Калфин с нова инициатива: Информацията – в интернет

    Снимка: Иван Стоименов Цялата публична информация, която държавната администрация събира, да се качва  свободно в интернет. Това е основната идея на нова директива на ЕС за повторната употреба...
| Източник: kalfin.eu

 

 

Калфин с нова инициатива: Информацията - в интернет Снимка: Иван Стоименов

Цялата публична информация, която държавната администрация събира, да се качва  свободно в интернет. Това е основната идея на нова директива на ЕС за повторната употреба на информацията от обществения сектор, която Европейската комисия предлага, известна и като директива за отворените данни. Изключения трябва да има само секретната информация, свързана с националната сигурност и за личните данни на хората. Основен докладчик на Европейският парламент по директивата е Ивайло Калфин, лидер на делегацията на българските социалисти в ЕП.

„Идеята може реалнно да промени и подобри нашия живот. Тя изисква да се смени мисленето на държавната администрация и тя да прави публично достояние цялата информация, която има, а не както сега сама да решава, какво да казва или да скрие от гражданите. Това ще доведе и до повече прозрачност и ефективност в работата на администрацията, по-добро използване на информацията, която плащаме с данъците си, и в крайна сметка значителен икономически ефект и подобряване на живота на хората”. Вижте видео

Това заяви евродепутатът Ивайло Калфин на пресконференция в София, поставяйки началото на информационна кампания, експертни обсъждания и граждански дискусии за поуляризиране на положителните ефекти от „отворените данни” за потребителите, бизнеса и журналистите. Калфин е предал вече доклада си, който подкрепя инициативата. Очаква се директивата да бъде одобрена следващата година.  Обикновено след приемането на директнива правителствата имат около 2 години, за да я приложат в страните членки.

140 милиарда евро годишно ще спечели европейската икономика, ако правителствата предоставят свободно в интернет в отворен формат данните, с които разполагат. Това показва изследване по темата, поръчано от Европейската комисия.

Калфин представи и основните нови моменти в директивата. Тя изисква информацията да бъде предоставяна във формат удобен за машинна обработка, за да може лесно да се анализира с компютри от фирми и граждани, които искат да я изхолзват. Данните трябва да се предоставят възможно най-евтоно – безплатно или на себестойност. Предвиден е и обществен регулаторен орган, които да преценява дали информацията е преодставена в пълен обем, и пред който да се защитава цената, която се изисква за данните.

Калфин не скри, че идеята ще срещне и сериозна съпротива. „Много институтции, общини в момента продават тази информация и се издържат с приходите, които многократно надхвърлят разходите им за нея”.

75% от жителите на големите градове между 18 и 65 години декларират съгласие и подкрепа за идеята за „отворени данни” от публичните институции в интернет, съобщи социологът Живко Георгиев, които обобщи резултатите от представително социологическа изследване на тема как българинът общува с държавната и местните администрации. Даннитео т държавни и общински органи, които представляват най-голям интерес за хората, са за трудови договори и осигуровки, сравняване на цени и качество на различни стоки, данни за замърсяването на въздуха в даден район, заплати, бонуси, представителни и командировъчни на държавните и общински чиновници, данни от Имотния регистър и Кадастъра, структурата и изразходването на държавния бюджет, нивата на престъпност и сигурност в даден квартал

Print Friendly
FacebookСподели