Три години затвор за бившия кмет на В. Търново

Румен Рашев бе признат за виновен за превишени права при учредяване право на строеж, с което е нанесъл на община Велико Търново вреди за повече от 420 хил. лв. Рашев...
| Източник:

Румен Рашев бе признат за виновен за превишени права при учредяване право на строеж, с което е нанесъл на община Велико Търново вреди за повече от 420 хил. лв.

Рашев на излизане от съда през април 2011 г.Рашев на излизане от съда през април 2011 г.

Великотърновският апелативен съдосъди бившия кмет на града Румен Рашев на три години лишаване от свобода.

Рашев трябва и да заплати разноските по делото в размер на 7375,75 лв.

Бившият кмет, който управлява три мандата, бе признат за виновен запревишени права при учредяване право на строеж, с което е облагодетелствал частна фирма и е

нанесъл на община Велико Търново вреди за повече от 420 хил. лева.

Апелативният съд отмени наложеното на Рашев на първа инстанция условно наказание и определи той да изтърпява присъдата си при първоначален общ режим в затворническо общежитие от открит тип.

Кметът на Велико Търново рекетиран за 0,5 млн. евро

Заедно с бившия кмет бе осъдена и бившият главен архитект на града Елена Абаджиева.

Тя получи три години условно лишаване от свобода при пет години изпитателен срок. Абаджиева също трябва да заплати разноски по делото в горепосочения размер.

Днешната присъда подлежи на обжалване в 15-дневен срок пред Върховния касационен съд.

„Ще обжалваме решението, разбира се. Това е очевидно несправедлива присъда“, лаконичен бе адвокатът на Рашев Христо Ботев. Колегата му Митко Минев, който защитаваше Абаджиева, добави, че „Присъдата е политическа“.

На противоположно становище бе апелативният прокурор Димитър Лещаков, който водеше обвинението. „Считаме, че това беше едно справедливо решение и сме доволни от него. Почти сигурно е, че няма да бъде протестирано пред ВКС“, заяви той.

Рашев и Абаджиева отказаха всякакви коментари пред медиите и бързо напуснаха кулоарите на съда.

„Ще обжалваме решението, разбира се.

Това е очевидно несправедлива присъда“, лаконичен бе адвокатът на Рашев Христо Ботев. Колегата му Митко Минев, който защитаваше Абаджиева, добави, че „Присъдата е политическа“.

На противоположно становище бе апелативният прокурор Димитър Лещаков, който водеше обвинението. „Считаме, че това беше едно справедливо решение и сме доволни от него. Почти сигурно е, че няма да бъде протестирано пред ВКС“, заяви той.

Рашев и Абаджиева отказаха всякакви коментари пред медиите и бързо напуснаха кулоарите на съда.

Двамата бяха изправени пред Темида в края на 2010 г., по обвинение в злоупотреба с власт, след продължило близо пет години разследване. Допуснатите от тях нарушения са свързани с проект за изграждане на площадка с тенискортове във великотърновския квартал Бузлуджа, одобрен от Общинския съвет.

Обществената поръчка бе спечелена от фирмата „Илстрой“, въпреки че идейният и проект не отговаряше на заложените изисквания. Фирмата започна строеж, но вместо тенис-кортове, на одобрения парцел поникна осеметажна жилищна сграда.

Нанесените щети на Община Велико Търново се изчисляват на 423 хил. лева. За тази сума бе заведен и граждански иск, който Великотърновският окръжен съд на първа инстанция одобри и задължи Рашев да заплати сумата на Общинския съвет. Апелативният съд, обаче отхвърли иска, с мотива, че е неправилно заведен и недоказан.

Print Friendly
FacebookСподели