С „Върви, народе възродени“ и „Край Босфора“, изпълнени от духов оркестър, около 50-ина писатели с маски на културния министър Вежди Рашидов се събраха на протестно четене пред сградата на Министерски съвет.
Добре дошли на писателското четене, събрало тук тази малка, но красива група хора, дошла да слуша български думи и да покаже, че мисли за българските библиотеки. С тези думи посрещна събралите се творци писателят Калин Терзийски. Ние ще четем, нека някой да ни чуе. Ние ще мислим, но дано и тези, които са ни чули да мислят, заяви той от импровизирана трибуна пред МС.
Припомняме, вчера на брифинг писатели, учени и интелектуалци алармираха за кризата в библиотечното дело и четенето на книги у нас.
Пред своите колеги, които бяха издигнали плакати „Достъпът до знанието е наше право“, „До кога ще сме последни?“, „Библиотеките са мерило на културата на нацията“, Терзийски призова българските библиотеки да не се възприемат като места, където никой не иска да стъпи, а като места, „където всеки иска да отиде и да взима светлина, защото книгите са светлина“.
Той е категоричен, че няма абсолютно никакъв шанс нито за просперитет, нито за светло бъдеще за неграмотния човек. „За съжаление обаче българският народ става все по-неграмотен – над 50% от младите българи са функционално неграмотни“, подчерта той и допълни: „Те знаят българските букви, могат да съставят едно изречение, но когато изреченията станат пет, нещата стават сериозни.“
По думите му тази лоша статистика е резултат от тъжния факт, че младежите у нас не четат.
Кайо, както се обръщаха към него колегите и приятелите му, също носеше маска на културния министър Вежди Рашидов. „Нося тази маска, за да има чувството, че той е непрекъснато с нас. Защото трябва да се чувства подкрепата на институциите. Културата е хубаво нещо, но много крехко и затова трябва да се подкрепя“, поясни писателят.
Истинското четене под прозорците на Борисов постави Емил Йотовски с написания от него преди повече от 10 години разказ „Смъртта на поета.“ Той поясни, че се е спрял именно на него, тъй като е изключително подходящ и в момента.
Йотовски бе последван от други свои колеги Йордан Евтимов, Янко Станоев, Иван Кулеков, млади поети и поетеси, сред които Диана Маркова със специално написаното за повода стихотворение „Думи, шепа лава и театър“. На трибуната се качи и Стефан Иванов.
На няколко пъти писателското четене беше прекъсвано от мимове, разиграващи различни етюди по темата. В един от тях съвсем не по сценарий се включи и офицер от полицията, охраняваща мероприятието, който учтиво помоли мимовете да слязат от стълбите пред Народното събрание, които използваха като импровизирана сцена.
Дошлите на протестното четене писатели изразиха своя ужас и от факта, че от 2008 година в 90% от българските библиотеки не е постъпила нито една книга. По думите им всяка пасивност и всяко отлагане на действията ни ще доведе до катастрофални последствия за българската култура.
Ваня Щерева коментира пред news.bg, че ролята на пишещите хора в България е да пишат на разбираем език. Авторът на „Образцов дом“ също изрази съжаление за високия процент на нечетящите младежи у нас, но според нея не е не е необходимо те да бъдат вкарвани в библиотеките на сила, защото няма да се постигне търсеният ефект.
Според младежи, дошли да подкрепят инициативата за национално възраждане на библиотеките, културата е единственото нещо, от което непрекъснато се реже и това се отразява не хората. По думите им хората са такива, каквито до известна степен държавата ги направи.
Те казаха още, че библиотеките до голяма степен са доста старомодни, но по-тревожното в случая е, че в тях няма нови, съвременни книги.
В края на неколкочасовото четене, чийто слоган е „Аз съм Вежди Рашидов и ИСКАМ да помогна на българските библиотеки!„, писателите подариха по една своя книга, с което по думите им да се постави начало на изграждането на нова, пълна със съвременни български книги, библиотека на Министерския съвет.