ВЪЗХВАЛА НА ПОСТЕПЕННОСТТА

  Ще бъде ли новият президент различния президент?   Въпреки че новият президент на България е технократ, той вероятно е знаел за Карл Линей – автор на класификацията на животните...
| Източник: Д-р Георги Чалдъков

 

Ще бъде ли новият президент различния президент?

 

Въпреки че новият президент на България е технократ, той вероятно е знаел за Карл Линей – автор на класификацията на животните и растенията, който често казвал: Natura non facit saltus (Природата не прави скокове). Постепенно – от едноклетъчни към многоклетъчни до Homo sapiens recens (съвременния мислещ човек).

     „По всичко личи”, че новият президент е чел и „Декалог за президента”, който започва с: „Ние сме Народа на България, не „България на гражданите”; Народ твой, да нямаш други народи освен Нас.” И така в своето обръщение той каза: „Получих доверието на хората с ангажимента да бъда прагматичния президент на модерна България. Знам, че за мен ще съдят не по думите, а по делата. Няма да участвам в политически интриги, няма да разделям, няма да преча. Ще бъда политически арбитър, пристрастен единствено към националния интерес и приоритети.”

      При положение, че „България не е в средата, а е в дъното на много европейски класации”, това наистина е много трудна, но не невъзможна  за изпълнение задача.   Защото „днес България има нужда не просто от мечта, а от програма, която се приема от обществото и от политическите сили. Най-страшният дефицит на една нация е дефицитът на бъдещето” – ето как технократът е философ и романтик.

      И посочи примери как през 2020 г. ще се увеличат доходите на българите, конкурентоспособността на икономиката, производителността на работника. Дори и учените ще са мотивирани и ще работят заедно с бизнеса по иновационни проекти.

     Но когато изрежда националните приоритети, новият президент постави на първите места: „Създаване на най-добрата бизнес среда в Югоизточна Европа. Инфраструктура на европейско ниво. Нов подход в енергетиката.” И за разлика от своя технократичен китайски колега постави на предпоследна позиция: „Образование, наука, инвестиции.” Онези два мотора на научен и икономически растеж – R & D (Research and Development – изследване и развитие). От хипотезите до приложението на получените резултати в технологии за получаване на нови продукти. И така да стане “Bulgarian Science on the move”, както може да напише американското списание Science, където преди няколко години имаше интервю с китайския президент, озаглавено “Chinese science on the move” – китайската наука във възход.

    А по вълните на националното Дарик радио в събота преди обед доцент Коста Костов ме запита „Докога българите ще сме „най-болните, най-бедните и най-неграмотните хора в Европа?”  Отговорих му в стила на проспективното и  „постепенното” обръщение на новия президент: „Ако държавата инвестира много повече пари в здравеопазването, науката и образованието, през 2020 г. българите ще бъдат просто „болните, бедните и неграмотните”, през 2050 г. – „здравите, богатите и грамотните”, през 2070 г. – „най-здравите, най-богатите и най-образованите хора в Европа”.

     Следващият въпрос на доцент Костов беше: „Знаете латинското Non ducor, duco (Не ме водят, аз водя) – кой е нашият водач?” Отговорих, че ние 45 + 22 години все чакаме, а не търсим водача на нацията. Така той обещава, ние гласуваме, той става власт, но не изпълнява обещанията си. И след това пак започваме да чакаме другия, различния  президент.

     „Ще бъда по-различен политик и лидер” – каза новият президент.

Послепис: Като прочел ръкописа на тази статия, един мой приятел ми писа, че в нея няма и дума за сексуалната сила – той прочел заглавието като „Възхвала на потентността”. Ще напиша и за тази „възхвала” – обещах му аз.

Д-р Георги Чалдъков

 

 

Print Friendly
FacebookСподели