споменах за последната година и в личен план, и в личен план на семейството ми, дойде малко в повече. В същото време ясно е, че това, което се случва и което спомена г-н Цветанов, по един или друг начин има опасност да създаде проблеми в работата на групата и в работата на Общинския съвет, а аз винаги съм казвал, че съм отговорен човек“, каза Андрей Иванов.

Фандъкова: Нямам сигнали срещу Иванов, но решението му е основателно

 

Столичният кмет Йорданка Фандъкова заяви, че до нея не са достигали сигнали от фирми срещу Андрей Иванов, а администрацията не работи по слухове. Придържайки се към партийната линия и добрия тон, тя каза, че медийните атаки към Андрей Иванов през последните месеци са били доста сериозни. „В края на краищата се доведе до лично решение, което смятам, че съвсем основателно, напълно го разбирам в тази ситуация“, каза кметът.

 

Версията на Фандъкова за липсата на сигнали беше разклатена и от самия приемник на Андрей Иванов. Според Елен Герджиков „фирми, чиито интереси са били накърнени от политиката на ГЕРБ за прозрачност в общината, стоят зад опитите да бъде накърнена репутацията на досегашния председател на Столичния общински съвет“.

 

Кметът индиректно призна, че номинацията на Елен Герджиков за нов председател на СОС не е консултиран с нея. „Политическите решения са въпрос, който се коментира в Изпълнителната комисия. Аз съм кмет и отговарям за кадровите решения в Столична община, но не участвам в Изпълнителната комисия на ГЕРБ“, обясни Фандъкова. Тя допълни, че ще работи добре с Елен Герджиков, който бил „един от най-активните общински съветници“.
 

По думите й няма напрежение в общинската група на ГЕРБ. „Имала съм спорове с Андрей Иванов, така и с много от останалите общински съветници от ГЕРБ и това е нормално в хода на работата“, добави тя. Тя за пореден път отрече Андрей Иванов „лично“ да е забавил връщането на контрола на кметството върху Общинска банка и посочи, че за забавянето имаше наказан служител.
Кадиев: Фандъкова лъже

 

„На мястото на Андрей Иванов идва Андрей Иванов“, коментира общинският съветник от БСП Георги Кадиев. По думите му шефът на СОС не е искал да подава оставка и затова се е стигнало до назначаването на Елен Герджиков, който е бил негова дясна ръка в съвета, вместо Николай Стойнев (шеф на стопанската комисия в СОС-бел.ред.), който не е бил сред неговите приближени. Според Кадиев Фандъкова не казва истината за това, че срещу Иванов е нямало сигнали от фирми.

 

„Срещу Андрей Иванов има подадени много сигнали, но очевидно е имало един, както се казва в американската поговорка, който е бил сламката, счупила гърба на камилата“, добави Кадиев. Той коментира, че най-вероятно сигналите са изпращани директно до премиера Бойко Борисов и затова той е поискал оставката на Андрей Иванов.

 

Управляващата партия не дава правдоподобни обяснения защо предприема тази смяна, изтъкна Кадиев „Няма отговор на въпроса: „Защо, ако Иванов е извършвал нарушения или престъпления, за които е сменен, той изобщо остава общински съветник?“, попита Кадиев.

 

В коментар за оставката общинският съветник от БСП Росен Малинов заяви, че Бойко Борисов „продължава да държи на къс повод Столичната община и групата на ГЕРБ“.

 

„Според мен в основата на отстраняването на Андрей Иванов преди всичко стоят изборните резултати на ГЕРБ в столицата. Разликата между мажоритарния кандидат, което е нормално да има малко повече гласове от пропорционалната партийна листа в София, е 27 000 гласа в полза на Йорданка Фандъкова“, обясни Малинов пред БНТ.

 

Атанас Атанасов: Общината не решава кой да взема общински поръчки

 

Големият проблем на ГЕРБ е, че мачка конкуренцията. Причината за смяната на председателя на СОС Андрей Иванов с Елен Герджиков в момента е, че сега ще се гледа бюджетът и по този начин ще се прикрият някои неща, коментира пред бТВ общинският съветник от ДСБ Атанас Атанасов.
 

В София решенията кой да вземе обществени поръчки не се вземат в общината, каза Атанасов. Вие смятате ли, че като се смени Андрей Иванов с Елен Герджиков, „Лукойл“ ще спре да зарежда транспорта, попита риторично той. Корупция има в транспорта, посочи Атанасов.
 

Бойко Борисов, разбира се, се намесва на страната на добрите, каза Атанасов, според когото обаче в цялата тази история добри няма.

 

Тази пресконференция е да затапи една част от медиите, посочи още общинският съветник. Според него основният проблем в Столичния общински съвет е, че има корупция, манипулиране на обществените поръчки, за да бъдат спечелени от близки.

 

Атанас Атанасов припомни, че още когато са преизбирали Андрей Иванов за председател на СОС, от Синята коалиция са искали той да бъде изваден от листата. Още тогава имаше напрежение и не знам защо трябваше пак да го преизбират, каза още Атанасов.

 

Бившият председател на СОС и сегашен общински съветник от Синята коалиция Владимир  Кисьов (СДС) изрази своето „учудване“ от факта, че Иванов подава оставка само два месеца, след като е бил избран за още един мандат. Той допълни, че още тогава е имало слухове, че Иванов е избран само до Нова година.

 

„Човек, когато се хване за една работа, не трябва да се поддава… и ако е силна фигура, не трябва да се поддава на никакви атаки, а трябва да се бори срещу такива атаки“, каза още Кисьов в коментар на обясненията на Иванов, че е подал оставка заради медийните атаки.

 

Досегашният председател на Столичния общински съвет Андрей Иванов ще има съдбата на бившия директор на НАП Мария Мургина, прогнозира лидерът на РЗС Яне Янев и заключи – „По-добре късно, отколкото никога!“.

 

Надявам се от обект на корупционни скандали Андрей Иванов да се превърне в обект на българското правосъдие, каза още Янев и добави: Убеден съм, че той и още една дузина корумпирани висши политици и чиновници ще имат съдбата на Мургина, особено след като дойде предстоящият доклад на ЕК.

 

Депутати губят висши партийни постове

 

Изпълнителната комисия на ГЕРБ е сменила партийните шефове в няколко области, където управляващите се представиха сравнително слабо на последните местни избори. Цветанов посочи друг мотив за смените: „В голямата си част имахме областни ръководители, които паралелно с това са депутати. Преценихме, че в някои от местата трябва да бъдат направени кадрови промени, свързани с по-голямата ангажираност на хора по места“.
 

Сред сменените е хасковският депутат от ГЕРБ Иван Петров, за когото в медиите излязоха данни,че като шеф на полицията в Хасково е покровителствал контрабандата. Според Цветанов Петров се разделя с партийния си пост на областен лидер на ГЕРБ в Хасковско, защото бил депутат и се утвърдил като парламентарист. Мястото му ще бъде заето от Иво Димов., който на последните избори се кандидатира за кмет на Димитровград, но загуби.

Областната структура на ГЕРБ в Пазарджик вече ще бъде ръководена от областния управител Дончо Баксанов, който заменя депутата Иван Иванов.

Областният управител на Разград Валентин Василев ще ръководи областната организация ГЕРБ в Разградско, на мястото на Тодор Димитров.

 

За област Велико Търново депутатът Христо Христов отстъпва поста на Даниел Панов – кмет на общината. „Млад, енергичен човек с мениджърски способности“, каза за него Цветан Цветанов.

 

Според партийния устав парламентарната група на ГЕРБ освобождава и назначава областните ръководители и общинските ръководства. Очакват се предложения за промени в общинските ръководства.

Print Friendly
FacebookСподели