Душана Здравкова писа на еврокомисар заради избора на шеф на СГС

Душана Здравкова писа на еврокомисар заради избора на шеф на СГС Скандалът около избора на председател на СГС и последвалите го оставки се очертава като втория по мощ през последните...
| Източник: vesti.bg

Душана Здравкова писа на еврокомисар заради избора на шеф на СГС

Скандалът около избора на председател на СГС и последвалите го оставки се очертава като втория по мощ през последните години след този с Красьо Черния

Съдийката от Варна Душана Здравкова, която е и бивш евродепутат от ГЕРБ, напусна ВСС и се присъедини към политическите амбиции на подсъдимия Алексей Петров Съдийката от Варна Душана Здравкова, която е и бивш евродепутат от ГЕРБ, напусна ВСС и се присъедини към политическите амбиции на подсъдимия Алексей Петров
Днешното заседание на ВСС Днешното заседание на ВСС

Снимка: БГНЕС

Скандалът около избора на председател на СГС и последвалите го оставки се очертава като втория по мощ в съдебната система през последните години след този с Красьо Черния. Близък по отзвука си до тях е само този с имотите в Приморско.

Подалата оставка като окръжен съдия във Варненския окръжен съд и един от основателите на ГЕРБ Душана Здравкова, се обърна днес с отворено писмо до еврокомисаря по правосъдие, човешки права и гражданство Вивиан Рединг.

„Обръщам се към Вас по повод проблеми в съдебната система на България, които се трупат години наред, но в настоящия момент

преминават границите на професионалната и гражданска търпимост.

Става дума за поредица от действия на изпълнителната власт, които недвусмислено говорят за намеса в съдебната система, чрез кадруване и натиск върху нея“, пише Здравкова.

По думите й примерите са не един и два, което демотивира колегите й и най-вече гражданите.

„В България, като цяло, се вихри явлението „непотизъм“, което е остро критикувано и неприето както в европейските институции, така и в много други държави… Всичко това, както и ясно изразеният полицейски произвол – нахлуване в домове на граждани, арести пред деца, погазване на човешкото достойнство ме карат да потърся Вашето съдействие, като Комисар по правосъдие, човешки права и гражданство“, пише Здравкова.

Президентът Георги Първанов изрази безпокойството си от възникналото напрежение във ВСС.

„Мога само да изразя своето безпокойство, но повече не бих могъл. А и не е редно да коментирам, защото винаги съм избягвал да се намесвам в работата на съдебната власт. Наистина това са

сигнали, които трябва да бъдат видени много внимателно от управляващите“,

отбеляза той.

В същото време председателят на правната комисия в Народното събрание и зам.-председател на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова каза пред Медиапул (mediapool.bg), че не прави прави чест на представители на един колективен независим орган по конституция, който взима решение по вътрешно убеждение на всеки един от членовете, при толкова ясно изразено гласуване в подкрепа на спечелилия кандидат,

да играят „обидени“ и „ощипани“ госпожици,

за това, че малцинство от пет човека във ВСС не е успяло да надделее. Забележете, Владимира Янева спечели с три четвърти от гласовете – такива гласове се изискват само за промяна на българската конституция, добави Фидосова.

Съдебната власт не е бащиния на никой министър-председател и на никое правителство, коментира лидерът на БСП Сергей Станишев. Той вижда системен натиск от правителството върху съдебната система и опит за нейното превземане и нарушаване на нейната независимост. По думите му това е противоконституционно и антиевропейско.

Начинът на намеса е ежедневен, неформален, на маси, привиквания в кабинети

на прокурори, натиск на съдии, натиск на членове на ВСС, посочи Станишев. „Няма как да се докаже засега, защото не ползваме СРС-ата, но го знаем“, добави лидерът на БСП.

Българският хелзинкски комитет (БХК) изрази дълбоко смущение от избора на ръководител на СГС. Този избор изглежда дотолкова нелегитимен, че делегитимира самия ВСС, заявяват в своя позиция от БХК.

Според тях поредицата травматизиращи съдебната система зависими избори на ВСС поставят сериозно въпроса за настоящия му персонален състав, както и принципно за модела на този орган.

БХК изразява силна съпричастност със съдиите, които са „до крайност фрустрирани“

в потребността си от независимо, порядъчно управление на системата, в която влагат професионалните си живот и убеждение.

„Без върховенство на закона няма права. Между гражданите и безправието стоят единствено безпристрастните съдии. Настоящето управление настъпателно руши това“, пише БХК.

Избори като този на председателя на СГС Владимира Янева и няколко предходни не дават никакъв шанс на професионалистите в съдебната система, каза на пресконференция съдия Капка Костова, която напусна ВСС. По думите й кадруването на съвета оставя впечатление за предрешеност на изборите.

Нейната колежка Галина Захарова, която също подаде оставка, определи изборите на ВСС като „привидност на демократичност и състезателност“.

Говорителят на Съюза на съдиите Нели Куцкова заяви днес че не счита избора на Владимира Янева за председател на СГС за най-голямата грешка на ВСС, но по думите й

„с това е преляла чашата“.

Според нея за пореден път ВСС избира не на базата на професионални качества, а по неясни критерии.

Куцкова смята, че именно по тази причина колегите й са подали оставки – двете от години се борели за ясни критерии за издигане в съдебната система. Според нея те са се уверили, че са безсилни да убедят мнозинството във ВСС, че административните ръководители трябва да са хора с репутация, а не да се избират по неясни принципи.

Куцкова призна, че за себе си не може да обясни избора на Владимира Янева, защото няма ясни мотиви с какво тя е по-добра от другия кандидат. Според нея има очевидни различия в професионалните качества на избрания за председател на СГС и другия кандидат за поста. Тя допълни, че Захарова и Костова са избрани във ВСС от съдийската квота, а не както премиерът твърди – от тройната коалиция.

В съдебната система има корупция и тя трябва да се изчисти,

защото пречи на работата, смята Куцкова. Според нея за изчистването на корупцията от системата трябда да си свършат работата тези, чието задължение е това, на първо място МВР.

Не възприемам системата за пряк избор на съдиите в България от населението, коментира тя обясни, че за пряк избор на съдиите са необходими пари, за да може един кандидат да се яви.

Според нея един почтен съдия не може да си направи качествена кампания, защото изборите струват пари и той трябва да си плати за пресконференции, зали и т.н, а няма откъде да вземе тези средства. Препоръчвам, който предлага това, първо да прочете книгата на Джон Гришам „Обжалването“, посочи тя.

Mинистърът на правосъдието Маргарита Попова ще участва утре в съвета „Правосъдие и вътрешни работи“, който се провежда в Люксембург. Това съобщиха от пресцентъра на министерството. На заседанието е предвидено министрите на правосъдието в ЕС да обсъдят укрепване на правата и защитата на жертвите на престъпления.

Print Friendly
FacebookСподели