Първанов: От есента ще съм по-активен в политиката

  Аз имам претенцията да налагам лидерска позиция по определени теми, обяви той в ефира на Би Ти Ви Президентът Георги Първанов (2002-2012 г.) ще се включи активно в политиката...
| Източник: Vesti.bg

 

Аз имам претенцията да налагам лидерска позиция по определени теми, обяви той в ефира на Би Ти Ви

Новини

Президентът Георги Първанов (2002-2012 г.) ще се включи активно в политиката през есенния сезон.

В ефира на Би Ти Ви, в първото интервю след конгреса на БСП в края на май, когато се оттегли от надпреварата за лидерския пост, той заяви:

„Аз имам претенцията да налагам лидерска позиция по определени теми, по проблеми, които вълнуват мен, партията и обществото и ще го правя за в бъдеще.

Ние не трябва да говорим като ГЕРБ, грешат онези, които искат да говорят като Бойко Борисов. Ние имаме друга реторика, тя може да е по-скучновата, по-делова, но за сметка на това прецизна.“

Това, от което партията има нужда, е да бъде консолидирана, а не да продължи разделението от преди конгреса, отбеляза Първанов, според когото БСП е в кондиция.

 

Той още веднъж припомни, че е лансирал първи идеята за референдум за изграждането на атомната централа в Белене, подчерта, че провеждането на допитването е законово регламентирано и упрекна премиера Бойко Борисов, че го обвързва с предстоящите избори.

Първанов още веднъж критикува решението на кабинета да прекрати проекта, защото, по думите му, българският потребител иска да имаме ядрена енергетика.

„Това със 7 блок в АЕЦ „Козлодуй“ е един финт, за да може сега да се излезе от положение. Отивайки в Козлодуй, руският реактор няма да стане по-малко руски, т.е. енергийната зависимост остава, нито ще стане по-модерен. Напротив, ще изгубим време, при положение, че нашите съседи напредват, що се отнася за балканския енергиен пазар.

Инвеститори ще има, стига да ги потърсим. Да предложим необходимите аргументи, необходимата оферта. Правителството на Бойко Борисов не си мръдна пръста. Кой е водил преговори за цената на АЕЦ Белене с Москва, аз нямам впечатление, че такива преговори са водени“, каза Първанов.

Това, за което предишният кабинет търпи критика, според него, е, че проектът не е придвижен още напред, или че договорът не е бил оформен така че изграждането на централата да бъде необратимо.

В момента ние очевидно сме мишена и се надявам да се вземат мерки, каза Първанов по повод атентата на летището в Бургас.

Според него след атаката е станало ясно, че имаме пробойни в сигурността и че външната ни политика „издиша“.

„Службите за последните години бяха обездвижени, обезкървени в много отношения. Не виня службите, вероятно и по наше време би могло да се намери място за пробив. Големият проблем е коренната промяна във външната политика“, каза Първанов.

Вземаме страна в битката между лагерите на една или друга арабска държава, това е недопустимо, каза Първанов.

Той припомни, че през 2007 г. в България са се събрали и президентът на Израел, и държавният глава на Палестинската автономна власт, което е дало силен знак към целия регион и на България се гледало с респект и уважение.

Според Първанов обаче, качествени и кадърни хора са били изхвърлени от службите и дипломацията.

