Митрополит Неофит е новият патриарх

| Източник: Fokus

Агенция „Фокус“


Русенският митрополит Неофит е новият български патриарх и Софийски митрополит. Това обяви наместник-предстоятелят на Светия синод на Българската православна църква митрополит Кирил. За Русенския митрополит Неофит са подадени 90 гласа, за Ловчанския митрополит Гавриил са подадени 47 гласа, една бюлетина е невалидна. Изборът бе направен на балотаж, след като на първия тур никой от тримата митрополити не получи изискваните две трети от гласовете на Патриаршеския избирателен църковен събор.
Агенция “Фокус”
Русенският митрополит Неофит е новият български патриарх и Софийски митрополит

Русенският митрополит Неофит е новият български патриарх и Софийски митрополит. Това обяви наместник-предстоятелят на Светия синод на Българската православна църква митрополит Кирил, предаде репортер на Агенция “Фокус”. За Русенския митрополит Неофит са подадени 90 гласа, за Ловчанския митрополит Гавриил са подадени 47 гласа, една бюлетина е невалидна.
Изборът е утвърден с протокол на Патриаршеския избирателен църковен събор.
Ванина НЕДКОВА

Агенция “Фокус”
С литийно шествие новият български патриарх Неофит ще бъде отведен от Светия синод до храм „Александър Невски“

Литийно шествие ще отведе новоизбрания български патриарх Неофит от Светия синод в храм „Свети Александър Невски“ за церемонията по интронизация, предаде репортер на Агенция “Фокус”.
Ванина НЕДКОВА

Агенция “Фокус”
Русенски митрополит Неофит (визитка)

Русенски митрополит Неофит

Светското име на митрополит Неофит е Симеон Николов Димитров. Роден е на 15. 10. 1945 г. в гр. София. След завършване на основното си образование, през есента на 1959 г. е приет за ученик в Софийската духовна семинария при гара Черепиш, курсa на която завършва през 1965 г. От м. септември 1967 г. е студент в Духовната академия „Св. Климент Охридски“ в София, която завършва през 1971 г. От есента на 1971 г. до 1973 г. той е на богословска специализация в катедрата по „Църковно пение“ при Московската духовна академия. От 01. 09. 1973 г. е назначен за преподавател по източно-църковно пение и диригент на студентския хор при Духовната академия „Св. Климент Охридски“ в София. На 03.08.1975 г. в Троянската св. обител е постриган в монашество с името Неофит от Българския патриарх Максим, под духовното старчество на тогавашния игумен архимандрит Геласий (б. Ню-Йоркски митрополит). На 15.08. с. г. патриарх Максим го ръкополага в йеродяконски чин, а на 25.03.1976 г. в столичния катедрален храм „Св. Неделя“ и за йеромонах. От 30.09.1975 г. той е диригент на Софийския свещенически хор, а от 15.07.1977 г. е и старши преподавател по източно-църковно пение и богослужебна практика в Духовната академия в София, какъвто остава до края на 1980 г. По време на това негово служение, на 21.11.1977 г. в столичния катедрален храм „Св. Неделя“ е възведен в архимандритско достойнство от Българския патриарх Максим. От 01.01.1981 г. до м. декември 1985 г. архимандрит Неофит е протосингел на Софийската митрополия. Като такъв на 08.12.1985 г. в Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ е хиротонисан в епископски сан с титлата „Левкийски“ и е назначен за втори викарий на Софийския митрополит. От 01.12.1989 г. епископ Неофит е ректор на Духовната академия „Св. Климент Охридски“ в София, а на 26.07.1991 г. е избран и за пръв декан на възстановения от 01.07. с. г. Богословски факултет при Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Този пост той заема до м. януари 1992 г. От 27.01.1992 г. е назначен за главен секретар на Св. Синод и председател на Църковното настоятелство при ПКСХП „Св. Александър Невски“. На 27.03.1994 г. е избран, а на 03.04. с. г. е и канонически утвърден за Доростолски и Червенски митрополит. От 17.12.2001 г. по решение на Петия църковно-народен събор Доростоло-Червенска епархия е разделена на Русенска и Доростолска епархии, а той се титулува Русенски митрополит и наместник на възстановения Доростолски митрополитски престол.
Към момента Негово Високопреосвещенство Русенски Митрополит Неофит е и председателстващ заседанията на Св. Синод на БПЦ, а също е избран за председател на синодалната Просветна комисия.
С решение на Комисията по досиета номер 298 от 17 януари 2012 г., името на Русенския митрополит Неофит бе оповестено сред владиците с досиета. Според информацията, оповестена на интернет страницата на комисията, Симеон Николов Димитров, каквото е светското име на Русенски митрополит Неофит, е вербуван от майор Кирил Иванов Котов на 20. 10. 1983 г., регистриран на 24. 10. 1983 г. в качеството си на агент, с псевдоним Симеонов. Ръководили го офицери са майор Кирил Иванов Котов; кап. Ангел Славейков Славчев. Сътрудничил е на ДС, управление VI-III-I. Снет е от действащ оперативен отчет през 1990 година.

Агенция “Фокус”
Митрополит Йосиф: След повече от 600 години за пръв път не в робство, а свободно е избран светейши патриарх – Неофит

България след повече от 600 години за пръв път не в робство, а свободно избра своя светейши патриарх. Това съобщи митрополитът на САЩ, Канада и Австралия Йосиф, като председател на Централната комисия по организацията и провеждането на Патриаршеския избирателен църковен събор, предаде репортер на Агенция „Фокус”. „Всички чувате камбанния звън, който възвестява, че имаме патриарх. Негово име е Неофит. Предвид, че това, че никой не получи от две-трети от гласовете, се пристъпи към втория тур”, каза митрополит Йосиф.
За Русенския митрополит Неофит са дадени 90 гласа, за Ловчански митрополит – 47 гласа. Има и една невалидна бюлетина, това прави 138 гласа – числото на всички избиратели. Председателят на избирателното бюро обяви Русенския митрополит Неофит за светейши български патриарх и Софийски митрополит. Участниците в Патриаршеския избирателен църковен събор се отправят на литийно шествие. Ще минат покрай гвардейците и ще се отправят за официалната интронизация в храм-паметник „Св. Александър Невски”.
Ванина НЕДКОВА

Агенция “Фокус”
Митрополит Неофит, който бе избран за Български патриарх и Софийски митрополит, подписа избирателния протокол

Митрополит Неофит, който бе избран за Български патриарх и Софийски митрополит, подписа избирателния протокол, предаде репортер на Агенция “Фокус”. Митрополит Неофит получава поздравления от членовете на Светия синод. Участниците в Патриаршеския избирателен църковен събор подписват избирателния протокол.
Ванина НЕДКОВА

Агенция “Фокус”
90 гласа „за” е получил Русенският митрополит Неофит, по неокончателни данни

90 гласа „за” е получил Русенският митрополит Неофит на избора за нов патриарх на Българската православна църква, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Ловчанският митрополит Гавриил е получил 47 гласа. Една изборна бюлетина е невалидна. Светият синод все още не е обявил окончателните резултати.
Ванина НЕДКОВА

Агенция “Фокус”
Тържествено биене на църковните камбани оповести избора на новия патриарх на Българската православна църква

Тържествено биене на църковните камбани на храм-паметника „Св. Александър Невски“ оповести приключване на Патриаршески избирателен църковен събор, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Тържественото биене на камбаните означава, че има избран нов патриарх на Българската православна църква. По необявена официално от Светия синод информация 80 гласа „за” е получил Русенският митрополит Неофит.
Ванина НЕДКОВА

Print Friendly
FacebookСподели