Благой ФИЛИПОВ-председател на Общинския съвет-Несебър:ТОЧКИТЕ В ДНЕВНИЯ РЕД СЕ ОБСЪЖДАТ ЗАДЪЛБОЧЕНО И ОТ ВСИЧКИ СТРАНИ

 Обжалването на резултата от избора за общински съветници не влияе по какъвто и да е било начин върху работата на Общинския съвет в Несебър   -Г-н Филипов, на второто си...
| Източник: Интервю на Максим МОМЧИЛОВ

 Обжалването на резултата от избора за общински съветници не влияе по какъвто и да е било начин върху работата на Общинския съвет в Несебър

 

-Г-н Филипов, на второто си заседание местният парламент прие Правилник за работата на Общинския съвет,неговите комисии и взаимоотношенията им с общинската администрация.По какво новият правилник се различава от стария?

-По същество принципна разлика няма.Запазва се духа на стария правилник,но са актуализирани някои параграфи,като целта на промените е да се подобри работата на местния парламент от една страна,а от друга-да се регламентират взаимоотношенията с общинската администрация с оглед на вземане на по-ефективни решения от общинските съветници.

 

-С избирането на постоянните комисии започна да се оформя физиономията на новия общински съвет.Какви са измеренията от досега проведените три заседания на местния парламент?

-Чисто статистически измеренията могат да се визират с броя на взетите решения.Но аз бих искал да отбележа нещо друго.Тъй като имам поглед върху заседанията на комисиите прави ми впечатление,че техните членове не просто присъстват на заседанията,а са изключително активни по време на обсъждането на отделните точки,които се включват в дневния ред.В присъствието на ресорните представители на общинската администрация ,тези точки се обсъждат задълбочено и от всички страни.А оформянето на предварителното становище по дадена докладна улеснява останалите колеги по време на вземането на решение по време на самите заседания на Общински съвет.

 

-От гласуването при вземане на решения се вижда,че все повече се очертават полюсите на “мнозинството” и “малцинството”,а политически център няма.От друга страна малцинството по много от въпросите гласува единодушно с болшинството.Как ще я карате без опозиция в местния парламент?

-Разбира се,не като в рефрена на  онази популярна песен: “Карам я някак си…”.

Очевидно е,че в местния парламент вече са се оформили явно мнозинство и малцинство.Но за разлика от предишния общински съвет,все още не са се  проявили т.н. центристки представители.

Аз не смятам обаче,че на представителството в местния парламент трябва да се гледа като на болшинство и опозиция.Съветниците в Общинския съвет са избрани да решават проблеми за по-доброто развитие на Общината и подобряване положението на нейните жители.А не да политиканстват.

Някои вече се самообявиха за опозиция.Не смятам да ги игнорирам освен, ако те сами не се капсулират  и самоизолират.Ако имат конструктивни предложения за решаването на един или друг проблем,както се казва,трибуната е тяхна.

-На последното заседание,съгласно приетия Правилник,бе определено разположението за сядане по групи съветници в Заседателната зала.От проведените досега заседания обаче не става ясно,коя група от кого се представлява.Има ли при Вас постъпили протоколи за избор на председател на една или друга група,представена в Общинския съвет?

-Не.Няма постъпили подобни документи.И това не е задължително.В случая става въпрос за организационна култура,която не винаги е достатъчна.Но досега никой не е злоупотребил с политическото си представителство в местния парламент.

А иначе процедурата за уведомяване е съвсем опростена.Просто в деловодството на Общинския съвет се представя протокол от заседанието на съответната група съветници от който да е видно,кой е избран за председател на групата и я представлява легитимно.

 

-Предстои приемането на структурата на общинската администрация и в тази връзка в медиите бе тиражирано,че от ГЕРБ ще настояват за обособяване на териториални дирекции за Стария град и Слънчев бряг,като техните директори се избират пряко от населението.Какъв е Вашият коментар?

-Аз вече споделих,че ще подкрепям конструктивни предложения,независимо от коя страна са постъпили.Но това,което се тиражира от ГЕРБ,освен че звучи популистки ,е несериозно.А и противоречи на действащата нормативна база.И едва ли ще се намери здравомислещ човек,който да  подкрепи подобно предложение.

Доколкото съм запознат,в новата структура на общинската администрация е предвидено обособяването на специален  отдел,който ще се занимава с проблемите на Стария Несебър,като обект на Световното културно наследство.

Това е коментарът ми.

 

-Понеже стана въпрос за новата структура на общинската администрация,

какъв е персоналът,който обезпечава ежедневната работа на Общинския съвет?

-Съставът на персонала е регламентиран от приетия правилник за работата на Общинския съвет.Той включва: началник на отдел,главен експерт по административното обслужване на гражданите,технически секретар-протоколист и технически сътрудник и шофьор.

 

-Доколко е допустимо гражданското участие в дейността на Общинския съвет?

-Допустимостта се опредяля от Закона за местното самоуправление и местната администрация и не трябва да противоречи на останалите действащи в страната закони.

Прякото участие на граждани също е регламентирано от правилника.В него е предвидено след всяко заседание на Общинския съвет в продължение на един час гражданите да могат да отправят питания и предложения от компетентността на Общинския съвет,кмета на общината и кметовете на кметства,като въпросите да представляват обществен интерес.

 

-В предишния мандат Вашият приемен ден бе в сряда.Остава ли този ден?С какви въпроси и проблеми идват при Вас хората?

-Официалният ми приемен ден си остава в сряда.Но както и в предишния ми мандат приемам по неизбежност всеки ден.Просто няма как.

Що се отнася до проблематиката,която трябва да изслушвам,тя е в диапазона “от-до” за всичко,което може да ви дойде наум.

По-голямата част от тези проблеми са изключително от частен характер,по които нито аз като председател,нито Общинският съвет могат да се произнасят по компетентност.

 

-Изборите приключиха,но обжалването на изборните резултати,в това число и за общински съветници,продължава.Отразява ли се това по някакъв начин на работата на общинския съвет?

-Известно е,че в Изборния кодекс има процедура за обжалване на един или друг изборен резултат.А в едни избори по правило има победители победени.И когато победените не могат да приемат по-мъжки резултата,те го обжалват независимо с какъв резултат са загубили.

Бургаският административен съд вече се произнесе по жалбата,като я прие за несъстоятелна.Решението е обжалвано от жалбоподателя.Има си процедура.Трябва да се изчака.

Нямам усещането обаче,че това въобще се отразява по какъвто и да е било начин на работата на Общинския съвет.

                                                                             

 

 

 

 

Print Friendly
FacebookСподели