Днес, един от последните екземпляри на „ПОМОРИЕ: древност и съвремие” постъпи в Държавния музей – ЕРМИТАЖ в Санкт – Петербург, съобщават от Международния търговски и културен център •ГЕОПАН•. Изданието бе определено от Съюза на българската печатарска индустрия като еталонно. То бе осъществено с гражданска инициатива на поморийци. Десет са спомосъществователи, с чията безкористна помощ, „ПОМОРИЕ: древност и съвремие” видя бял свят, за да стигне до най-големия световен музей.
По общо желание на авторският колектив, съставен от утвърдени имена в българската наука, последните екземпляра се изпращат до десет световни музеи, архивохранилища и международни културни организации. Получателите им съхраняват културно наследство, с произход от Поморие (Анхиало). Списъкът започна с Държавния музей – ЕРМИТАЖ и завършва с Генералния директор на ЮНЕСКО г-жа Ирина БОКОВА.
Всеки екзепляр е придружен с дарствено писмо, подписано от един от спомосъществователите.
По жребий, първият от тях е Георги МИЦОВ – изявен български предприемач, който има голям принос за единството между бизнеса и културата в Бургас и заливът/на снимката/
Ето какво четем в неговото писмо до Генералният директор на най-големия руски държавен музей – проф. МИХАИЛ БОРИСОВИЧ ПИОТРОВСКИЙ:
..”Горд съм с подкрепата на това дело, която оказах (както е записано) за Поморие и в памет на своя баща Симеон Мицов, който ме научи да обичам този град. Надявам се, жеста ни да бъде приет като израз на благодарността ни към Вас. Признателни сме за готовността, да се окаже помощ на авторския колектив при подготовката и издаването на Том II на „ПОМОРИЕ: древност и съвремие. В него ще бъдат публикувани и основните находки, и паметници, намиращи се в най-големите световни музеи – един от който е ръководеият от Вас Държавен музей Ермитаж в Санкт – Петербург”
КОЙ ПОЛУЧАВА ЕКЗЕПЛЯР ОТ „ПОМОРИЕ: ДРЕВНОСТ И СЪВРЕМИЕ”?
Световно известният руски учен, чието име носи планета, подкрепи още в самото начало проекта „ПОМОРИЕ: древност и съвремие” с думите: „дружбата между нашите страни и култури има дълга история и се надявам, тя да продължи и в бъдеще”.
Проф. Пиотровский е дългогодишен ръководител на най-големия руски музей, назначен още през 1992 г. с постановление на федералното правителство. Той приема този пост, заеман преди това от неговия баща Борис Пиотровский. Животът на Михаил Пиотровский е истинско приключение – университет в Кайро; археологически разкопки в Кавказ, Централна Азия и Йемен; авторство на повече от 250 научни изследвания. Днес той е един от най-големите специалисти по арабска култура. През 1997 г. – в чест на баща и син Пиотровский, Международният астрономически съюз нарича една от новооткритите планети на тяхно име.
Всъщност, какво може да има за Поморие (Анхиало) във фондовете на най-големия световен музей? Със сигурност много мраморни орнаменти, монети, керамика и надписи от Анхиало, Несебър, Созопол, Ямбол, Айтос и вероятно от цялото Черноморско крайбрежие. Предстои да научим …