==========================================

Георги Първанов за това ще участва ли активно в политиката на България

 бТВ, „Тази сутрин“
 
Агенция „Фокус“
 
Георги Първанов – президент на Република България за периода 2002-2012 година, в интервю за предаването на бТВ „Тази сутрин“Водещ: Президентът на България Георги Първанов ни е на гости. Добро утро.
Георги Първанов: Добро утро.
Водещ: За да го попитаме как смята да участва в политиката в България. Или сте се отказали вече, или въпросът ми няма никакъв резон. Не сте говорили, откакто загубихте дефакто битката за лидерския пост в БСП.
Георги Първанов: Говорил съм, разбира се, малко.
Водещ: Съвсем спорадично.
Георги Първанов: Но истината е, че подобно интервю давам за първи път. Имаше нужда малко събитията да бъдат осмислени, да бъдат анализирани. Имах нужда от почивка, имах нужда да прочета, да напиша това, което искам, да се посветя на семейството, на приятелите си. Сега идва есенният политически сезон с всичките си предизвикателства, аз ще участвам активно.
Водещ: Как? Не сте лидер на партията, която е основна опозиция в българския парламент и основен критик на Бойко Борисов.
Георги Първанов: Вижте, вие може би, позволете тази критика, сгрешихте в анонса, обявявайки темата за лидерския пост. Човек може да бъде лидер, без да е на някакъв пост. И обикновено е така.
Водещ: Такъв ли се чувствате в БСП?
Георги Първанов: Да, аз имам претенцията да отстоявам лидерска позиция, да налагам лидерска позиция по отделни теми, по проблеми, които вълнуват мен, партията, обществото и ще го правя и за в бъдеще.
Водещ: Как точно обаче, каква ще бъде формулата?
Георги Първанов: Вижте, има няколко…
Водещ: Мислех си с темата за БСП да започнем малко по-късно, но като че ли сега да я подхванем. Защото…
Георги Първанов: Не възразявам, единият от каналите е точно БСП. Аз ще ви дам само един пример. Имам претенцията да съм един от хората, да не кажа първият, който лансира и наложи темата за референдум за „Белене“, която се разви и получи едно действително солидно развитие. Ще видим, разбира се, крайният резултат какъв ще бъде. Ето това е единият възможен канал, едната ниша, чрез която аз ще прокарвам политика.Но ми се ще да я разширим и това е моята амбиция приложното поле, образно казано, говоря за това да бъдат приобщени всички кадърни, не само от лявото пространство, отдясно, хора доказани експерти и професионалисти, много от които бяха изтикани, да не кажа, че бяха изхвърлени по грубия начин от политиката. Някои са в бизнеса, други се занимават с техни си дела. Но във всеки случай държавата, нацията има нужда от тях.
Водещ: Имена? Или трябва да се върнем към вашия проект АБВ и там да търсим имената.
Георги Първанов: Не само в АБВ. Разбира се, в АБВ имаше и има много кадърни хора, вземете кметовете например. Става дума за 50-60 кмета, които са доказани, които са национална величина политици. Вземете много хора, които гравитират към БСП, вземете социалдемократите, тези, които в момента се консолидират, земеделците, които също са в един процес на обединение. Това са хора, които ще бъдат полезни на българската политика в една или друга степен.
Водещ: Но пак да попитам как дефакто, с какви лостове?
Георги Първанов: Лостовете са тези, които предлага българската политика.
Водещ: Освен с изказване на гражданска позиция, каквато слушаме и ще чуем до края на интервюто от вас.
Георги Първанов: Това не е малко в крайна сметка. Не бива, всичко не е свързано с постовете. Аз поне съм доказал, че мога да раждам идеи, да отстоявам такива идеи, да правя политика независимо от това на какъв пост се намирам.
Водещ: А как си представяте развитието по темата референдум за АЕЦ „Белене“? Вие още докато бяхте президент на България, лансирахте тази идея, после признахте „не успях да я реализирам”, сега БСП начело със Станишев са на път да я реализират. Само че има един простичък въпрос, на който политиците обикновено отговарят с едни дълги изречения, много често неразбираеми за публиката. И той е: Защо БСП, начело на България в продължение на четири години, не лансира и не приключи проекта АЕЦ „Белене“, защо вие, десет години в управлението с наистина сериозна роля в енергийната политика на България през тези десет години, не направихте това, за което сега ще се налага да се дават пари за референдум? Какъв е отговорът на този простичък въпрос?
