Индексът на възприемане на корупцията в България на Трансперънси интернешънъл за периода 2010-2011 г. е 3,3 пункта, а резултат под 5 показва, че корупцията е съществен проблем за държавата.
Това обяви на пресконференция в БТА Ваня Нушева – програмен директор на „Прозрачност без граници“. Тя посочи, че страната ни е част от тенденцията в цяла Централна и Източна Европа индексът да бележи спад, като икономическата криза има своето силно влияние върху това.
Като цяло институциите не успяват да се справят с последиците на икономическата криза и конфликта на интереси. Цели две трети от държавите, които попадат в изследването на Трансперънси интернешънъл имат ниво на индекса под 5.
Нушева обясни, че сериозна причина за ниския индекс на България е включването на доклад за оценка на политическия риск и въвеждането на индекс за върховенството на закона, където страната ни има доста ниски показатели.
Нашият индекс е доста по-нисък от средния за държавите в Европейския съюз, където той е 6,27. За периода от 2002 г. до 2007 г. показателят на страната ни няма съществени промени и се движи около 4 пункта.
В последните три години индексът на България отбелязва спад като се движи в интервала между 3,6 пункта и 3,8.
Първо място в европейската класация заемат Дания и Финландия със стойност на индекса 9,4, следвани от Швеция (9,3).
Най-съществено повишение в стойностите на индекса има Белгия (от 7,1 до 7,5), Финландия (от 9,2 до 9,4) и Великобритания (от 7,6 до 7,8). Дания, Швеция, Холандия и Германия повишават своите индекси с 1 пункт.
В рамките на ЕС най-голямо понижение (0,5 пункта) отбелязват индексите на Ирландия (от 8 до 7,5 през 2011 г). и Словения от (6,4 до 5,9 за същата година).
По-голямата част от държавите в Източна Европа отбелязватспад в стойностите на своите индекси в сравнение с предходната година: Словакия – от 4,3 до 4, България – от 3,6 до 3,3, Чешката република – от 4,6 до 4,4, Латвия, Румъния и Гърция понижават стойностите на индексите си с 0,1 пункта.
На първо място в класацията на Трансперънси интернешънъл е Нова Зеландия с индекс 9,5. Второто място си поделят Дания и Финландия – с 9,4, а на трета позиция е Швеция – с 9,3. България заема 86-то място в класацията.
На последните две места са Северна Корея и Сомалия с индекс за възприемане на корупцията 1.
Повечето държави от арабския свят се класират в долната половина на изследването, с резултат под 4. Страдащите от дългови кризи държави от Еврозоната, отчасти поради неспособността на държавните власти да се справят с корупцията и укриването на данъци, се намират на последните места в регионалната класация на Европейския съюз.
През 2011 г. индексът на Трансперънси интернешънъл обхваща183 държави като стойността му варира от 10 – показател за ниско ниво на корупция, до 0 – показател за високо ниво. Индексът за възприемане на корупцията е комплексен индекс, основаващ се на 17 различни експертни оценки и бизнес проучвания. Отделните изследвания, определящи стойността на Корупционния индекс за 2011 г., са проведени в периода декември 2009 година – септември 2011 година.