БСП и ДПС предупредиха, че е застрашена легитимността на следващия парламент
Дипломати от ЕС на среща с левицата и ДПС. Сн. БГНЕС |
Протоколите от секционните избирателни комисии (СИК) да се заверяват с подпис и мокър печат в седем екземпляра и да се раздават на всички политически представители в СИК. Това предложение за вписване в Изборния кодекс са представили лидерите на БСП и ДПС Сергей Станишев и Лютви Местан на среща в сряда с посланиците на страните от ЕС и САЩ. Двамата представиха резултатите от срещата пред журналисти в Народното събрание.
Срещата е била посветена на отказа на управляващите да приемат каквито и да било предложения на опозицията при обсъждането на промените в Изборния кодекс. Това доведе до отпадането на кодекса от дневния ред на парламента преди коледните празници.
Двете партии са призовали за съдействие на посланиците за гарантиране на участието на опозицията в управлението на районните и секционните избирателни комисии.
Те са представили и искането си за участие на наблюдателите във всеки етап на изборния процес.
По думите на Станишев и Местан всички актове на ЦИК трябва да могат да се обжалват, а избирателните списъци да бъдат съобразени с последното преброяване на населението. Те предлагат и изборните книжа да не се съхраняват в сградите на областните управи, които са на пряко подчинение на министър-председателя Бойко Борисов. И тези предложения са били представени пред дипломатите.
Ако тези искания не бъдат изпълнени, легитимността на следващия парламент и правителство ще бъдат под въпрос, предупредиха лидерите на двете партии. В подкрепа на това твърдение Сергей Станишев изтъкна, че четири различни по идеологическа насоченост парламентарни групи са напуснали пленарната зала при обсъждането на промените в кодекса.
На въпрос защо дясната опозиция не се е присъединила към така формулираните на срещата с посланиците предложения, Лютви Местан отговори, че десните в парламента били на сходна позиция, но защо не са участвали в срещата, било въпрос, на който трябва те да отговорят.
БСП и ДПС са обяснили на дипломатите и как от ГЕРБ ще се опитат да отклонят приемането на въпросните предложения.
„Подготвихме посланиците, че ГЕРБ, например, щедро ще предложат 12 хиляди ксерокса, които във всяка избирателна секция да размножават протоколите. Никой обаче не може да ни отговори защо властта предпочита да изхарчи пари за копирни машини, вместо да разполага със седем екземпляра на протоколите“, обясни председателят на ДПС Лютви Местан.
От левицата и движението са помолили наблюдението на ОССЕ и ПАСЕ на изборите да не бъда частично, а цялостно. Те настояват президентът Плевнелиев да бъде домакин на срещата с управляващите.