Парламентът реши да бъде създадена временна парламентарна комисия за помилванията. На създаването на комисията остро се противопоставиха от БСП.
Комисията се създава под името „Временна парламентарна комисия за проучване на фактите и обстоятелствата, свързани с действия и инициативи на длъжностни лица от органи на изпълнителната власт, както и на граждани, при и по повод помилване, опрощаване на несъбираеми държавни вземания, и даване и възстановяване на българско гражданство и освобождаване и лишаване от него през периода 2002 – януари 2012 г.“
Любен Корнезов поиска обяснение защо тя ще бъде за периода 2002-2012 г., а не за целия период на президентската институция и посочи, че по времето на президентите Жельо Желев и Петър Стоянов помилванията са били три пъти повече, отколкото при Георги Първанов.
Той се противопостави и на идеята за парламентарен контрол на комисията, подчертавайки, че парламентарният контрол трябва да се занимава с действащата власт, а не с историята.
Червеният депутат припомни, че има Институт по история към БАН, а също, че времето тече напред, а не назад.
По-рано, на брифинг в кулоарите, Корнезов заяви, че това еюридически фалшификат и квази решение.
Той направи контра предложение – НС да задължи лидера на РЗС да върне всички пари, които е изхрачил като председател на предходната противоконституционна комисия, която разследваше Георги Първанов и Ангел Марин.
Какво ще проверявате, нямате право да ги проверявате, обърна се червеният депутат към Яне Янев. Не ставайте заложници на този, който щеше да уволнява Бойко Борисов, призова Корнезов и депутатите от ГЕРБ. Не се омаскарявайте с такива квазирешения, които пак ще паднат в Конституционния съд, настоя социалистът.
Юлиана Колева ще е председателят на новата комисия, решиха депутатите. Заместник-председатели ще са Явор Нотев от Атака и Четин Казак от ДПС. Сред членовете на комисията са още Михаил Миков, Мая Маналова от БСП, Мидхат Метин от ДПС, Емил Василев, независим.
Дълго време БСП, ДПС и Атака отказваха да излъчват свои представители за комисията. Павел Шопов призова Яне Янев да оттегли кандидатурата си за председател и партиите да излъчат свои депутати. Емил Василев заяви от парламентарната трибуна готовността на Янев да се оттегли, ако БПС и ДПС предложат свои представители в комисията.
Впоследствие действително Янев си направи отвод и опозиционните партии предложиха свои представители. В дебата се стигна и до предложението Емил Василев да бъде председател на комисията, а Мая Манолова – заместник-председател.
По време на дебата Мая Манолов упрекна мнозинството, че създава втора противоконституционна комисия.
Лидерът на РЗС от своя страна упрекна левите депутати, че ги е страх, че макар и след три години ще излезнат много истини, включително и такива от рода на това да се даде гражданство за особени заслуги на трима украинци, които са направили инвестиция от един милион долара в Дупница в съдружие с издирваните от Интерпол Братя Галеви. Янев размаха документи и каза, че удостоверението и предложението били на Емилия Масларова. По думите му Коалиция за България са изградили трайни корупционни пътеки.
Янев попита и какви са интересите на Емилия Масларова в туризма и хотелиерството в Дупница като социален министър.
Нима аз съм дал гражданство на съпругата на Денис Ершов, попита лидерът на РЗС червения депутат Корнезов и упрекна БСП, че давала гражданство на хора от българския ъндъграунд.
В дебата Мая Манолова изтъкна, че Маргарита Попова е издала 538 указа за българско гражданство и попита защо те не са били обект на проверка на комисията и защо комисията се занимава само с проверки на предишни управления.
Янев даде публични уверения, че всички преписки от Маргарита Попова също ще бъдат проверени. Целта на комисията не е Яне Янев да е председател, а да излезе истината как са плащани огромни пари за помилвания, гражданство и опрощаване, заяви той.