1_3 (3)

Ако художникът Радослав Ралев беше жив

 

    1-4 (9) След алопластиката на тазобедрената ми става Слави изобрази ходенето ми с патерици в летене с крила

 

Максим МОМЧИЛОВ

Ако Радослав /Слави/  Ралев беше жив щеше да е на 76 г. и един месец.Не е минало кой знае  колко време, но хората вече не знаят,пък и не питат за Художника. Но кого да наричаме художника Ралев?                                                     

            Има различни определения и характеристики за човека-художник, но една от най-кратките и синтезирани максими е тази на Пабло Пикасо: „Художник това е човек, който рисува това, което продава. Добрият художник  – това е човек, който продава това, което рисува”.

            Кога обаче един човек, който рисува, става художник? Отговорът на този въпрос не може да се изчерпи само с цитираната максима, тъй като творческият път на Слави  е започнал преди повече от половин век. Но художник „се става” на  определен етап от творческото  развитие,  в процеса на превръщане на изобразителните средства в изображение:  цветът да стане въздух, въздухът – форма, формата – енергия, енергията -материя, материята – темперамент.

            Доайенът на несебърските художници  имаше редица самостоятелни изложби, участвал е в общи художествени изложби, картините му се котират и като скъп подарък за представителите на дипломатическия корпус.

            1-2 (21) Могат ли да се разкажат обаче картините на Слави? Отговорът е, не. Защото съществуват точно толкова гледни точки към което и да е нещо, в т.ч. и за всяка картина, колкото са и точките /безкраен брой/ по периметъра на една окръжност, от които може да се визира центърът й.                                                                                                                  Друг е въпросът, че Слави  е от малкото художници, чиито картини са били  крадени. Доколкото обаче творението на изкуството е в същината си въпрос, повик към човешката душа, към чувствата и разума,всеки отговор пред картините на художника е индивидуален. Оставя го сам да намери път към изобразеното. 

            В същото време Радослав Ралев е човек,за когото «художничеството» -хоби и професия са едно.За него изкуството е безкраен път,постоянен спътник,начин на съществуване.Той говореше без думи и рисуваше без образи,за да достигне чистотата на интелектуалното мълчание.                                                                                                                           

Разбира се, това  слово можеше да бъде съвсем кратко,например под цитата: «Ars longa,vita brevisest» за вече отминалия приятел Слави.От него останаха ненарисувани картини.Сигурен съм,че една част от тях ще добият очертания в недовършените платната.                                                                                                         

Слави вече го няма, но в изложбата на „Арт Несебър” са вселени  с платната на Художника.И бъдещата действаща галерия в Демонстрационния център  на ул.”Отец Паисий” може и трябва  да носи името Радослав Ралев.

 

 

Print Friendly

Автор: Nessebar-News.com


      Вашият коментар

      Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *