Защо бензинът е толкова скъп ?

„Дойче веле“ ~ сряда, 22 август Цените на бензина вече изглеждат неовладяеми. Горивото никога не е било толкова скъпо – в България литърът гони три лева, в Германия – 2...
| Източник: Mediapool.bg

„Дойче веле“ ~ сряда, 22 август

Цените на бензина вече изглеждат неовладяеми. Горивото никога не е било толкова скъпо – в България литърът гони три лева, в Германия – 2 евро. Според експертите вероятността от понижаване на цените е минимална.

Факторите, които са решаващи за цените по бензиностанциите, са три: високата цена на суровия петрол, слабото евро и големите печалби на рафинериите. Цените на суровия петрол и курсът на еврото радват при това най-вече собствениците на суров петрол, които имат ценна суровина за продан. В случая с Германия това е на първо място Русия, която доставя една трета от суровия петрол, но също така – Великобритания, Норвегия и Казахстан.

Големите печалби на рафинериите стабилизират отрасъла, който в последните години претърпя много сривове. В момента пазарният индекс на „Бритиш петролиум“ за рафинериите в северозападна Европа е с брутен марж 18,79 долара за барел. Което е много, включително в сравнение с други региони. Но все пак трябва да се има предвид, че това не е печалбата – от сумата трябва да се свалят разходите за преработката на суровия петрол.

Как се образуват цените на суровия петрол?
Ценообразуването е до голяма степен непрозрачен процес. Решаващи в него в крайна сметка са курсовете на борсите за суров петрол, които са много зависими от очаквания и фактори извън физическия нефтен пазар. Именно поради това в последните години колебанията в цените на суровите горива нараснаха – ръстът от 30 процента в рамките само на седем седмици трудно може да се обясни без влиянието на финансовите пазари.

Хамбургският експерт Щефан Буколд е на мнението, че от края на юни, когато започна ценовият скок, се наблюдава особено голяма спекулация с цените на суровия петрол. Интересите на спекулантите отдавна са се прехвърлили от американския сорт WTI към сорта Brent от Северно море. И докато преди сравнително по-висококачественият WTI бе с няколко долара по-скъп от Brent, то сега горивото от Северно море струва с 16 долара повече. И всичко това – на гърба на европейските шофьори.

Какво става с печалбите?
Нефтените концерни по правило инвестират печалбите в разработването на нови находища на нефт и газ, разпределят и дивиденти за акционерите. Печалбите на нефтените концерни могат да стигнат много високи равнища, но могат и да се сринат, както стана миналото тримесечие.

Принципно добивът и пласментът на земни богатства е дългосрочен процес, който изисква и големи капиталовложения, докато спекулациите на пазарите на горива са насочени към максимално бързата печалба. Част от приходите от добива на петрол се изразходват под формата на поръчки за Германия и Западна Европа – този феномен е известен отдавна под името „рециклиране на петродолари“.

Така например германският износ за Русия е нараснал през миналата година с 34 процента и е надхвърлил 27 милиарда евро. Германската икономика продължава да гледа на Русия като на много перспективен пазар.

Какво трябва да стане, за да паднат цените?

За да се случи това, трябва да падне цената на суровия петрол. Което трудно би могло да се очаква, макар постоянно да има и известни намаления в цените. Според Буколд само след няколко години предлагането няма да може да покрива търсенето. А цените ще скочат още преди това – хамбургският експерт очаква през следващата година барел суров петрол да струва 150 долара. Или пък еврото трябва да повиши стойността си.

Но от гледна точка на несигурността за бъдещето на общата европейска валута това не е много вероятно. Еврокризата е причина потребителите да плащат скъпо за вносните продукти, сред които са и горивата.

Цените на бензина в Германия са в момента обект на внимание от страна на Картелната служба. „Високите цени показват, че е необходима повече прозрачност“, казва шефът на службата Андреас Мунд. Институцията е доказала, че на германския пазар на горива конкуренцията не е пълноценна, концерните използват концентрацията в полза на своята ценова политика.

Какво в такъв случай им остава на шофьорите?

Да карат по-икономично, да избират най-кратките маршрути и да търсят най-ниските цени по бензиностанциите. Могат да направят и още нещо – да се насочат към по-икономични модели.

Print Friendly
FacebookСподели