Новият национален консултант: След 8-10 години няма да има кой да ни лекува

  Според новия национален консултант по обща медицина д-р Любомир Киров никой лекар не може да бъде на разположение 24 часа Д-р Любомир Киров   В момента в България има...
| Източник: News.bg

 

Според новия национален консултант по обща медицина д-р Любомир Киров никой лекар не може да бъде на разположение 24 часа

Д-р Любомир Киров Д-р Любомир Киров
 
В момента в България има 4761 общопрактикуващи лекари и ако това статукво се запази, след 8-10 години няма да има кой да ни лекува.

Това предупреждава в интервю за БТА д-р Любомир Киров, новият национален консултант по обща медицина и досегашен председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.

По думите му интересът на младите лекари към общата медицина е почти нулев, защото не е атрактивно поле за кариера, а и медиците се насочват основно към чужбина.

За сравнение, в Канада 30-40 на сто от новозавършващите лекари искат да работят обща медицина, тъй като държавата е увеличила неколкократно заплащането им. В Швеция пък за едно място за специализация по обща медицина се конкурират до 60 души.

Над 1700 лекари са в процес на специализация, като голяма част от тях са я приключили, но само липсата на лицензирани практики ги бави, за да се явят на изпит, уточни националният консултант.

Според него лицензираните практики за следдипломното обучение, които сега са десетина, трябва да бъдат поне 150-200 в страната.

Д-р Киров смята, че е нужна корекция в Наредба 4 за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти, като се удължи на 100 дни (от 90 сега)

срокът, за който личните лекари изписват лекарства

Според него може да се въведат и промени, свързани с отчитането на семейните лекари към институциите, за да се намали „бумащината“.

До месец и половина ще приключим и процедурата за окончателното приемане на стандартите по обща медицина, увери д-р Киров.

Като се има предвид, че средната възраст на личните лекари в момента е 50-52 години, не трябва нищо да се отлага, а трябва да се мисли за години напред, предупреждава експертът.

Една от идеите на д-р Киров е джипитата да могат да отписват пациенти от листата си с едномесечно предизвестие – практика, която съществува в други страни. Той е убеден, че това ще стане до максимум една-две години, за да има равнопоставеност между лекари и пациенти.

На въпрос трябва ли личните лекари да са на разположение 24 часа,

експертът отговаря, че „никой не трябва да е денонощно на разположение, защото е невъзможно“. Според него има начини, по които да се организира такъв вид услуга, а „осигуряването на допълнителна такава услуга е лукс“.

„Не сме достатъчно богата държава, за да си го позволим, и затова в извънработното време на личните лекари, медицинската помощ би трябвало да се осигури от центровете на „Спешна помощ“.

За да се случи това, обаче, трябва и в „Спешна помощ“ да се направят още промени и да се увеличи финансирането“.

Личните лекари нямат платен и фиксиран по закон годишен отпуск, трудно си намират заместник, докато са в отпуск, така че ако някой си въобразява, че тези хора могат да бъдат експлоатирани безкрайно…, добавя д-р Киров.

И заключава: „Като национален консултант няма да подхождам индивидуално. Всичко, което се предлага, ще се обсъжда с много колеги, защото това е работещото бъдеще.“

Print Friendly
FacebookСподели