Георги Първанов: Направеното не беше никак малко. Стартира се процесът АЕЦ „Белене“, бяха подписани серия от споразумения, беше направено наистина много, извървян беше голям път. Естествено, ние търпим критика. И аз ще го кажа съвсем откровено. За това, че не направихме проекта необратим. Може би трябваше да се направят една-две стъпки, за да се случи това. Но в никакъв случай подобно признание не оправдава поведението на Борисов и правителството, които се отказаха от този проект, с което на практика загробиха идеята за ядрената енергетика като перспектива в България. Защото, извинете ме, но това със седмия блок в „Козлодуй“ е един финт, за да може сега да се излезе от положението. Защото, отивайки в „Козлодуй“ , руският реактор няма да стане по-малко руски, т.е. енергийната зависимост си остава, нито пък ще стане по-модерен от това, че ще бъде преместен на друго място. Напротив, ние ще загубим много темпо, много динамика за развитието на един проект при положението, че нашите съседи напредват с доста сериозни темпове и ще ни изпреварят очевидно, когато става дума за балканския енергиен пазар. А що се отнася до процедурата, тя е закована в закона. Затова реагирах, когато премиерът Борисов се опита да върже идеята за референдум с предстоящите избори. Аз самият съм предлагал избори три в едно заедно с референдума 2011-а година. Референдумът за „Белене“, това е моя идея. Но сега има законови срокове, които трябва да се изпълняват. Т.е. самият референдум очевидно трябва да се проведе по-рано. Макар че на БСП, на социалистите, на инициаторите ни изнася повече да вържем референдума със самите избори, защото това пък дава кауза на самата БСП.
Водещ: Която да ви изнесе кампанията. Смятате ли, че тази кауза обаче стига до сърцата на социалистите, които очаквате да гласуват за БСП?
Георги Първанов: Тази кауза стига до сърцата на много българи, не само социалисти. 80-90 % показват почти всички проучвания, може би с лек спад след събитията в Япония. Но едно 60-70 % ние ще имаме гласували за на тези избори. Искрено се надявам те да изразят своя вот. И тъкмо заради това моята критична бележка към ръководството на БСП беше, че малко затворихме самата кампания по подписката. Ние трябваше да привлечем много други партии, много други обществени организации. Хората да се почувстват ангажирани. Българинът иска има ядрена енергетика, защото българинът иска да има евтина електроенергия. Българинът иска да има някой ресор модерен, като модерен например, който да изтегли българската икономика. Няма кой друг да го направи.
Водещ: Вие говорите ли си със Сергей Станишев? Някак си като страничен наблюдател говорите за БСП до този момент в разговор ни. Предложихте ли му това, което в момента ни изговаряте, да приобщите и други организации и партии?
Георги Първанов: Тези неща съм ги обосновал на пленум на Националния партиен съвет, т.е. не само пред Сергей Станишев, но и с участието на целия ръководен състав на партията.
Водещ: И не бяхте чут?
Георги Първанов: Може би не бях разбран. Но все пак нищо не е загубено. Защото предстои вторият, по-важен етап, провеждането на самия референдум и ние трябва да направим всичко необходимо, за да направим тази кауза общонародна, а не тясно партийна.
Водещ: А когато няма инвеститор, например за АЕЦ „Белене“, изобщо голяма компания, която да смята, че е изгодно да изгради този проект, как ще обясните на публиката, на която трябва много сериозна разяснителна кампания да й се направи, преди тя да вземе информирано решение, каквото е задължително да вземе.
Георги Първанов: Инвеститори ще има, стига да ги потърсим. Стига да предложим необходимите аргументи, необходимата оферта. Това не е направено. Правителството на Борисов не си мръдна пръста. Те не водеха абсолютно никакви преговори. Кой е водил преговори с Москва например за цената на строителството на „Белене“? Аз нямам впечатлението, че такива преговори са водени.
