Цачева изгони развилнелия се Сидеров, квестори го укротяват
Христина Добрева, Валерия Йонкова
Сблъсъците пред софийската джамия „Баня баши“ през май пак взривиха парламента почти 7 месеца по-късно. Наложи се лидерът на „Атака“ Волен Сидеров да напусне залата – изгонен от днешния парламентарен контрол и от още 2 пленарни заседания, след като влезе в остро пререкание с вътрешния министър Цветан Цветанов и вбеси Цецка Цачева.
Сидеров за пореден път опъна нервите на шефката на парламента, крещйки от място, докато Цветанов отговаряше на въпрос за инцидента пред мюсюлманския храм. Така атакист номер 1 си изпроси отстраняване от заседанието.
Малко по-късно екшънът с отстранения Сидеров претърпя продължение, след като той поиска да прочете декларация на „Атака”, въпреки санкцията към него. Няма да ви дам думата, отсече Цачева, но това не спря тренирания Сидеров да продължи да спори с нея и да обяснява, че е отстранен против правилата.
Цялата случка се разигра пред очите на вицепремиера Цветанов, който не реагира, въпреки провокациите от шефа на „Атака”. Цачева заяви, че отстранява Сидеров от още едно заседание заради непристойно поведение. Сидеров продължи да ръкомаха и събра накуп квестори и депутати около парламентарната трибуна.
Цачева се видя в чудо и отново допълни наказанието на Сидеров – с отстраняване за още едно заседание. Побеснял, Волен изкрещя, че комунистическата партия продължава да ръководи в нейно лице, а Цачева му отвърна, перефразирийки Чърчил: „Ако на 20 години не си бил член на БКП, нямаш сърце, но ако на 30 все още си, тогава е друго”, каза Цачева. Тя призова Михаил Миков да зададе планирания си въпрос към министър Цветанов с репликата: „Вървете смело, г-н Миков! Г-н Миков, микрофоните работят за вас!”
Скандалът с повод сблъсъците пред „Баня баши започна, след като зам.-шефът на „Атака” Павел Шопов зададе въпрос на Цветанов за хода на разследването. Новите данни, които Цветан Цветанов изнесе, вбесиха Сидеров и вътрешният министър бе принуден да спре с отговора си.
Все пак той разкри, че поредица от разпити, кадри от камери и компютърни експертизи са довели разследващите до 40-годишния Хасан, който най-вероятно е мъжът, размахвал хладно оръжие при инцидента на площада пред джамията. На 20 май атакисти и мюсюламани влязоха в истинско меле, при което имаше ранени и от двете страни. Срещу Хасан е образувано досъдебно производство, бил е и разпитан. Той има статут на постоянно пребиваващ чужденец в България.
След като бе изгонен от пленарна зала, атакистът Сидеров заяви, че обяснението на Цветанов било абсолютно несъстоятелно, защото са минали цели 6 месеца от инцидента. „Този човек не бе задържан досега, а размахваше ножа и пред полицай. Всичко това доказва, че цялата случка бе провокирана и целта бе дискредитирането на партия „Атака“, разтълкува Сидеров.
Депутатите му заляха Цветан Цветанов и с въпроси за проблемите на държавата заради ромското малцинство. На тях вътрешният министър отговори, че правителството ще приеме Националната сратегия за интеграция на ромите следващата седмица. Той подчерта, че темата за интеграцията представлява стратегически приоритет за страната от 20 години насам, а основен обект на интеграционния процес са гражданите от ромски произход. „Подобряването на жилищните им условия също е изключително важно. Следващата седмица на правителственото заседание ще бъде приета националната стратегия за интеграция на ромите. Това е дългосрочна политика, в която трябва да се ангажират всички парламентарни сили. Тази стратегия не засяга само настоящето правителство, а и всички следващи“, подчерта Цветанов.
Десислав Чуколов от „Атака“ обаче го разкритикува, че с всички тези действия в ГЕРБ само целели спечелването на ромските гласове за следващите избори.