news.bg
ГЕРБ продължава да бъде водещата политическа партия в страната по процент доверие (31%) и намерения за гласуване на парламентарни избори (26,1%). Това показват данните от ежемесечното национално представително проучване на общественото мнение, проведено от ББСС Галъп интернешънъл“. То е осъществено сред 1 000 пълнолетни граждани на страната в периода 26 май – 2 юни 2011 г. по метода на личното стандартизирано интервю.
Проучването на Галъп обаче регистрира известен спад в доверието както към управляващата партия, така и към премиера Бойко Борисов. 31% от участвалите в изследването имат доверие в ГЕРБ в сравнение с 42% през юни 2010 г.
Като цяло обаче, социолозите посочиха, че в последните месеци доверието в управляващата партия остава без сериозна промяна. В същото време изследването регистрира известна мобилизация на привържениците на БСП: доверието в левицата се покачва с около 4 пункта за месец до 24% и 6% в сравнение с юни 2010 г., когато е било 18%.
ГЕРБ запазва водеща позиция с 26,1% по отношение на електоралната нагласа при парламентарни избори днес, като дори регистрира леко увеличение от 1,5% в сравнение с април 2011 г.
Леко движение нагоре има и в намеренията за гласуване в червено – 21% от пълнолетните граждани твърдят, че биха гласували за БСП, срещу 18% преди месец, отчитат още от Галъп. Следват ги ДПС със 7,1%, Синята коалиция с 4,8%, Атака с 3,1%, РЗС с 0,5%, НДСВ с 0,4%, ВМРО с 0,2%. Сериозен е броят на участвалите в изследването, които твърдят, че няма да гласуват – 35,6%, като тук обаче има намаление с близо 5% в сравнение с май тази година (40,9%).
Като важен факт от Галъп посочиха, че макар премиерът Борисов да стабилизира привържениците си, през този месец за пръв път се регистрира отчетлив ръст на негативните оценки над позитивните – 38% от българите имат доверие на министър-председателя спрямо 44%, които нямат. Социологът Марчела Абрашева посочи, че това е нова ситуация, която не е била регистрирана от години. Въпреки това тя обясни, че спадът в доверието не означава във всеки случай и отказ от гласуване. Това че си ядосан или разочарован от някого, не означава, че няма да гласуваш за него, посочи тя.
От ГАЛЪП отчитат, че продължават и тенденциите за спад в цялостните оценки на управлението на ГЕРБ . Едва 16% от запитаните дават положителна оценка за дейността в кабинета, като през май те са били 17%. 41% (с 1% повече спрямо май) от участвалите в изследването оценяват негативно работата на правителството. 33% (32% през май) от анкетираните не виждат разлика в дейността на управляващите.
Тук е важно да се отбележи, че значително намалява броят на хората, които са на мнение, че ГЕРБ ще се справи с кризата – в момента те са 28%, спрямо 43% през април 2010 г. Двойно нарастват онези, които не смятат, че управляващите ще разрешат финансовите затрънения пред страната но – от 25% през април 2010 г. в момента те са 52%.
Социолозите коментираха, че като цяло хората са станали по-критични и задаващи си въпроси към дейността на политиците. Вдига се шумът в залата, коментира метафорично Абрашева.
Раздвоение в нагласите „за“ или „против“ ГЕРБ е налице и по темата „президентски избори“. От една страна 57% са на мнение, че е по-добре за страната Бойко Борисов да не се кандидатира за президент. От друга, към момента той изглежда по-сигурният победител в сравнение с други евентуални кандидати на ГЕРБ, например Росен Плевнелиев, Йорданка Фандъкова. Данните сочат, че ако на втори тур сега се явят Меглена Кунева срещу Бойко Борисов, 35% твърдят, че биха подкрепили премиера, срещу 26% за бившия еврокомисар.
При хипотетичен двубой на Кунева с Росен Плевнелиев лека преднина от 2% има за строителния министър 29% на 27%. От ГАЛЪП коментираха, че кандидатите за президент на основните политически сили (включително ГЕРБ) все още не са ясни, и е трудно да се правят надеждни прогнози.
Като цяло, Меглена Кунева има силни симпатии в обществото – 38% доверие – и към момента изглежда с достатъчно сериозни шансове да се окаже силен противник на ГЕРБ в предстоящите президентски избори.
От там допълниха, че проучването е било осъществено преди премиерът да обяви, че няма да се кандидатира категорично за президент и в този смисъл, вече в предстоящия вот много по-важно ще е не какво е лицето на кандидата, а какъв дебат ще съумее да проведе той.
На въпрос каква е ролята на ДПС в предстоящия вот за държавен глава, социолозите бяха категорични: Очевидно е, че без ДПС не може да бъде решен първия тур на изборите.
Според изследването на ГАЛЪП българите имат най-голямо доверие на армията (44%), полицията (36%), президента – също 36%. Правителството печели доверието на 27% от участвалите в изследването, като спадът в сравнение с юни е 12%. На дъното в класацията за доверие са прокуратурата с 17%, парламентът- 16% и съдът с 15%.