При разпитите на свидетели, работили в предприятието на фирмата „Берета Трейдинг, е установено, че в първия взривил се цех на обикновен струг, без охладителна течност, са били рязани снаряди от неквалифицирани работници
Днес в 11,30 ч. изтичат 24 часа от последния взрив в складовете за боеприпаси край село Лозенец, община Стралджа, но влизането на сапьори и бронирана техника в опасния район вероятно ще се отложи с още едно денонощие.
Вероятността тримата изчезнали работници, били в първия взривен склад, да са живи е почти нищожна.
Силата на унищожителния взривв самия склад край село Лозенец е била с еквивалент на 10 т тротил.Това може да означава, че освен дейностите по утилизация, там са били складирани и други боеприпаси, изказа съмнение вчера министърът на отбраната Аню Ангелов. Със случая се занимава прокуратурата.
През последната нощ не е регистриран взрив, но
пътят Бургас – София през „Петолъчката“ остава затворен и ще бъде отворен в четвъртък вечер или в петък.
още по темата
Обходният маршрут е: Сливен – Ямбол – Саранско – Тамарино – Средец – Бургас или Сливен – Ямбол – Екзарх Антимово – Карнобат – Бургас.
През вчерашния ден бяха извършени и огледи с безпилотни самолети. Първият, който беше изпратен да търси тримата работници, падна вследствие на силния вятър в района.
В село Лозенец вчера и днес се прави оглед на пострадалите сгради. Най-често става дума за счупени прозорци и повредени (но не и пробити) покриви на къщи.
Пред предаващите от Лозенец телевизионни екипи окръжният прокурор на Ямбол Георги Ханджиев съобщи, че е
почти сигурно, че има жертви при взрива.
Допуска се, че е възможно телата на тримата мъже да са напълно унищожени следствие на мощния взрив и опустошителния пожар, който се е разразил след него.
Ханджиев каза, че са издирени и разпитани всички местни хора, които са работили в разрушените складове на частната фирма „Берета Трейдинг“, която се занимава с утилизация на боеприпаси.
При разпитите на тези свидетели било установено, че в първия взривил се цех на обикновен струг, без охладителна течност, са били рязани снаряди. Повечето работници са от околните села, без никакво специално образование и са били обучавани, за да извършват опасната работа по четири дни…
„В момента колегите разпитват хората, които са работили в цеховете и една от основните версии е, че е имало пропуск в технологията при утилизацията на боеприпасите. Но това е една от версиите“, уточни в интервю за БНТ заместник-главният прокурор Бойко Найденов.
Той обясни, че много по-тежки биха били нарушенията, ако на мястото, където се „разснаредява“ (както се изрази той) боеприпаса, са държани големи количества други боеприпаси. „Това е предпоставка за възникване на инцидент“, коментира Найденов.
Според него самият факт, че щетите са толкова големи, говори че са възможни по-драстични нарушения. „Ако беше само един снаряд нямаше да стане това“, заяви той.
Най-важно в момента е да се направи оглед на местопроизшествието, посочи зам.- главният прокурор и допълни, че има пълно съдействие от страна на собственика на „Барета трейдинг“ и „Милитъри продакшън“.
„За съжаление не съм оптимист, дори напротив“, каза Найденов, попитан за съдбата на тримата работници от цеха, които все още са в неизвестност. „Те са били в епицентъра на взрива, а в момента на експлозията се е извършвало разтоварване на камион с боеприпаси, което епричината другите работници, от цеха, да са били извън него и затова са оцелели“, каза Найденов.
В интервю за Би Ти Ви зам.- министърът на отбраната Валентин Радев заяви, че от министерството отдавна настояват на такива позиции да се наемат висококвалифицирани работници. „В България има такива кадри, но не видях да са наети“, каза Радев.
„Има дефицит на кадри, средните училища, които подготвят такива специалисти бяха закрити“, заяви пък Божидар Василев, директор на сектор „Контрол над общоопасните средства“ в „Охранителна полиция“.
Собственикът на фирмата „Берета трейдинг“ обещал да обезщети хората,
но ще има сложни процедури, каза пред БНР Митко Андонов, кмет на Стралджа.
„Направени са огледи и е установено, че са пострадали 164 жилищни сгради и 5 обществени. Основните поражения са счупване на стъкла и падане на части от тавани, изкъртени врати. Щетите са в най-пострадалото село Лозенец, където има общо около 300 къщи“, заяви кметът Андонов.
„Има сложни процедури. Собственикът на фирмата пое ангажимент да обезщети хората. Изчаква се застраховател“, каза още Митко Андонов. Той съобщи, че пътят за Бургас ще остане затворен, ще се пусне след почистването с разрешение на прокурора. Малко вероятно е това да е днес.