768x432r4r4r4r4r

Лошото време „застопори“ Vera Su, засега/хроника/

 www.facebook.com/watch/?v=229294575840187

Автор:

news.bg

Край Камен бряг късно снощи започна акцията по разтоварване на заседналия товарен кораб. Само че и баржата, която трябваше да пренесе азотните торове, също е заседнала, съобщава БНТ. Отделно на това във видео, разпространено в социалните мрежи и публикувано от maritime.bg, се вижда как при операцията част от торовете се изсипват в морето.

Вятърът, вълнението и лошото време допълнително усложняват работата. През уикенда екозащитници алармираха, че всяко едно забавяне може да е фатално, тъй като се очаква влошаване на времето, а това би поставило под риск вятърът да разбие кораба в скалите и целият товар от азотни торове да се излее в морето. Днес се очаква вятърът да се обърне от изток, което може да постави операцията вече в критична ситуация.

Целта на акцията е да се отнеме поне половината от товара от 3300 тона азотни торове, за да може да се вдигне носът и да се премести корабът.

С два крана и два влекача освобождават заседналия край Яйлата Vera SU

С два крана и два влекача освобождават заседналия край Яйлата Vera SU

Операцията е технически обезпечена

Пенко Георгиев, директор на историческия музей в Каварна, заяви, че заседналият кораб не е увредил подводни археологически обекти.

Въпреки че властите отричаха няколко дни, вчера от Басейнова дирекция признаха, че все пак има теч от кораба. Проби, взети в петък, но с излязъл вчера резултат показаха, че във морето има завишено съдържание на нитритен азот. Вчера бяха взети и нови проби.

По корпуса му има пробойни от скалите, в които е заседнал. В момента плавателният съд е укрепен с резервни котви.

Миналата седмица директорът на ИА „Морска администрация“ Живко Петров съобщи, че властите са отхвърлили плана на собственика и застрахователя за освобождаване на кораба и се обмислят други варианти. Това провокира спешна заповед на транспортния министър Христо Алексиев операцията да бъде стартирана от българските власти.

Товарният кораб, който е собственост на турска фирма, но плава под панамски флаг, заседна в скалите край Камен бряг, в близост до местността Яйлата на 20 септември.

От транспортното министерство заявиха, че тороветете и корабът ще бъдат извозени до пристанище „Варна“, където ще останат докато корабособственикът не заплати пълния размер на направените от държавата разходи.

============================

Още два влекача са тръгнали от пристанището във Варна към заседналия кораб край скалите на Яйлата. Целта е да се направи опит заедно с другия влекач, който е на място от вчера вечерта, да изтеглят от скалите плавателния съд.

Тази нощ акцията по претоварването на кораба започна, но днес сутринта беше прекратена, след като стана ясно, че голяма част от азотния тор при пренасянето му се изсипва в морето.

А това се е случило, тъй като машината за пакетирането на азотния тор се е развалила. Пренасянето е продължило чрез щипката на крана, а по-късно и този метод е прекратен. Може би след като кадри, заснети през нощта, показаха, че голяма част от торовете се изсипват във водата.

Тази сутрин стана ясно и че баржата, която трябва да събира претоварения товар и да го извозва до пристанището във Варна, също е закъсала, впоследствие е била освободена. Близо 200 тона от товара вече се превозват към Варна.

Акцията по претоварването на заседналия товарен кораб Vera Su тази сутрин бе прекратена.

И баржата, натоварена с азотни торове от Vera SU, заседна

И баржата, натоварена с азотни торове от Vera SU, заседна

Вятърът, вълнението и лошото време допълнително усложняват работата

По данни на сайта maritime.bg предстои да бъде направен опит за изтеглянето на заседналия кораб с помощта на влекачи. Към момента времето е благоприятно, за следобед прогнозите са за усилване на вятъра до 20 метра в секунда, което създава възможност корабът да бъде разбит в скалите.

От морската администрация във Варна потвърдиха включването на още 2 влекача в опита за изтегляне на заседналия кораб. Според изпълнителния директор Живко Петров азотните торове, изпуснати в морето, са малко количество и няма да доведат до сериозно замърсяване.

…………………………………………………………………..

Не се знае какво количество азотни торове са разпилени в Черно море

Автор:

news.bg

МОСВ не е разрешавало претоварването на торовете от Vera Su към баржи да става директно и чрез щипка, както се видя на кадрите, разпространени тази нощ.

От служители на РИОСВ е констатирано, че при претоварване на товара от кораб Vera Su чрез воден кран на малки плавателни съдове, при пренасяне на загребания карбамид към плавателния съд част от товара попада в морето. Разсипване на товара в акваторията на Черно море се наблюдава и при загребване от заседналия кораб към другия плавателен съд, съобщават от МОСВ.

По този начин бе направен опит да се разтовари заседналия кораб тази нощ, след като операцията започна едва в 21.30 ч. снощи. Освен че се развали машината за пакетиране, и баржата, дошла да извозва товара, заседна тази сутрин. По-късно е освободена от скалите.

Акцията по претоварването на заседналия товарен кораб Vera Su тази сутрин бе прекратена.

Не се уточнява обаче какво количество от торовете са се разпиляли вече в морето. Това, което е известно е, че 200 тона са натоварени на първата баржа и пътуват вече към пристанище „Варна“, а властите са преминали към друг план – да направят опит с влекачи да изтеглят заседналия кораб. Очаква се тази операция да започне днес следобед, след като и двата допълнителни влекача пристигнат на място.