Водещ: И пак се връщаме на критиката, която всъщност вие признахте, че търпите. Критиката защо това не беше направено по време на управлението на Сергей Станишев? Четири години е доста време, особено когато този проект не е от вчера.
Георги Първанов: Вижте, ние сме извървели, образно казано, 60-80 % от пътя. Търпим критика, че не сме придвижили още някой друг процент напред реализацията на проекта, защото преговорният процес е въпрос на отношение и на двете страни. Критики могат да бъдат отправени и към българската, и към руската страна. Вероятно историята ще покаже кой има по-голяма отговорност за това. Но все голямата отговорност за спирането на проекта и за стопирането на ядрената енергетика в България си е на това правителство на ГЕРБ и тя не може да бъде свалена по никакъв начин за едни по-слаби темпове на развитие на проекта към тройната коалиция.
Водещ: Независимо от седми блок на АЕЦ „Козлодуй“, който между другото май ще бъде обгрижен от американска компания, нищо че е руски реакторът. Но да се върнем на темата за БСП. Няколко пъти се доближаваме до нея, но не влизаме в същността й. Предполагам сте проследили последните събития в партията. Как четете тази реплика на Антон Кутев? Като виц, както я чете Сергей Станишев, или като нещо, за което Антон Кутев трябва да се извини. А репликата е: „Социализмът се предава като СПИН, по полов път или по наследство”. Вашият прочит? В което между другото и във всички събития, които последваха, отново се откроиха лагерите Първанов и Станишев в БСП. Нали е така?
Георги Първанов: Това е изкуствено разделение. По повод на тази реплика не може да има лагери. Аз твърдя, и го казвам за първи път, както виждате, една седмица по-късно се изказвам, че това е обидно и вредно изказване. Като историк мога да ви кажа. В цялата партийна история няма по-обидно изказване към социалистическата идея и към социалистите изобщо. Тука аз не виждам виц. И не съм аз този, който е загубил чувството си за хумор. Мисля, че само Кутев и председателят, може би и Бойко Борисов са се смели на тази реплика. И в този смятам, че аз подкрепям това, което контролната комисия е решила вчера като позиция.
Водещ: Да се извини. Обидно за кого? За БСП, за симпатизантите?
Георги Първанов: За всички, които членуват и симпатизират на БСП.
Водещ: А не е ли наистина прекалено раздухан този скандал, както твърди и Сергей Станишев, за да може да се налива вода в мелницата на ГЕРБ. Включително в репликите, които изрече по темата Бойко Борисов.
Георги Първанов: Защо някой смята, че Бойко Борисов ще пропусне такава високо вдигната топка, образно казано? Защо БСП, ръководството, „Позитано” не постави на масата проблемите от дневния ред на България и на българите. Върви със страшна сила целия комплекс проблеми, свързани със сигурността. След атентата в Сарафово се видя, че имаме пробойни в системата за сигурност, вижда се, че външната ни политика издиша. В икономически план ето сега в САЩ върви големият дебат между кандидатите, и това трябва да бъде дебатът и в българската кампания. За ролята, за мястото на държавата ви икономиката. По-регулираща или по-дистанцирана. Защо ние не поставяме тези въпроси на дневния ред в цялата им острота. Ако щете до проблемите на най-малката община в България, а се занимаваме и вкарваме в обществен дебат неща, които не ни прилагат. Това е реториката на ГЕРБ.
Водещ: Говорите за пробойни в националната сигурност след атентата от 18 юли, но до преди няколко месеца именно вие бяхте шапка на част от службите, които би трябвало да са получили информация за това, което се подготвя в България. Къде са пробойните?
Георги Първанов: Да, и нескромно ще отбележа, че за тези десет години, в които аз бях държавен глава, слава Богу, не се стигна до нещо подобно. Вижте, службите за последните години бяха обездвижени, обезкръвени в много отношения.
Водещ: Включително тези, които вие управлявахте?
