Късмет, г-н Горски !

| Източник: Д-р Георги Чалдъков

GOOD LUCK, MR GORSKY!

                         The Eagle has landed – (Лунният модул) „Орелът” кацна.

                                                             Нийл Армст­ронг, 20 юли 1969 г.

 

От един амери­кански приятел получих по електронната поща следната история: „На 20 юли 1969 г., като командир на Аполо–11, Нийл Армст­ронг е първият човек, стъпал на Луната. Точно след призе­мяването той произнесъл: Good luck, Mr Gorsky! (Късмет, г-н Горски!). Много служители на американската космическа агенция помислили, че Армстронг споменава името на някой руски космонават. Всички проверки обаче показали, че няма космонавт с такова име в руската и американската кос­мическа програма. Оттогава много хора са питали Армстронг какво означава това Good luck, Mr Gorsky!, но той само се усмихвал вместо отговор.

На 5 юли 1995 г., в дискусията след изнесена лекция в Тампа Бей, щата Флорида, журналист задал на Армстронг енигматич­ния въпрос. Този път Нийл Армстронг отговорил: „Mr Gorsky умря, така че сега мога да ви отговоря на въпроса. През 1938 година, когато бях дете, играехме бейзбол с мой приятел в двора пред къщата ни. Моят приятел хвърли топката и тя през прозореца попадна в спалнята на съседната къща. Съседи­те бяха г-н и г-жа Горски. Когато се наведох през прозореца да взема топката, чух г-жа Горска да вика на г-н Горски: „Секс! Ти искаш секс? Ти ще правиш секс с мен, когато това момче стъпи на Луната“.

       „Това момчето”, което на 6-годишна възраст лети в самолет заедно с баща си, завършва авиоинженерство, участва като пилот във войната в Корея, и стъпи на Луната – заедно с Едвин Бъз Олдрин престояват на нейната повърхност общо 2 часа и 31 минути, докато третият астронавт, Майкъл Колинс, се върти около луната с космическия кораб, който ги очаква да се завърнат.  “Една малка крачка на един човек, огромен скок за човечеството“ – казва „момчето” след връщането си от Луната. И пожелава късмет на г-н Горски, но той вече е доста стар и не може да се възползва от късмета си.

      „Надявам се някой да отиде и да заличи стъпките ми“ – казва Нийл Армст­ронг. Това му пожелание се осъществи – от 1969 г. до  последната мисия на НАСА през 1972 г., на повърхността на Луната стъпват общо 12 американски астронавти.

      Семейството на Нийл Армст­ронг отправи молба към хората, които искат да почетат личността и живота му: „Следващия път, когато се разхождате в ясна нощ и видите Луната да ви се усмихва, спомнете си за Нийл и му намигнете“.

    Американският астронавт Нийл Армстронг почина в събота 25 август 2012 г. – 20 дни след като навършва 82 години.

 

Д-р Георги Чалдъков

 

Print Friendly
FacebookСподели