Ректорът говори за пътя към интелекта и истината, Борисов – за магистрали
Откриването на академичната година в Софийския университет “Климент Охридски“ премина под знака на пътищата и магистралите. Темата бе зададена от ректора на най-старото висше училище проф. Иван Илчев, който говори пред студентите за университета като път към истината и магистрала към нови възможности. Темата за магистралите бе продължена и от премиера Бойко Борисов, който бе гост на откриването. Той обаче я сведе до добре познатия преглед на изграденото в неговия мандат и призив към студентите да пазят построеното.
“Университетът, ако е добър университет, не може да загърбва големите теми, които вълнуват обществото. Ако се съди по медиите и изявите на политиците през последната година една от тях без съмнение са пътищата и магистралите. Затова днес, макар и съвсем кратко, ще говоря за пътища и магистрали“, заяви в словото си ректорът проф. Илчев.
“Преди малко повече от век американският писател О’Хенри публикува разказа “Пътищата, които си избираме“. Вие, млади колеги, които прекрачвате прага на тази зала и сте се скупчили по стълбището, водещо към нея, сте избрали своя път. Пожелавам ви да го следвате неуморно и да постигнете целите, които сте си поставили. Но не забравяйте, пътищата са много и човек е свободен да промени своя избор. Наскоро нашият министър каза, че образованието е приключение. Съгласен съм с него. Бих добавил, че да работиш в тази област е и лудост, и мазохизъм. Ние, вашите преподаватели, май сме луди и искаме да ви помогнем. Пътят, който сте поели, ще ви отведе в държава на духа, която се опитваме да направим по-различна от държавата, в която иначе живеем. Държава без чалга, държава, в която уважаваме постиженията на предходниците си и опитваме в рамките на възможностите си да надграждаме над тях“, посочи Илчев.
“Не очаквайте университетът да е пътят към богатството. Той е път към истината – винаги ще мъжделее в далечината и никога няма да я стигнем. Преди 1989 година твърдяха, че принадлежността към работническата класа е по-важна от образованието и интелекта, сега внушават, че не образование и интелект са нужни, а хитрост, пресметливост. Пожелавам ви да не отстъпвате от пътя на интелекта“, каза още ректорът.
“Бъдете свободни, млади колеги, тревожно свободни, а не спокойно управлявани и не обръщайте внимание на удобните етикети, които искат да ви натрапят от всички страни. Пътищата ще ви заведат до далечни страни и по границата ще показвате паспорта си, на който са изобразени знаковите за България паметници, а единственият сред тях, който е от ново време, е зданието на Софийския университет, което поддържаме с огромен труд, защото три години не сме вдигнали студентските такси“, обърна се към студентите ректорът.
Илчев приветства студентите за това, че са в за съжаление единствения български университет, присъстващ в международни класации.
“Нашите възпитаници нямат никакви проблеми да продължават пътя си в най-големите европейски университети, а нашите доктори да работят в най-престижните европейски изследователски центрове“, посочи Илчев.
“Това, че сте студенти именно в Софийския университет, означава, че сте избрали не просто път, а широка магистрала, която вече век и четвърт свързва България с Европа. Поздравявам, колегите, които работят, за да стане това възможно. Тези, които през миналата година добавиха към 26-те милиона лева държавна субсидия за вашето образование допълнителни 21 млн. лева от проекти – национални и европейски. Вярваме, че и правителството ще поеме по този път и ще имаме отделна оперативна програма за образование и наука, защото само така можем да постигнем интелигентен растеж“, каза ректорът.
“Възползвам се от присъствието на министър-председателя тук, за да призова правителството да следва тази магистрала. Защото не аз, а Джон Фицджералд Кенеди казва, че най-добрата магистрала към прогреса е образованието“, заяви Илчев.
Премиерът Бойко Борисов също се спря на темата за магистралите, но за да направи разбор на свършеното от него.
“Не може в XXI век ние да спорим – трябва ли да има магистрали, или не. В другите европейски държави хората казват вече – стига магистрали, ще строим жп линии, защото е по-екологично. Ако е било лесно да се построят тези седем магистрали, за които говорим, до сега да са ги построили предните управляващи. Те са коствали усилия на много хора – не само строители, а и тези, които са ги проектирали; тези, които осигуряват финансиране“, каза Борисов.
“Преди не много време Софийският университет беше тъмен, а отпред бяха руини. Сега отпред са градинки, а отвсякъде може да дойдете с метрото”, заяви още премиерът.
Той разкритикува нивото на образованието и дори го обвърза с проблемите при европроектите.
“Масово образованието не е на нивото, на което ни се иска. Преподавателите трябва да мислят повече по този въпрос. Всички, които завършват и идват или в държавата, или в частните компании – пропуските в образованието стават пропуски в работата и в реализирането на проекти“, каза премиерът.
“Искам да ви пожелая освен живот, здраве и късмет, да пазите това, което строим”, призова студентите Борисов.