Георги Първанов: Не съм ги управлявал, президентът има споделена отговорност при назначаването на ръководствата, нищо повече. Той получава същата информация, както и правителството и парламентът. Но службите си бяха на мястото в тези десет години. И все пак аз не виня толкова службите за събитията в Сарафова. Вероятно и по наше време би могло да се намери възможност за някакъв пробив, ние не сме на 100 % защитени. За мен големият проблем е в коренната промяна във външната ни политика. В дебалансираната външна политика, която се води.
Водещ: Дайте примери.
Георги Първанов: Ами ние вземаме страна в битката между лагерите в една или друга арабска държава. За мен това е недопустимо.
Водещ: Защо и Бойко Борисов, и външният министър Николай Младенов се разграничиха от позицията на Израел след атентата от 18 юли, която позиция беше изречена буквално часове след атентата – Иран са виновни. Те се разграничиха.
Георги Първанов: Това да. И, слава Богу. Аз питам защо 2007 г., ако не греша годината, в България се събраха, някъде в рамките на един месец, и президентът на Израел, и президентът на палестинската автономна власт. И двамата казаха, че България е едно добро място за преговори. Т.е. те дадоха един много силен знак към целия регион и затова България беше на почит, на уважение, гледаше се с респект от всички към нашата страна. В момента очевидно ние сме мишена. И това налага да се вземат допълнителни мерки. Аз например си представям така, както министър-председателят ще бъде след броени дни в Израел на заседание на Министерския съвет, представям си президента например, защото той е човекът, който олицетворява, който представлява България във външната политика, да посети няколко арабски държави. Ние да се опитваме да възстановяваме този баланс в очите на нашите приятели, стари и нови.
Водещ: Защото, като ви слушам в началото на изложението ви по темата, реших, че рязко откакто седем-осем месеца не сте президент, службите са олекнали и качеството на работата им е спаднало. Нали не разчитам така думите ви? Прехвърляте всичко в…
Георги Първанов: Не, разбира се, тук става дума за процеси, за тенденции, които са заложени в развитието на много години. Но съгласете се, че много качествени, кадърни хора бяха изхвърлени от службите, от българската дипломация. Бяха изхвърлени без едно благодаря да им бъде казано.
Водещ: Подхващате и темата за това, че бяха премахнати, уволнени всички, които са сътрудничели на ДС в българската дипломация, включително и между другото беше отстранен, независимо че няколко месеца беше съветник на премиера, генерал Кирчо Киров. В продължение на вашите два мандата шеф на разузнаването. За когато излезе един доклад и според президента Росен Плевнелиев в този доклад има толкова притеснителни изводи и съмнения за финансови злоупотреби, че този доклад незабавно трябва да отиде в ръцете на прокуратурата. Не сте коментирали тази тема, защото това източване на Националната разузнавателна служба, както вече се нарича и в медиите, беше свързано и с вашето име. Като близки с Кирчо Киров, като човека, който е шапка на НРС, включително бяха намесени реплики, че пари от НРС са отивали за вашето хоби, купуване на пушки, охрана и т.н. Не сте коментирали тази тема.
Георги Първанов: Вижте, първо искам да кажа много категорично, че в дипломацията и не само в дипломацията бяха отстранени хора, които са служили на българската държава. Независимо от това как се е наричала съответната разузнавателна или друга служба. Що се отнася до доклада, аз не го познавам.
Водещ: Той е секретен.
Георги Първанов: Но аз апелирам, настоявам категорично тази теза, която разви може би във вашето студио небезизвестният изпълнител на подобни политически поръчки Яне Янев, да бъде потвърдена или опровергана от ръководството на службата или от прокуратурата. Не знам на какъв етап се намира сега докладът. Някой трябва да каже има ли такива данни в доклада. Настоявам за това. Защото не може всеки, който се появява на политическата сцена или получава микрофона, да отправя нелепи обвинения и това да остава безнаказано.
Водещ: Какво очаквате?
Георги Първанов: Очаквам ясна, точно информация по твърденията,които вие цитирахте.
