Призът за зелен град с население между 100 и 200 хил. души получи Стара Загора, а между 30 и 100 хил. – Хасково
Днес новоизбраният президент Росен Плевнелиев връчи наградата на бургаския кмет Димитър Николов на официална церемония в музея „Земята и хората“.
Това е третият, заключителен за годината етап от националната кампания „Зелена България“, финансирана от оперативна програма „Околна среда“.
Наградите за най-зелен град се връчват в шест категории в зависимост от големината и мащабите на градовете.
Призът за зелен град с население между 100 и 200 хил. души получи Стара Загора, а между 30 и 100 хил. – Хасково.
Трябва да разберем, че устойчивото развитие е тотален приоритет, подчерта при връчването на отличията Плевнелиев.
още по темата
По думите му населението на Земята от 7 млрд. човека представлява едва 0,01% от живите същества на планетата, а потребява 99,9% от ресурсите й, за което цената ще плащат младите хора и следващите поколения.
Той апелира всеки гражданин да направи „малко чудо“, с което да даде възможност на децата си да живеят в чиста околна среда.
Това е поредна „зелена“ награда за Бургас
в рамките на два дни, съобщиха от пресцентъра на общината.
Морският град е отличен и заради активната си политика за популяризиране на велосипедния транспорт.
При последния му „основен ремонт“ с европейски пари бяха изградени общо 11 км велосипедни алеи, като предстои изграждането на още 20 км.
Проведената кампания „Бургас – велосипедният град“, предложеният от общината проект за предлагане на велосипеди под наем и доброто сътрудничество между местната власт и гражданското сдружение „Велоклуб Бургас“ също имат заслуга за наградата.
На 12 декември Бургас спечели и специалната награда за „Устойчиво развитие на зелената система“ по време на ежегодната церемония, организирана от фондация „Зелена община“. Призът бе връчен от американския посланик Джеймс Уорлик.
За последните четири години в Бургас са засадени 2000 нови
декоративни дървета и 3000 броя храсти. Изградени са нови паркове и е подобрена поддръжката на старите. В тях се монтира енергоспестяващо осветление и икономична поливна система.
В града са направени и оградени площадки за разходка на кучета, вкл. в гордостта на града – напълно обновената Морска градина.
Благоустроени бяха също парковете „Росенец“ и Минерални бани, където бяха обособени барбекю зони, превърнали се в любимо място за отдих през лятото.
С помощта на община Бургас бе спечелен и се изпълнява и проектът „Живот за бургаските езера“ на Българско дружество за защита на птиците.
Бургас е един от първите градове в България с приет общ устройствен план. Той предвижда не редуциране, а увеличаване на зелените пространства.
Миналата година традиционната класация на „Дарик“ за най-добър град за живеене в България също бе спечелена от Бургас.
„Иска ми се в България да видим много по-директна връзка между обучението, природата и устойчивият начин на мислене. Децата трябва да бъдат системно насочвани в тази посока“, каза още Росен Плевнелиев.
Той припомни, че за 2020 г. Европа си е поставила много висока цел – драматично да намалим емисиите. Затова започваме от най-простите неща, каза той и даде пример как
когато живял в Германия преди 20 години,
първата брошура, която е получил от общината, била на тема как да се проветрява правилно жилището.
„Отваряме прозореца, докато сме в банята, изключваме радиатора за 10 минути, цялото количество от пресен въздух за деня влиза, след това влизаме обратно в стаята, затваряме прозореца и включваме радиатора“.