„Защитавах народа и страната си“
Бившият командващ армията на босненските сърби генерал Ратко Младич се яви в петък пред съдиите от Международния трибунал в Хага и отказа да се произнесе по повдигнатите срещу него обвинения в геноцид и други военни престъпления, които определи като „отвратителни“ и „чудовищни“, съобщиха световните агенции.
Младич заяви пред съдиите, че е „защитавал народа и страната си“ и сега сам ще защитава и себе си. Той обяви, че е „смъртно болен“ и не е бил в състояние да прочете документите, свързани с обвиненията срещу него.
Както се очакваше обвиняемият използва възможността от 30-дневно отлагане, за да се запознае по-подробно с обвинителния акт и ще трябва да каже дали се признава за виновен на следващото съдебно изслушване, насрочено за 4 юли.
Съгласно правилника на трибунала Младич трябва да пледира най-късно до 30 дни. Ако не го направи и при второто изслушване, ще се смята, че не се признава за виновен.
Алфонс Ори, който председателства съдебния състав, обясни на Младич, че целта на днешното предварително изслушване е обвиняемият да бъде информиран за повдигнатите срещу него обвинения, да му бъде прочетен обвинителният акт и да каже дали се признава за виновен. Съдията съобщи, че съдебният процес не започва веднага, а след няколко месеца, необходими за подготвянето му.
„Искам да доживея да видя, че съм свободен човек“, заяви 69-годишният Младич.
Ройтерс отбелязва, че е изглеждал по-стар за възрастта си. Адвокатът и семейството му обявиха, че той е прекалено болен, за да участва в процеса, но лекарите констатираха, че е в състояние да бъде в съда, отбелязва ББС.
Младич декларира пред съда, че е третиран със „справедливост и достойнство“, но постави едно искане. „Аз не искам да ми помагат да ходят, като че ли съм някой сляп инвалид. Ако искам помощ, ще помоля за това“, каза той.
Най-издирваният „военен престъпник“ в бивша Югославия Ратко Младич бе задържан миналата седмица на сръбска територия след 16 години укриване.
В Хага пристигнаха представители на организацията „Майки от Сребреница“, загубили свои близки в клането през 1995 г., които обявиха, че са готови да свидетелстват срещу Младич, съобщи ДПА.
Групата заведе и гражданско дело против ООН и Холандия, чийто контингент в мироопазващата мисия не е защитил анклава Сребреница от силите на Младич.
„ООН, нейният генерален секретар Бутрос Гали и холандските части, всички са съучастници“, заяви Мунира Субашич, представител на организацията.
Обвиненията срещу Младич
Бившият военен лидер на босненските сърби може да получи присъда доживотен затвор, ако бъде признат за виновен по обвиненията срещу него, сред които геноцид, преследвания, убийства, депортирания, нечовешки действия и взимане на заложници, извършени по време на войната в Босна от 1992 до 1995 година.
69-годишният Младич е обвинен, че е бил един от основните автори на плана за „етническо прочистване“ на някои зони в Босна, наред с бившия политически лидер на босненските сърби Радован Караджич, който бе арестуван през 2008 г.
Според обвинението този план е целял прогонване на хърватите и босненските мюсюлмани от тези райони, за да бъде поет контрол над тях, а след това да бъдат присъединени към една Велика Сърбия.
През май 1992 г. Ратко Младич, висш офицер в югославската армия, става началник на генералния щаб на босненските сръбски въоръжени сили по време на създаването на самопровъзгласилата се република на босненските сърби – Република Сръбска.
Според обвинението в качеството му на началник на генералния щаб на босненските сръбски сили Младич носи вина за обсадата на Сараево, по време на която бяха убити 10 000 цивилни между 1992 и 1995 г. в резултат на минометна стрелба от хълмовете над града или на изстрели на снайперисти.
Младич е обвинен още за геноцида в Сребреница през юли 1995 г., при който 8000 босненски мюсюлмански мъже и момчета бяха избити. Според международното правосъдие това е най-голямото масово избиване на хора в Европа след Втората световна война.
Според обвинението Младич има вина и за взимането за заложници на 200 войници на ООН между 26 май и 2 юни 1995 г. Те бяха завързани с вериги на стратегически места в завладените райони с цел да се попречи на бомбардировките на НАТО срещу силите на босненските сърби.
Младич е обвинен също, че е участвал в създаването на лагери, където са били държани при ужасяващи и нечовешки условия хиляди цивилни хървати и босненски мюсюлмани, специално в района на Приедор в Северозападна Босна.