Водещ: Които ще дойдат най-вероятно от прокуратурата. Имам предвид спецификата и секретността на един подобен доклад, все пак става дума за НРС, надали ще добие такава публичност. Вие в лично качество ще предприемете ли нещо, така че да защитите името си?
Георги Първанов: Аз съм предприел. Аз знам мнението на ръководството на НРС, знам информацията, но искам тя да бъде огласена от това ръководството.
Водещ: Каква е информацията?
Георги Първанов: Че няма такива данни.
Водещ: Специално за пари, които са изтичали към вас и към вашето хоби?
Георги Първанов: Няма и не може да има, по никакъв начин няма смесване на финансовите потоци между двете институции.
Водещ: Но ако се докаже, че има сериозни злоупотреби с финансови потоци от страна на ген. Кирчо Киров, вие какво ще кажете?
Георги Първанов: Който е злоупотребявал, трябва да си понесе отговорността. Ако има такива.
Водещ: Какво ви казаха?
Георги Първанов: Никой нищо не ми е казал.
Водещ: Понеже сте получили информация за вас.
Георги Първанов: Не са длъжни да ми дават информация за съдържанието на доклада. Аз попитах за нещата, които касаят мен.
Водещ: И там няма нищо.
Георги Първанов: Няма нищо.
Водещ: Ген. Кирчо Киров беше отстранен рязко, след като получи месеци по-рано защита от Бойко Борисов и аргументи защо го назначава за свой съветник. Как си обяснявате тази рязка промяна и това отстраняване от поста съветник на Бойко Борисов?
Георги Първанов: Ами ще трябва да попитате самия Борисов, не мога да гадая.
Водещ: Питах ви, защото сте близки с ген. Кирчо Киров.
Георги Първанов: Не, не бих казал, че съм по-близък, отколкото с когото и да било, който е бил в службите. Имал съм винаги служебни отношенията с хората от тези служби. Толкова, колкото и премиерът и председателят на парламента.
Водещ: Нищо повече по тази тема.
Георги Първанов: Нищо.
Водещ: Да се върнем към политиката на БСП, която сериозно критикувате, защото пак се закачихме към темата и пак избягахме към друга тема. Казвате БСП не посочва с пръст сериозните проблеми на България в момента и се занимава с разни вицове.
Георги Първанов: Не казвам БСП, казвам хора от „Позитано”. Защото БСП е в кондиция, аз имам добро впечатление за състоянието на партията, защото няколко пъти в рамките на последната година дори обиколих партията. Това, от което има нужда сега БСП, е да бъде консолидиран. Не да продължи разделението отпреди конгреса. Уви, за съжаление дори при избора на областните съвети наблюдаваме една тенденция „Позитано” да налага силови кадрови решения в отделни региони, които са несъгласни с централното ръководство. Второ, БСП да се отвори към всички онези, които могат да разширят влиянието на партията, на левицата. Пропускаме важен момент да формираме една нова коалиционна политика. Трето, БСП наистина да почне да диктува дневния ред. БСП е много реактивна. Това не може да отрече предполагам и най-големият ни опонент. Но това не е достатъчно. Ако искаме да бъдем силна опозиция, ако искаме да увлечем повече от тези 18 %, които показват социологическите проучвания, ние трябва да почнем да налагаме дневния ред в парламента, в институциите, в обществото.
Водещ: Не сте ли обаче вие със Сергей Станишев виновни за това разделение, което заради една реплика на Антон Кутев отново се демонстрира без никаква задръжка. Един ден Сергей Станишев казва това е някакъв виц, мисля, че минаха времената, когато трябваше да се наказваме за вицове. И на следващия ден Мая Манолова, председател на комисията в БСП, която се занимава с подобни проблеми, казва, не, извини се, това е обидно, нелепо и глупаво изказване. Ето ги контрастите.
Георги Първанов: Нали не смятате, че аз съм наложил решенията на контролната комисия, или пък аз съм повлиял на тези стотици членове на БСП, някои от които не са ми първи фенове, образно казано, да заемат една такава категорична позиция. В БСП българските социалисти реагират болезнено на подобни реплики. В този смисъл аз наистина смятам, че ние не трябва да говорим като ГЕРБ. Грешат онези, които искат да говорят като Бойко Борисов или като неговите приближени. Ние имаме друга реторика. Да, тя е може би малко по-скучновата, малко по-делова, но за сметка на това е прецизна. Аз съм 22 години в политиката, нека да ми извадят една такава изтървана фраза.
