Европейският съюз предоставя около 800 милиона евро на изявени млади учени. Днес Европейският съвет за научни изследвания (ЕСНИ) обяви имената на 536 изявени млади учени, които ще получат финансиране.
Началните субсидии на ЕСНИ достигат до 2 милиона евро на проект. Това са най-големите субсидии, отпускани досега от ЕСНИ и с тях ще бъдат финансирани изследователи от 41 националности в 21 европейски държави.
Те ще позволят на най-обещаващите учени да разработват идеи от граничните области на човешкото познание и да формират собствени изследователски екипи измежду над 3000 докторанти и постдокторанти. По този начин се подпомага развитието на ново поколение талантливи учени в Европа.
Избраните проекти обхващат широк кръг от теми: от социалното въздействие на транссредиземноморското сътрудничество в областта на енергията от възобновяеми източници до слуховите апарати с използване на лазер и оптичните дистанционни сензорни технологии за строителството.
„Ние имаме нужда от нови идеи, за да бъдем конкурентоспособни на световната арена в икономиката, основана на знанието. Затова инвестициите във върхови научни изследвания и поощряването на новото поколение учени са основни приоритети за Европа“, подчерта европейският комисар по въпросите на научните изследвания и иновациите Мойра Гейгън-Куин и допълни: „Само за пет години субсидиите на ЕСНИ добиха световна известност и ни помагат да задържаме и привличаме най-добрите сред най-добрите“.
В тазгодишния конкурс бяха получени 4741 заявления, което представлява 16-процентно увеличение в сравнение с миналата година и свидетелства за нарастващата популярност на субсидиите на ЕСНИ. Подбраните предложения са от следните области: физични и инженерни науки – 44 %, естествени науки – 37 %, обществени и хуманитарни науки – 19 %.
Средната възраст на изследователите, които ще получат субсидии, е около 37 години. 24% от тях са жени, което е повече от миналогодишните 21%. Субсидиите бяха присъдени въз основа на партньорска оценка от 25 комисии, в които участваха известни учени от цял свят. Единственият критерий за подбор са високите научни постижения.
Началните субсидии на ЕСНИ са предназначени за даровити млади изследователи от всички националности, при условие че живеят или желаят да се преместят в Европа. Размерът им достига до 2 милиона евро на проект за период до 5 години. Най-голям брой от печелившите кандидати работят във Великобритания, Германия и Франция.
От 670 милиона евро през 2011 г. бюджетът на началните субсидии нарасна с 19,4% на почти 800 милиона евро. За периода 2007-2013 г. ЕСНИ, най-новият, авангарден елемент на Седмата рамкова програма за научни изследвания на ЕС, разполага с общ бюджет от 7,5 милиарда евро.
В новата рамкова програма „Хоризонт 2020″ (2014 – 2020 г.) Европейската комисия предложи той да бъде съществено увеличен на над 13 милиарда евро.
Европейският съвет за научни изследвания е създаден от ЕС през 2007 г. Той е първата общоевропейска организация за финансиране на научни изследвания в граничните области на човешкото познание. ЕСНИ има за цел да стимулира високите научни постижения в Европа, като насърчава конкуренцията за финансиране сред най-добрите и най-талантливите изследователи от всички националности и възрасти. ЕСНИ се стреми също така да привлича в Европа водещи научни работници от цял свят. Той финансира обещаващи млади учени (начални субсидии на ЕСНИ), вече утвърдени учени (субсидии на ЕСНИ за утвърдени учени) и водещи учени (субсидии на ЕСНИ за водещи учени).
Средствата се отпускат въз основа на партньорска оценка. Те са значителни и могат да достигнат съответно 2 милиона евро за млади, 2,75 милиона евро за утвърдени и 3,5 милиона евро за водещи учени.
ЕСНИ прилага т.нар. възходящ подход по инициатива на изследователите, който позволява да се разкриват нови възможности във всички научни сфери.
ЕСНИ се оглавява от научен съвет, съставен от 22 видни представители на различни клонове на науката. Председател на ЕСНИ е проф. Хелга Новотни. Изпълнителната агенция на ЕСНИ осъществява специалната програма „Идеи“ и се ръководи от Пабло Амор.