Синдикатите настояват за вдигане на заплати и пенсии, което ще струва 550 млн. лв.

юджет 2012 Като компенсация може да се вдигне максималният осигурителен праг на 2700 лева Мартина Бозукова Лидерът на КНСБ Пламен Димитров. Сн. БГНЕС Двата синдиката КТ “Подкрепа“ и КНСБ обявиха...
| Източник: Mediapool.bg

юджет 2012

Като компенсация може да се вдигне максималният осигурителен праг на 2700 лева


Лидерът на КНСБ Пламен Димитров. Сн. БГНЕС

Двата синдиката КТ “Подкрепа“ и КНСБ обявиха в петък на обяд, че не подкрепят проектобюджета за 2012 година и настояват за корекции по него, които да осигурят повече приходи и съответно – разходи за увеличение на пенсии и заплати. В петък следобед проектобюджетът за следващата година се гледа от Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Проектобюджетът е прекалено консервативен, предпазлив и рестриктивен и няма да помогне за излизане от кризата, за разкриване на работни места и за ръст на доходите“, коментира лидерът на КНСБ Пламен Димитров. Той посочи, че ролята на държавата се подценява по време на криза и липсват стимули за развитие на икономиката.

Задържането на ръста на доходите ще стагнира потреблението и предвиденият растеж на икономиката ще се окаже надценен“, коментира Димитров. Според синдикатите абсолютно ненужно се залага по-нисък дефицит, а приходите в бюджета са силно занижени и при корекции могат да се очакват между 800 млн. лева и 1 млрд. лева повече.

Синдикатите не приемат доходите да останат замразени четвърта година и настояват за увеличение на минималната работна заплата на 290 лева още от 1 януари, увеличение на всички бюджетни заплати с 10% и вдигане на пенсиите. Димитров коментира, че има различни варианти и синдикатите са склонни на дискусия.

Той посочи, че например за увеличение на бюджетните заплати с 10% от 1 април ще са необходими 276 млн. лева и за увеличение на всички пенсии с 5% от 1 април – още толкова. “Тоест срещу 550 млн. лева може да се постигне увеличение на заплатите и пенсиите“, коментира той. Синдикатите имат и идеи откъде могат да дойдат повече приходи в бюджета, за да е възможно увеличението.

За нас е неразбираемо защо социалният министър се въздържа да наложи ръст на минималните осигурителни прагове в секторите, за които не е постигната договорка“, коментира Димитров и посочи, че по този начин ще влязат повече средства от осигуровки в бюджета. Тази година работодатели и синдикати постигнаха договорка само за 50 от 85 икономически дейности.Социалният министър има право административно да наложи средният договорен ръст от 7% за недоговорените сектори. Той обаче вече заяви, че не възнамерява да го прави, за да не натоварва бизнеса в период на криза.

Синдикатите предлагат още увеличаване на максималния осигурителен доход от 2000 лева на 2 700 лева, което също ще осигури повече приходи. Друго тяхно предложение е всички хора, които сега не плащат здравни вноски, защото нямат доход от труд, но имат доходи от наеми, ренти или друг доход от собственост, да плащат вноски върху тези доходи. Предлага се още при връщане на ДДС на фирмите да се прави и ревизия дали са платили осигурителните вноски на служителите си.

Синдикатите не приемат планираното увеличение на периодите, от които зависят размерите на обезщетенията за болест и майчинство.

Профсъюзите имат и възражения по данъчните закони като не приемат премахването на преференциалния ДДС от 9% за туроператорите, тъй като това ще оскъпи услугите им.

Print Friendly
FacebookСподели