Водещ: Като тази.
Георги Първанов: Да. Като тази или нещо подобно.
Водещ: Изтърваните фрази ли са проблемът на БСП? Бихте ли например застанали до Сергей Станишев на парламентарните избори догодина и бихте ли го подкрепили като човек, който да изведе тази партия от 18-те процента и да го качи нагоре?
Георги Първанов: Аз ще дам всичко от себе си, за да може БСП да спечели. И до Сергей Станшев, и до Изпълнителното бюро, за което аз съм гласувал след конгреса, и до всеки областен лидер или кандидат за народен представител. Нямайте съмнения в това.
Водещ: Как си представяте политическия си живот след една година, когато са изборите? Как си представяте политическия си живот след изборите? Вашия
Георги Първанов: Засега не си представям нищо по-дългосрочно от това да спечелим изборите и да формираме едно правителство, което да е стабилно, което да е работещо, да е ефективно. Защото това е моето голямо притеснение. Че ние ще имаме избори, които ще доведат до патова ситуация, които ще доведат до невъзможност да се реализира силна, дългосрочна, значима политика и в икономиката, и в сигурността, както говорихме.
Водещ: Да спечелим изборите, какво означава? Да спечелим изборите, БСП начело със Сергей Станишев и той премиер. Тази формулировка?
Георги Първанов: Вижте, много е рано да се говори за премиерстване и кой ще бъде премиер и какво ще бъде разпределението на функциите, преди да сме спечели онези,за бих казал, доста повече, ако е възможно, депутатски места в парламента, за да може ние да сме движещата сила на една нова коалиция. Ако, разбира се, спечелим достатъчно гласове, за да управляваме еднопартийно, и това е още по-добре. Тогава вече…
Водещ: Ще се кандидатирате ли за депутат?
Георги Първанов: Не, разбира се, това е нелепо.
Водещ: Защо?
Георги Първанов: Не може бившият президент, досегашният президент да влиза в парламента.
Водещ: Това не е ли един от лостовете да упражнявате опита си реално в политиката? Каквито намерения очевидно имате и не сте се отказали.
Георги Първанов: Аз държа да запазя колкото се може повече достойнството на президентската институция. Затова, както виждате, съм и съвсем конструктивен към сегашния президент г-н Плевнелиев. Има много начини, чрез които да се развива политика, да се отстоява политика, не е само парламентарната трибуна.
Водещ: С какво се занимавахте през тези, да започнем с това, с което започнахме разговора, защото вървим към финала, имайте предвид. С какво се занимавахте през изминалите месеци? Използвахте ли офиса и помещението, което ви се полага като държавен глава?
Георги Първанов: Да, разбира се, но политиката не се прави в офиси. Аз отново ще кажа, имах много обиколки в страната, много срещи с хората. Вече формираме работни колективи, експертни колективи, които да работят по отделни значими теми, които да предложим на вниманието на БСП, левицата и обществото. Надявам се силни, атрактивни, печеливши идеи. Големият въпрос наистина е в това ние ще имаме ли работеща антикризисна политика, дали ще можем да хвърлим погледа си повече от мандата, който предстои, 2020-2030 г.
Водещ: Т.е. оглавявате нещо като крило в БСП, откъдето да идват идеи?
Георги Първанов: Недейте да споменавате такива фракционерски понятия. Никакви крила нямам намерения да оглавявам, моята идея е да стимулирам търсенията, да стимулирам произвеждането на политическия продукт, а не да се обединяваме на сепаратистка основа.
Водещ: Кога се видяхте за последен път със Сергей Станишев?
Георги Първанов: Вероятно е било на последния пленум. Това беше малко преди ваканцията. И на Бузлуджа.
Водещ: Какви са ви отношенията, хладни, говорите ли си изобщо?
Георги Първанов: Делови, партньорски, така както го предполага духът на партията.
Водещ: Финалът на нашия разговор. Приключваме това интервю. От колко месеца не бяхте давали интервю?
Георги Първанов: Горе-долу от конгреса.
Водещ: От конгреса. Благодаря ви. Президентът на Република България от 2001 до 2011 г. Георги Първанов беше гост на нашето предаване.

Print Friendly
FacebookСподели