d256ce7a5c9117c4525fffea7070aad1

Георги Първанов: Някои от водещите институции в България са в състояние на „студена война“

Георги Първанов: Някои от водещите институции в България са в състояние на „студена война“. Опозицията демонстрира активност, но всъщност не предлага алтернативни политики

Някои от водещите институции в България са в състояние на „студена война“. Опозицията демонстрира активност, но всъщност не предлага реални политики. Това заяви в сутрешния блок на „България он еър“ основателят на ПП АБВ и президент на България (2002-2012) Георги Първанов. По думите му в страната в последно време се налага все повече недопустимия език на омразата, а част от парламентарно представените политически сили у нас разполагат със своите „остриета“, които често предизвикват остри полемики в ефира на националните медии. „В огромната част от случаите тези хора са делегирани.

Те представляват една или друга от парламентарните, а понякога и извънпарламентарни, формации“, посочи той и взе отношение по тезите, че подобни скандали могат да доведат страната до предсрочни избори. „Не вярвам да се стигне в близката една година до предсрочни избори, защото наистина има стабилно мнозинство. Уви, и опозицията все още не предлага алтернативи. За това и хората не могат да видят в опозицията алтернативата, наследника на едно бъдещо управление. И все пак, както вече се е случвало при управление на Борисов, може и по чисто морални съображения, ей така, почти от нищото, да изскочи, образно казано, заека и да се стигне до срив в управлението.“

Във връзка с темата Първанов бе призован за коментар и на постоянните конфликти,възникващи между изпълнителната власт и президентската институция, както и за проваленото вчера заседание на Консултативния съвет за национална сигурност към държавния глава Румен Радев. „Това е опит да се унизи държавният глава. Бих отишъл дори и по-далеч – това е опит да се принизи ролята на КСНС. Този случай, да се провали едно заседание на този съвет по подобна знакова тема, е без прецедент и по-скоро е един стремеж на управляващите да неглижират демонстративно ролята на президентската институция, което е една много рискова игра, предвид ситуацията, в която се намираме“, посочи той.

По думите му все още не може да се говори  за опити за импийчмънт на Румен Радев, каквито коментари вече започнаха да се появяват в публичното пространство. „Мисля, че е твърде рано за такива тези. Дори аз съм изненадан, че се стигна до този скандал. Разбира се, отговорността не е само в едната посока. Бих препоръчал на президента по-сдържана, по-умерена позиция. Нека той да бъде и алтернатива като политика или да бъде поне коректив като политика. И самите му послания да бъдат изричани по-малко остро и по-конструктивно.“

„Очевидно е обаче, че от двете страни на „Дондуков“ има различия и то по ключови политики. Ето виждате, че вчера, буквално след, да го наречем бойкота, на КСНС, въпреки че се спори дали това е бойкот, но така изглежда… Не може единият да не дойде, другите да си тръгнат по-рано, четвъртите да закъснеят. Какво се случи същия ден? На бойкота беше отговорено с вето. Ако така я карат, не знам къде ще свършат тези институции, които са определено в един период на „студена война“.“

По време на интервюто Георги Първанов бе призован да отговори и на въпрос, свързан с това допускала ли е грешки президентската институция по времето на мандата на настоящия държавен глава Румен Радев. „Да, имаше някои грешки, особено във връзка с действията на служебното правителство, но сякаш в президентската институция нещата се поуспокоиха. Това,  което на мен ми прави впечатление е, че все още не го виждам да се разгръща в международен мащаб. Последното му посещение е знак в позитивна посока, но вече изтича първата година на президента и това е време, в което той би трябвало да е обиколил поне половината европейски странии то по съществени, по ключови теми.

Във вътрешен план виждаме една пределна активност, когато става дума за исторически и други тържествени събития, но все пак, както и самият президент Радев го каза и аз някъде сигурно съм го споменал – президентът не е главен церемониалмайстор на държавата. Той трябва наистина да е по-ангажиран с ключовите проблеми на страната и сънародниците ни.“

В заключение Георги Първанов коментира и приоритетите на страната ни за предстоящото председателство на Съвета на ЕС. „Това с трите К-та (Консенсус, Конкурентоспособност и Кохезия) е една симпатична игра на думи, но аз искам да видя политиките. Чудесно е, че се говори за Западните Балкани като едно закъсняло продължение на идеята, заложена още в Солун през 2003 г. по време на гръцкото председателство.

Но освен Западните Балкани искам да видя и Изтока, като цяло. Защото източната политика на ЕС издиша отвсякъде. И после се питаме защо няма диверсификация в енергийната сфера. Няма такава, защото няма източна политика. Ние гледаме на тези страни, включително и на Азербайджан, Казахстан, Туркменистан само като на източници на енергоресурси. Дайте да работим с тях стратегически, дългосрочно.“

Print Friendly

Автор: Nessebar-News.com


      Вашият коментар

      Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *