ОТ ИСТАНБУЛ ДО ИСТАНБУЛ,ЯВАШ,ЯВАШ,НО НЕ СЪВСЕМ

/Продължение-Част ІV/ Полуостров Датча. Целият полуостров е много красив. Нашият пансион се намира в Месодие – едно място забравено от Бога, все едно си на село преди много години. Хазяйката...
| Източник: Пътепис на Румяна Стефанова

/Продължение-Част ІV/

Полуостров Датча. Целият полуостров е много красив. Нашият пансион се намира в Месодие – едно място забравено от Бога, все едно си на село преди много години. Хазяйката те посреща като личен гост – роднина. http://www.hoppala.com.tr/EN/index.htm. На плажа същите собственици имат ресторант, шезлонги и чадъри, плажът е каменист, необходими са специални обувки за влизане във водата. Повечето туристи са от Германия. Тук се чувстваш много специален гост.

 

01.08.- на  този ден посетихме древният град Книдос, вход 8 турски лири -  бил е един от най-важните градове в западната част на Мала Азия. Бих го описала като впечатляващ. Обиколката на целия полуостров си струва. Малки селца, китни къщички, страхотни панорамни гледки. Изобилие от смокини, мед, бадеми, зехтин и разбира се гюзлеми.

 

02.08 – На път за Бодрум. 210 км. Тук беше най голямата ми грешка. Оказа се, че има ферибот от Датча до Бодрум, който стига за 45 мин. и струва 12 евро, трътва в 09.30 от Датча и в 17.30 от Бодрум в обратната посока. Не бях проверила, нямах информация и пропътувах 210 км. по един не лош, но дълъг и безинтересен път. Препоръчвам на пътуващите по този маршрут да ползват ферибота. Също така да разгледат целия полуостров Датча, както направихме ние.

Бодрум ни грабна веднага. В замъка „Бодрум” има музей на подводната археология – не е това, което се очаква, но пък замъкът е интересен и има прекрасна панорама към четирите крайща на града. Входът е 20 турски лири. След това посетихме мавзолея на цар Мавзол – едно от седемте чудеса на древния свят, от което не е останало почти нищо. Входът е 8 турски лири.

Пансионът ни беше в едно райско кътче, наречено Тургутрейс – Nostalji Pansiyon, от тук се откриват невероятни гледки към близките гръцки и турски острови, за които се предлагат безброй екскурзии. Залезът е впечатляващ. В близост до пансиона се намират типичен турски пазар и много ресторантчета, където се предлага прясна риба, турски специалитети и тъмна бира.

 

03.08 – 150 км. до Кушадъсъ. Не тръгнахме по краткия път, а отново направихме обиколка на целия полуостров. По пътя спряхме в Дидим – древен чудно красив елински град, в който се намира храмът на Аполон и храмът на Посейдон с изображението на Медуза. Вход – 5 турски лири. Това е място, което трябва да се види.

 

Следваща спирка – Милет – огромен амфитеатър – вход 5 турски лири. Не разгледахме нищо друго освен амфитеатъра, защото е огромен комплекс и времето ни бе ограничено. Но това за Милет е достатъчно. В близост се намира една доста интересна Джамия със счупено минаре, входът е безплатен и си струва да се разгледа.

 

Следваща спирка Приене – вход 5 турски лири. Намира се на една огромна височина, запазени са четири колони, останали от храма на Атина и част от античния театър. Заслужава си човек да се изкачи и да го види.

 

В късния следобяд пристигнахме в хотела в Кушадъсъ http://www.tatliseshotel.com/  , намира се на много удобно място, от което на другия ден тръгнахме за Ефес.

04.08 – Ефес – вход 25 турски лири. Разглежда се спокойно за около 3 часа. Тук се намира най-голямата сбирка от римски руини на изток от средиземноморието. Градът е доста запазен. Входът за покритите големи богаташки къщи е 15 турски лири и се заплаща отделно.

 

Базиликата и гробницата на Св. Йоан – вход 8 турски лири. Смята се че той е написал евангелието си тук.

 

В подножието се намира известната джамия Иса Бей – ако разполагате с време не я подминавайте.

 

Село Сиринче – до него води тесен планински път. Селото е много китно и красиво. Има голям пазар за сувенири, килими, шалове и вино. Многобройни малки ресторантчета, където се предлага от прословутото местно вино и изкусителни турски специалитети. Има две църкви, от които едната е действаща. Селцето е много завладяващо и го препоръчвам горещо на всеки.

 

В този ден не подминахме и центъра на Кушадъсъ – едно доста приветливо за разходка място.

/Следва/

 

Print Friendly
FacebookСподели