Адв. Екимджиев: Жертвите от „Арена Армеец“ могат да съдят държавата

| Източник: mediapool.bg

Не може изборите да са по-важни от живота и здравето на хората, твърди правозащитникът

Над 5000 души, държани затворени против волята им в „Арена Армеец“, могат да заведат дела срещу държавата пред Европейския съд по правата на човека в Страсбург и пред българските съдилища. Това каза в сряда адвокат Михаил Екимджиев, който е един от международно признатите български юристи в сферата на защита на човешките права.

„Смущаващо е, че цялата ситуация около „Арена Армеец“ бе окачествена от повечето наблюдатели и анализатори като организационен хаос и опорочаване на изборите. Никой обаче не видя бруталното нарушение на основното конституционно право на лична свобода и неприкосновеност. Тези хора бяха държани денонощия насилствено под полицейска охрана на една ограничена територия“, каза адв. Екимджиев за Mediapool.

Той допълни, че подобно ограничаване на правото на придвижване не е изрично предвидено в никой български закон, включително в Изборния кодекс. Екимджиев обясни, че действията на властите представляват недопустимо лишаване от свобода по смисъла на чл.5 от Европейската конвенция за защита правата на човека.

Адвокатът напомня, че съдът в Страсбург има богата практика по въпроса за лишаването от свобода. По делото „Гутсарди срещу Италия“ съдът осъжда държавата, защото въпросният Гутсарди е принудително изолиран в малко село край Сардиния заради съмнения за връзка с мафията. Близо 16 месеца той изкарва с ограничен до 2.5 км периметър на придвижване. Италия е сметната за виновна заради тази мярка. В случая с „Арена Армеец“ хората бяха изолирани от външния свят на много по-малък периметър при много по-тежки условия.

„Изборният кодекс и указанията на изборната администрация имат за цел да отговарят на обществения интерес за нормално провеждане на изборите. Това обаче не може да става за сметка на брутално засягане на основно конституционно право, каквото е правото на лична свобода. Това не може да се случва с риск за здравето и живота им“, казва Екмджиев.

Според него подобно положение е немислимо, защото на българската конституция и Европейската конвенция няма как да бъдат противопоставени норми от Изборния кодекс.

„За някои хора с влошено здраве, които се нуждаят от животоподдържащи медикаменти, това третиране от страна на държавата минава границата на суровост и вече представлява нечовешко и унизително отнасяне по смисъл на чл.3 от конвенцията. Подобно отнасяне и забранено и от българската конституция. За тях случилото се е неочаквано. Всички те казват, че не са допускали, че ще бъдат държани с дни“, казва адвокатът.

При подобни перспективи не може просто да сложиш линейки да чакат хора, които са на границата на живота и смъртта, допълва Екимджиев. Според него те имат всички основания да съдят ОИК, ЦИК и полицията по реда на Закона отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ).

„ЦИК показа юридическа немощ. Комисията робува на формата на закона, но показа пълна невъзможност да степенуват юридическите норми, които защитават различни права и интереси. Правото брани ценности. Най-важните ценности са човешкия живот, забраната за нечовешко и унизително отнасяне, личната свобода и неприкосновеност. Не може изборните протоколи да са по-важни от здравето и живота на хората. Проявената е морална импотентност, което говори лошо за професионализма на хората, които са взели тези решения“, допълни Екимджиев.

Както не може да се застреля мигрант, защото е нарушил закон, така и не може да се застрашава човешкия живот заради избори, каза в заключение правозащитникът.

Print Friendly
FacebookСподели