Ако 800 000 души подкрепят проекта АЕЦ „Белене“, те всичките дали са съгласни да дадат по 25 000 – 30 000 лева собствени пари? – попита министър Делян Добрев.
След като Сергей Станишев обяви, че БСП е събрала 773 447 подписа в подкрепа на спряния проект, министърът пресметнал, че общо взето – такава трябва да е сумата от всеки подписал се, за да се строи АЕЦ „Белене“,
Добрев коментира подписката, организирана от БСП с искане за референдум.
„Дори да се построи с тези пари, това не означава, че електроенергията ще е безплатна. Хората просто ще са акционери в тази централа и електроенергията пак ще си я купуват, ще печелят от дивидентите, които евентуално ще получават от печалбите на тази централа“, обясни Добрев.
Делян Добрев каза, че въпросът, който бе зададен при събиране на подписката на БСП: „Искате ли да се развива ядрената енергетика в България чрез строителството на АЕЦ „Белене?“ – не дава достатъчно информация на хората за информирано решение.
Той настоява, че
още по темата
за да гласуват на референдум хората трябва да са достатъчно добре информирани,
трябва да има един преамбюл на въпроса за референдум, който да казва пред какво решение сме изправени, какви са трудностите и предизвикателствата и кои са нерешените въпроси.
Защото ако референдумът е успешен и хората кажат да се строи тази централа, която не знаем колко струва – как разбираме колко струва? При положение, че 6 години не можахме да разберем и как я финансираме тази централа“, каза още министър Добрев.
Той е категоричен, че вместо в момента БСП да разхождат стотици хиляди хора да се подписват на техните искания, можеха, когато бяха на власт, да сложат един единствен подпис и да започнат строителството на тази централа.
Според министър Добрев е смешно обяснението, че тогава не е имало одобрен работен проект и за това управляващите от тройната коалиция не са подписали договор.
„Няма нищо лошо в самия референдум, това е една похвална практика и е хубаво да се практикува по-често в България. Лошото е, че БСП го прави с политическа цел.
Ако те искаха да строят АЕЦ „Белене“, щяха да го направят.
През 2006 г. е проведен конкурсът, през ноември е сключено споразумение, защото при приключена процедура по Закона за обществените поръчки (ЗОП) през октомври те трябва да сключат в едномесечен срок договор, но не могат да го сключат, защото няма цена, каза Добрев. Той посочи, че тези нарушения са констатирани.
„В споразумението записват, че за срок от една година ще подпишат договор, ще се разберат за цената, как определяш кой е спечелил като не знаеш колко струва. Това не мога да го разбера“, каза още Делян Добрев. Той посочи, че до средата да 2009 г. не е имало договор.
„Договор се сключва на базата на проведена процедура по ЗОП, а не на базата на одобрен проект и като няма одобрен проект, защо подписаха допълнителни споразумения за 1,5 млрд. лв., които ние вече почти платихме“, такъв въпрос отправи министърът към Сергей Станишев и неговите някогашни министри.
Преди това председателят на БСП
Сергей Станишев прочете от парламентарната трибуна декларация
и обяви, че са били събрани подписи за провеждане на референдум от 773 447 български граждани.
„Такъв важен въпрос – да се развива ли ядрената енергетика в България, ние искаме да не се решава при затворени врати. Сметката за политиката на ГЕРБ, за тяхната арогантност, тоталитаризъм, полицейщина, я плащат българските граждани“, заяви Станишев.
Станишев е убеден, че до Нова година би трябвало да бъде насрочена дата за първия в модерната българска история референдум.
Сега подписката трябва да бъде предоставена на ГРАО за проверка и след като бъде установено наличието на 500 000 редовни подписа, тогава те се връщат обратно при председателя на НС, за да започне обсъждането и приемането на решението.
От днешна дата срокът е тримесечен за приемане на това решение, което е по предложението на подписката, след това президентът трябва вече да определи датата за референдум“, обясни по-рано днес зам.-председателят на БСП Янаки Стоилов.
„И парламентът и президентът са длъжни да се съобразят с тази воля
и няма да могат да я игнорират“, категоричен е Станишев, който се похвали, че лично е събрал над 1000 подписа.
Лидерът на БСП каза, че би било скандал, ако управляващите направят опит да осуетят провеждането на референдум. „Това би било тотално и грубо показване на Конституцията, на законите и демокрацията в България. Ако тръгне в тази посока, това ще бъде самоубийствено за ГЕРБ, защото са събрани пре-пре-предостатъчно подписи на български граждани“, подчерта той.
Тази подписка е факт и в нея има необходимия брой подписи по закон, така че нито правителството, нито президентът да могат да откажат, да се надсмеят на българските граждани.
Лидерът на социалистите призовава гражданите на предстоящия референдум да вземат активно участие, защото това е истинска демокрация. Това е отговорът на налаганата от ГЕРБ тоталитарна система, заяви Сергей Станишев.
Депутатът Доброслав Димитров от ГЕРБ отговори на декларацията: „Това, което чух като изявление, просто потвърди позициите на БСП от последните дни – политика на национална безотговорност.
Ако „Белене“ беше толкова добър проект, защо на 29 ноември 2006 г. Тройната коалиция подписа споразумение, в което казва, че след 12 месеца ще сключи финален договор за строителството, защо тогава вие не сключихте този договор, имахте две години и половина“, попита Димитров.
Ако беше толкова добър проектът, защо не го сключихте този договор, допълни той и обвини БСП, че сега като са в опозицията смятат, че проектът за нова АЕЦ е стратегически.
Според депутата коректният въпрос при евентуален референдум трябвало да бъде „За или против ядрената енергетика“, а когато се отнася за конкретен проект, не се пита „За и против „Белене“, а „Искате да не се вдигат пенсиите в следващите 20 години, за да има „Белене? Искате ли да се вдигнат данъците в следващите 10 години, за да се финансира проектът?“.
Вие подвеждате българските граждани,
обърна се Доброслав Димитров към опозицията. „Хората са умни затова вие сте 40 души в ъгълчето на парламента…“
Заседанието продължи с кавга между депутатите от мнозинството и от БСП.
По-рано днес партийни функционери носиха на ръце по улиците 130 папки с 400 листа с 6000 подписа във всяка от централата на БСП на ул. „Позитано“ 20 до службите на Народното събрание в бившия партиен дом. На два пъти се снимаха за спомен.