„Главният археолог на републиката“ Дянков даде още близо милион лева за разкопки

Отпускат се значителни за нашите археолози средства, призна директорът на НИМ Божидар Димитров Финансовият министър Симеон Дянков е намерил още пари за продължаване на археологическите и реставрационните дейности по Черноморието...
| Източник: Mediapool.bg

Отпускат се значителни за нашите археолози средства, призна директорът на НИМ Божидар Димитров

Финансовият министър Симеон Дянков е намерил още пари за продължаване на археологическите и реставрационните дейности по Черноморието и във вътрешността на страната, съобщи в петък министърът на културата Вежди Рашидов в Бургас, след като се разходи из разкопките на Бургаските минерални бани и посети проучванията на Аква Калиде.

 

По думите на културния министър правителството е одобрило нови 910 хил. лв. в подкрепа на археологическите дейности. Министърът дори звънна по телефона на Дянков, от когото получи потвърждението, че парите са одобрени.

 

В последните месеци към редица археологически обекти, особено по Южното Черноморие, потекоха допълнителни средства, особено след като министърът на финансите Симеон Дянков откри красотата на обектите, спомни си младежката мечта да стане археолог и съзря потенциал за развитие на културния туризъм по Черноморието. Заради интереса си към археологията и умението да намира допълнителни бюджетни средства за разкопки Дянков бе наречен от премиера „главния археолог на републиката“.

 

В петък в Бургас министър Рашидов поясни как са разпределени новите средства. Разбивката бе потвърдена и от директора на Националния исторически музей (НИМ) Божидар Димитров пред агенция „Фокус“, който призна, че напоследък се отпускат „значителни средства“ за нашата археология.

.

325 хил. лв. се отпускат за проучвания в Созопол, градът на Димитров и любимо място за посещения на Дянков. За крепостта Акра край град Черноморец, кръстена от Божидар Димитров „Българския Помпей“, са заделени 90 000 лева.

 

120 000 лева получава крепостта и Минералните бани Аква Калиде (Термополис), открити отдавна, но останали дълго време неразкопани в чертите на съвременния Бургас.

 

За тракийската гробница в Казанлък се отпускат най-много средства – 350 хил. лв. Още 25 хил. лв. се дават за проучване на крепост във Варна.

 

Министърът обяви, че след Бургас отива към остров Свети Кирик и заразказва какви идеи имало правителството за острова. Той трябвало да стане достъпен за туристите, откритата археология да бъде експонирана по подходящ начин и да се направят съпътстващи „атракциони“ като арт кафета, места за художниците, сцена, за да се премести Аполония там.

 

Затова ще е необходимо да се направи цялостен проект за самия остров и тепърва трябва да се види колко средства ще са необходими за проучванията. Министърът каза, че се надява до ранна пролет проектът да е готов, а финансирането – осигурено.

 

Той допълни, че има също така да се финансират и подводни проучвания като може да се използва опитът на Хърватска, тъй като имат добри специалисти в това отношение.

 

Как бяха сменени столовете в Бургаската опера?

 

Вежди Рашидов инспектира и сградата на Бургаската опера, която в момента се ремонтира. Операта се обновява по европейски проект с малко над 1 млн. лева. По същия този проект се ремонтирало и националното музикално училище „Панчо Владигеров”.

 

По време на инспекцията стана ясно как ремонтите на културни сгради се оскъпяват в движение, но не се разбра как и откъде се осигуряват допълнителните средства за оскъпяването.

 

Министър Рашидов припомни, че подмяната на столовете в театрите не е била предвидена в проектите и правителството е отпуснало допълнително средства за подмяната им във всички театри, където се провеждат ремонти. За сградата на Бургаската опера новите столове струват 280 000 лева. Старите столове пък ще се дадат на седем читалища от общината.

 

След като министърът не хареса как изглежда мястото за оркестрантите и вида на столовете им, той поиска справка колко пари ще са нужни за промяната на мястото и на столовете, за да ги поиска от правителството

Print Friendly
FacebookСподели