Рекламата през интернет в България бележи 50% ръст през 2011 г. спрямо година по-рано. Това стана ясно по време на международния конгрес Webit 2011, който се провежда в София. В него участват 3400 души от 37 държави, които професионално се интересуват от маркетинг, реклама, криейтив, социални медии, интернет, е-търговия, гейминг и инвестиции в стартиращи компании.
„Докато през 2010 г. приходите от реклама в двете основни направления – дисплей реклама (банери) и search (обяви в търсачки) – са били 20 млн. лв., до края на тази година очакваме те да достигнат 30 млн. лв.“, заяви Пламен Русев, председател на борда на е-academy, организатор на събитието, цитиран от Investor.bg.
Според Русев този ръст се дължи преди всичко на засилената реклама в социалните мрежи и по-специално във Фейсбук. Статистиката не е официална, защото Фейсбук и Гугъл не предоставят подобни данни за българския пазар, но е достатъчно представителна, защото е подготвена на базата на рекламните бюджети на бизнеса в тези две основни уеб-направления.
Въпреки този силен ръст българската интернет-реклама все още изостава в развитието си. Докато в Централна и Източна Европа средният дял на рекламата в мрежата е 10-12% от общия рекламен пазар, а във Великобритания – дори 30%,то в България този дял е едва 7 от всеки 100 лева, инвестирани в маркетинг.
Хартиените вестници изчезват до 15 години
До седем години няма да има хартиени вестници в САЩ, а в Европа те ще изчезнат до 15 години, прогнозират анализатори на пазара. Според тях благодарение на дигиталния свят гласът на потребителя обаче ще се чува все по-силно, защото той се превръща не просто в рекламна цел, а в общност, в конкретно име, приятели и интереси.
„Това не е краят на традиционните медии, това е началото на интеграцията между медиите и потребителите“, смята Русев. Според него хартията ще стане елитарен продукт за онези, които могат да си го позволят.
Европа става най-големия онлайн пазар през 2012 г.
През 2012 г. се очаква Европа да стане най-големия онлайн пазар, измествайки от първото място САЩ, заяви Ален Йоро, президент и главен изпълнителен директор на браншовата асоциация за дигитален маркетинг IAB Europe.
През тази година в онлайн-индустрията в САЩ ще бъдат инвестирани 22 млрд. долара, а в Европа – 21 млрд. долара. За 2012 г. IAB Europe очаква в САЩ в този сектор да бъдат вложени 24.5 млрд. долара, а в Европа инвестициите да са 25 млрд. долара.
Без изненади най-бързо се развива китайският пазар. През 2011 г. инвестициите в разпространението на онлайн-платформи там са 6 млрд. долара, а само след година се очаква да са двойно по-високи, каза Ален Йоро.
Изследване на Mediascope Europe , което обхваща 15 големи пазара в Европейския съюз, показва, че половината от европейците се влияят от интернет. 50% от европейските потребители на интернет решават да закупят дадена стока или услуга, след като са се консултирали в мрежата. Според друго изследване 44% от европейските потребители искат да участват в изграждането на продукта и рекламата му.
Лошата новина, според Йоро, е, че темата за сигурността в интернет и контролът на данните все по-често попадат в новините. 37 на сто от потребителите не ползват базирани на локацията си услуги, защото се притесняват от злоупотреби с данните им. Затова основното предизвикателство пред индустрията е да намери баланс между тоталната свобода и регулациите.