)
© БГНЕС
След дълги дебати и въпреки острото противопоставяне на опозицията, мнозинството прие междинния доклад на комисията „Белене“.
Освен от БСП и Атака, те бяха предупредени от ДПС, че с този доклад използват трибуната на парламента за агитация и объркване на хората преди референдума в неделя.
По-рано днес парламентът „изостави“ дневния си ред, според който трябваше да продължи четенето на закона за предучилищното и училищно образование и се зае да гледа междинния доклад на комисията „Белене“.
Той бе завършен миналата седмица и веднага внесен в пленарна зала, за да може вероятно да се гледа броени дни преди референдума.
Междинният доклад, който бе приет въпреки съпротивата на опозицията съдържа данни и цифри, показващи цена на АЕЦ и други параметри, различаващи се от твърденията на БСП.
Депутатите „уредиха“ дебатите по този доклад да се излъчват пряко по БНТ и БНР.
С този доклад не се постига целта да се изясни как е израждан проектът „Белене“, посочи Рамадан Аталай след гласуването и припомни, че ДПС бяха против междинния доклад и при гласуването му от комисията.
По отношение на констатациите на Агенцията за държавна финансова инспекция Аталай отбеляза, че анкетната парламентарна комисия не е разследваща комисия и не е последна инстанция.
Обяснявайки отрицателния си вот по отношение на доклада, Георги Пирински призова хората в неделя да гласуват с „да“. Същото направиха и Атанас Атанасов и Димчо Михалевски.
Атанасов изрази недоумение защо ГЕРБ призовава хората да гласуват против единствения индустриален обект след 1989 година. В какво да обърнем България, в държава на услугите ли, попита той и коментира, че страната беше развита, а е превърната в държава на слугинаж.
Михалевски упрекна парламента, че не си е свършил работата и изтъкна, че проектът „Белене“ е единственият български държавен национален проект.
По думите му с гласуваното решение за приемане на междинния доклад се защитават инвестициите в частните ТЕЦ-ове, соларни и вятърни централи, които не са български.
Иначе, както и се очакваше, междинният доклад на комисията „Белене“ стана повод за поредни пререкания и сблъсъци на позиции в парламента.
300 милиона са дадени от държавния бюджет за „Белене“, но не са изразходвани целево – това пише в доклада, изтъкна Петър Димитров. Той предупреди, че така се дава повод на Европейската комисия да ни наложи санкция и подчерта, че ако парите не са изразходвани целево, трябва да се върнат в бюджета.
Тези 300 милиона бяха водеща тема и в началото на правителственото заседание, като премиерът Борисов извади стенограма от заседание на кабинета Станишев и го чете на глас.
Бившият енергиен министър обърна внимание, че в доклада липсва информация по много важни въпроси и затрупа управляващите с питания – три години се туткате с проекта; подписали сте девет допълнителни споразумения към това, дето го е нямало.
Той повдигна и въпроса за липсващата кореспонденция между RWE и НЕК. Има ги писмата на RWE, няма ги тези на НЕК, подчерта Димитров.
Червеният депутат настоя за отговор защо Симеон Дянков не допусна държавни гаранции и защо не се допусна негово изслушване в комисията „Белене“. Водим в комисията Кашпировски (тук може би има предвид руския ядрен професор, който вчера обори твърденията за евтин ток от „Белене“, б.р.), а министър – не!, изнедоволства Димитров.
Той поиска и обяснение защо е отхвърлено предложението за руско финансиране. „Пропуснахте златна възможност вашият лидер да отреже лентичката на „Белене“, каза Димитров на управляващите и добави – „не оставайте с проклятието на българския народ, че сте ликвидирали българската ядрена енергетика“.
Венцислав Лаков от Атака предупреди от парламентарната трибуна, че без ядрена енергетика България няма бъдеще и че ще загубим много, ако проектът не бъде възобновен. Той предупреди управляващите, че има друга опасност – думата референдум да стане мръсна дума, тъй като предстоящото в неделя допитване ще се провали. Лаков призова всички да гласуват положително.
Той определи доклада на комисията като едностранчив.
Председателят на комисията Диан Червенкондев защити доклада, като изтъкна, че той съдържа факти, които трябва да станат достояние на обществото и упрекна критиците, че манипулират зрителите, използвайки прякото излъчване на дебата от пленарна зала.
Червенкондев обеща, че в комисията тепърва ще се гледа какво се е случило по проекта „Белене“ след 2009 година.