Още два влекача пътуват към Яйлата и Vera Su

Още два влекача пътуват към Яйлата и Vera Su

Машината за пакетиране на азотния тор се е развалила

От МОСВ уточняват изрично, че на среща с институциите е решено 700 тона от насипния товар на кораба да бъде пакетиран в чували по един тон всеки и пакетираният товар да бъде транспортиран с баржи при засилени мерки за безопасност за морската околна среда. Предложеният метод от Морска администрация, който МОСВ е одобрил, е разтоварване чрез платнени денкове, които се пълнят от грайфер на борда на кораба чрез специално съоръжение (фуния) и последващото им пренасяне с кран до баржата.

На срещата е обърнато специално внимание, че между заседналия кораб и баржата трябва да бъде опънато платно, което да предотврати евентуално замърсяване. На практика са приложени коренно различни действия от одобрените, посочват от екоминистерството.

Министър Асен Личев е издал и принудителна административна мярка на Изпълнителна агенция „Морска администрация“ за спиране на дейностите по претоварване от кораба Vera Su. Претоварването, както е осъществено тази нощ, представлява непосредствена опасност от замърсяване на акваторията на Черно море.

Пред екокатастрофа: корабът край Камен бряг се е наклонил и е с пробойни

Обновена

Пред екокатастрофа: корабът край Камен бряг се е наклонил и е с пробойни

Екоактивисти настояват за незабавно изваждане на превозвания товар

Според изпълнителния директор Живко Петров, цитиран от БНТ, азотните торове, изпуснати в морето, са малко количество и няма да доведат до сериозно замърсяване.

Въпреки че властите отричаха няколко дни, вчера от Басейнова дирекция признаха, че все пак има теч от кораба. Проби, взети в петък, но с излязъл вчера резултат показаха, че във морето има завишено съдържание на нитритен азот. Вчера бяха взети и нови проби.

Миналата седмица от ИА „Морска администрация“ именно Живко Петров съобщи, че властите са отхвърлили плана на собственика и застрахователя за освобождаване на кораба и се обмислят други варианти.

Към момента времето е благоприятно, за следобед прогнозите са за усилване на вятъра до 20 метра в секунда и то от посока изток, което създава възможност корабът да бъде разбит в скалите.

Още през уикенда екозащитници алармираха, че всяко едно забавяне може да е фатално, тъй като се очаква влошаване на времето, а това би поставило под риск вятърът да разбие кораба в скалите и целият товар от азотни торове да се излее в морето.

Товарният кораб, който е собственост на турска фирма, но плава под панамски флаг, заседна в скалите край Камен бряг, в близост до местността Яйлата на 20 септември.

=============================

Лошото време „застопори“ Vera Su, засега

Автор:

news.bg

Работата по изтегляне на заседналия край Камен бряг кораб Vera Su не се очаква да продължи днес. Причината е лошото време – вятърът е североизточен, силен и по Черноморието има сериозна вълна.

Заради големите вълни в района днес ще се извърши само укрепване на кораба, което да го предпази от обръщане. Военните се очаква да извършат тази оперция.

Вчера първият опит корабът да бъде изтеглен завърши с провал и изключително бързо. Три влекача се опитаха да помръднат товарния кораб. Едно от въжетата обаче се скъса и мисията се провали.

Опасенията от екологична катастрофа остават.

Какво да се прави и какво се случва

Водолазът Михаил Заимов има голяма вероятност азотните торове да се изсипят в Черно море. Това ще стане „с голяма лекота“ при истински щорм. Това ще унищожи всичко. Като пример той даде състоянието на река Дунав, което не се е възстановило никога.

Много време се е загубило в изчакване, а според Заимов транспортният министър е трябвало да се задейства още в първия ден. Вчера е било обявено, че се търси помощ от Нидерландия, а пък за да стигнат спасители от там, са нужни поне десет дни. Въпреки че се промотира, че това е фирма, спасявала „Куркс“, не е бил потърсен един от водолазите, спускали се към подводницата, който живеел във Варна и бил женен за българка, посочи Заимов.

Според него шефът на ИА Морска администрация Живко Петров ще „отнесе всичко“, въпреки че има много малко вина, тъй като цялата държава не разполага с ресурс – никакъв. Морска администрация е една административна структура, която издава лицензи основни и се занимава с документооборот. Има звено за спасяване, но то е само проформа и не разполага с никакъв бюджет, въпреки че всяка година има инциденти.

30 години нищо не е направено по въпроса държавата да има спасяване – а то е на три нива: спасяване на живот, спасяване на екосистема и спасяване на имущество. „Трябва да се изгради спасителен отряд. Камери, хеликоптери, кораби и то специфични“, допълни Заимов. А ако се случи нефтен разлив – нямаме нищо срещу това“, допълни водолазът.

България е ратифицирала конвенцията за морско спасяване през 1999 г., но от тогава досега не е направено нищо, за да изпълнява задълженията си по нея. Питайте политиците, които омазняват този стол, на който седя в студиото, защо и как“, призова Михаил Заимов, според когото вината за невъзможността да се направи нещо в момента е политическа, кумулативна – „не мислим за кого гласуваме“ и така вече 30 години.

Според него трябва да има заместник-министър, който да е морски човек и „да знае какво е морско спасяване“.

На въпрос какво може да се е случило действително, Михаил Заимов заяви, че това е интересен въпрос, тъй като има система за предупреждение. Гранична полиция е звеното, което има нечувано точна представа какво се случва в морето във всеки един момент. Информация трябва да има е трафик контролът. Да се пита, призова Михаил Заимов.

Print Friendly

Автор: Nessebar-News.com


      Вашият коментар

      Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *