Днешният пленарен ден пропадна. Това стана, след като на три пъти парламентарният шеф Цачева не успя да събере необходимия кворум.
След първоначалната проверка, при която се оказа, че няма достатъчно депутати, за да започне нормалната работа на НС, бе дадена 15-минутна почивка.
След това обаче пак се оказа, че няма кворум заради 6 депутати и това принуди Цачева да свика на извънреден председателски съвет председателите на ПГ.
Борба до дупка срещу Изборния кодекс на ГЕРБ обеща БСП
Още…
След него стана ясно, че опозицията в НС бойкотира работата на парламента.
В 10.00 Цецка Цачева направи трети опит да събере нужния кворум в НС, но пак не успя. Никой представител на опозицията не влезе в залата – БСП, ДПС, Атака и Синята коалиция.
Само 109 депутати се събраха към 10.00. Поради това днешният пленарен ден пропада.
Още от вчера се говореше в кулоарите на НС, че управляващото мнозинство ще поиска извънредно заседание утре – събота, и във вторник.
Заради липсата на кворум и провала на днешното заседание тези предложения не можаха да бъдат гласувани и следващата седмица НС ще работи в нормален график – от сряда.
ГЕРБ замразиха изборния кодекс:
Още…
Още преди два дни опозицията обвини ГЕРБ, че претупва дебатите по Изборния кодекс и нарочно гласува среднощни заседания, за да няма нормално обсъждане на промените в кодекса.
Припомняме и вчера за малко да пропадне заседанието, след като в 9.00 нямаше достатъчно народни избраници, за да започне работа парламентът.
Да започне разговор на високо ниво по изборното законодателство, а не на ниво правна комисия, настоява Синята коалиция.
Екатерина Михайлова обяви в кулоарите на парламента след неуспешните опити за започване на пленарния парламентарен ден, че депутатите от СК не са участвали в регистрацията на кворума, защото не са съгласни да станат съучастници в приемането на изборно законодателство без гаранции за честни демократични избори.
Изборният кодекс на ГЕРБ ще е нелегитимен, обяви ДПС
Още…
„На председателския съвет след двата неуспешни опити за постигане на кворум в залата, стана ясно, че не може да се постигне съгласие за такъв преглед на изборното законодателство“, съобщи Михайлова.
Тя подчерта още, че ПАСЕ са отказали да свалят наблюдението над България с аргумента, че както се гледа изборният закон, препоръките на международните организации няма да се отразят в него.
Михайлова изтъкна, че това е знак към управляващите и посочи, че очаква разговор между лидерите на парламентарно представените партии.
От своя страна Мартин Димитров подчерта, че ГЕРБ не чуват препоръките нито на международните институции, нито на гражданите, нито на партиите. „Не можем да бъдем съучастници“, категоричен бе той и допълни, че само Малта е с такова наблюдение като България и причината за това е нарушаване на демократичните процедури.
Атака във възторг от ситуацията в парламента
Още…
„България има проблем с демокрацията“, заяви Димитров. Според него има само един изход, а именно – ГЕРБ да разберат, че не могат да приемат сами нищо.
Ако това е изборният кодекс, няма съществени промени и не се приемат препоръките на ОССЕ, сините са категорично против. „Не можем да бъдем съучастници“, повтори Димитров.
Той обясни, че си представя разговора на високо ниво по изборното законодателство като публични ангажименти за приемане на гаранции за честни избори.
„ГЕРБ и независимите искат да приемат свой изборен кодекс. Ако сега бяхме останали, щяха да си приемат техен изборен кодекс, който да е предпоставка утре изборите да не бъдат честни и да бъдат тежко опорочени“, добави той.