Софийската районна прокуратура (СРП) проверява дали Лена Бориславова от изпълнителния съвет на ПП-ДБ е помогнала на съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков да стане министър през 2021 г. чрез документни и други престъпления, свързани с действия пред Агенция по вписванията. Сигнал за случая е подаден от Атанас Русев, председател на Управителния съвет на Сдружение „Да запазим Корал“.

Това става ясно от съобщение на държавното обвинение, в което Бориславова е представена с инициалите Л.Б., Петков – К.П., а Русев – А.Р.

В журналистическо разследване на сайта „Бивол“ се твърди, че Лена Бориславова от „Продължаваме промяната“ е фалшифицирала подписи и документи през 2021 г., когато Петков е определен за министър на икономиката в първото служебно правителство на Стефан Янев, е същевременно е член на Управителния съвет (УС) на неправителствената организация „Да запазим Корал“. Подробности по казуса бяха представени пред bTV от журналиста Асен Йорданов от „Бивол“ и председателя на УС на сдружение „Да запазим Корал“ Атанас Русев, който е подал сигнал в ДАНС през юни 2023 г., а от дружеството и от сайта „Бивол“ са били извикани през юли да дадат показания.

От прокуратурата посочват, че на 11 август 2023 г. е образувано досъдебно производство, което се води по чл. 313, ал. 1 от НК. То е образувано, за това, че е потвърдена невярна информация в писмено съобщение, изпратено от Лена Бориславова по електронен път до Агенцията по вписванията. Данните са изискани по силата на Търговския закон за удостоверяване на освобождаването на Кирил Петков като член на УС на Сдружение „Да запазим Корал“ и избирането на негово място на Мартин Драгулев, посочен от СРП с инициалите М.Д. Смяната на Петков с Драгулев трябва да е била извършена на заседание на Общото събрание на сдружението, за което се твърди, че е проведено на 6 май 2021 г.

В рамките на разследването са разпитани десет свидетели, проведени са и оперативно-издирвателни мероприятия. Към делото са приобщени множество документи. Изискана е и справка от Сдружение „Да запазим Корал“.

Установени са данни за извършване и на други документни престъпления – съставяне и използване на неистински документи, представени пред Агенция по вписванията. В тази връзка предстоят и още разпити на лица, които имат връзка с извършените действия. Към делото ще бъдат приобщени техни сравнителни образци на подписи и почерк.

Очаква се в кратки срокове да бъдат изготвени съдебно-графическа и техническа експертиза по досъдебното производство. Когато те са готови, наблюдаващият прокурор ще се произнесе по хода на делото и дали ще бъдат привлечени като обвиняеми лица, спрямо които се съберат доказателства за участие в документни и други престъпления.

От СРП уверяват, че ще информират обществеността за хода на досъдебното производство.

Управителят на НЗОК дава Лена Бориславова на съд

Управителят на НЗОК дава Лена Бориславова на съд

Делото е за клевета

За публикуваните в „Бивол“ документи се твърди, че са съставени с фалшив подпис на председателя на „Да запазим Корал“ Атанас Русев: пълномощно, с което Лена Бориславова може да се разпорежда от името сдружението; протокол от заседание на организацията с решение за освобождаване на Кирил Петков като член на УС и назначаването на Мартин Драгулев на негово място; декларация за истинност. Сред присъствалите на заседанието е посочен основателят на „Да запазим Корал“ и главен редактор на Bird.bg Атанас Чобанов. Той е категоричен, че не е бил там и не е подписвал нищо. „С подпис на Лена Бориславова са вкарани всички тези документи. По този начин се крадат фирми. Шокиращо е“, заявява той.

Атанас Русев твърди, че не познава Бориславова, не е разговарял с нея дори по телефона и бил изумен, че тя си е извадила пълномощно от негово име. Той е категоричен, че не е провеждано заседание на УС на организацията за освобождаването на Кирил Петков.

Според Асен Йорданов участието на Лена Бориславова в измамата се доказва по неопровержим начин чрез метаданните на входираните в Агенцията по вписванията файлове. „По метаданните излизат съставители на файлове от тази поредица Лена Бориславова и нейният колега Никола Минчев“, отбелязва той и уточни, че тогава те са били колеги в кантората „Джингов, Гугински, Кючуков и Величков. По думите му метаданните имат уникален код и показват точното време, в което PDF файлът е бил обработван, както и устройството, на което е сканиран документът, а то било налично в споменатата кантора.

Пред bTV Лена Бориславова коментира, че не се притеснява от проверка, свързана със събранието на сдружението. Тя не била търсена от органите на реда. „Ще съдействам на всякакви разследващи органи да излезе истината. Бил ли е или не Петков част от УС на сдружението към момент, в който той е встъпил в длъжност като министър на икономиката? Това са факти, които могат да се видят в Търговския регистър“, посочва тя.

Според публикуваните документи към 13 май 2021 г. все още не било вписано освобождаването на Кирил Петков от УС на сдружението. Той встъпва в длъжност като служебен министър на икономиката ден по-рано.

Пред bTV Кирил Петков определя казуса като компромат на службите и част от предизборната кампания. „Излязъл съм от това НПО преди три годи, преди да стана министър. И изведнъж сега, дни преди изборите, страшен ужас става – Кирил Петков излязъл от това НПО преди три години. Пълна схема е това. Много е важно да не им се връзваме, защото цялата идея е да кажат – всички са маскари, не гласувайте“, коментира Петков.

Пред БНР депутатът от ПП-ДБ Никола Минчев отрече да е замесен в казуса: „По никакъв начин не съм бил въвлечен в отписването на Кирил Петков от управителните органите на „Да запазим Корал“. За самото сдружение съм работил по други казуси преди това, но конкретно по този не съм участвал по никакъв начин.“.