Ръководството на руския Генерален щаб е взело решение за първи път да провери в бойни условия на Сирия най-новите изтребители Су-35С. Става дума за четирите самолета, които през октомври-ноември миналата година бяха предадени на руските ВКС от авиационния завод в Комсомолск на Амур. Отрядът Су-35С е излетял от авиобазата в Астрахан. Изтребителите са прелетели по маршрут, преминаващ през Каспийско море, а също и през въздушното пространство на Иран и Ирак и нататък до сирийската провинция Латакия.
Според официалния говорител на руското министерство на отбраната генерал-майор Игор Конашенков от миналата седмица изтребителите Су-35С са пристъпили към изпълнение на бойни задачи от авиобазата „Хмеймим“. Той напомни, че руските самолети вече изпълняват задачите си в небето над Сирия, като задължително са прикривани от руски и сирийски изтребители, а също и от съвременни комплекси за ПВО, включително и комплекса С-400.
Защо Русия изпрати новите изтребители в Сирия?
В края на 2015 г. Русия и Китай подписаха споразумение за доставката на 24 от най-новите изтребители Су-35. Договорът се оценява на стойност от около $2 млрд. Цената на един изтребител е $83 млн.
„Преди изтребителите Су-35С да бъдат доставени в Китай, министерството на отбраната и „Рособоронекспорт“ трябва да проведат изпитания на техниката в реални бойни условия. Тази клауза неотменно е включена във всички военни договори“, съобщи източник на „Руски дневник“ в руския военно-промишлен комплекс.
Събеседникът на „Руски дневник“ отбеляза, че неотдавна изтребител на ВВС на САЩ F-22 „Раптор“ осъществи „показателен боен полет от авиобаза в Италия до територията на Сирия и Ирак, за да демонстрира на клиентите способностите на машината при бойни действия“.
„Участието на руската авиогрупа в Сирия вече рязко повиши интереса на чуждестранните купувачи към руските самолети – както към старите модели Су-24 и Су-25М, така и към най-новия бомбардировач Су-34. В момента в арабската преса се обсъжда възможността за закупуването на Су-34 от една от страните на Арабския полуостров и от една от Северна Африка“, подчерта източникът на „Руски дневник“.
По думите му данните за бойните полети на Су-35С в Сирия ще се превърнат в прекрасна реклама за бъдещите продажби на машините на световния пазар.
През ноември 2015 г. и Индонезия взе решение да закупи от най-новите руски изтребители. В момента „Рособоронекспорт“ води преговори за възможността Су-35 да бъдат закупени от представители на Обединените арабски емирства.
Военната заплаха от страна на Турция
Съвсем неотдавна частите на военновъздушните сили на Турция бяха преведени в състояние на пълна бойна готовност заради предполагаемо нарушаване въздушното пространство на страната от руски Су-34. На свой ред Москва опроверга информацията, че нейни самолети са прекосили турската граница.
„В условията на сегашната политическа ситуация Су-35С се прехвърлят и за да укрепят групировката на ВКС на Русия в региона. Това е многоцелеви изтребител, който може да работи както за завоюване на въздушно пространство, така и за поразяване на наземни цели“, каза директорът на Центъра за стратегическа конюнктура Иван Коновалов.
Той подчерта, че „оранжевият“ код за заплаха, обявен от Турция, е с предписание към пилотите на турските ВВС да реагират на всякаква заплаха и самостоятелно да взимат решения. И вече пилотът на всеки изтребител може да свали руски самолет, ако реши, че той е заплаха за сигурността на страната.
Су-35 е многоцелеви изтребител от 4++ поколение – последният боен самолет, изграден на база платформата Т-10С, която бе основа за изтребителите от фамилията Су-27/Су-30 и техните модификации. Това е концептуално нова машина с аеродинамиката на Су-27 и с елементи на бордовото радиоелектронно оборудване на бойната авиация от пето поколение. В рамките на действаща държавна програма за въоръжаване до 2020 г. Военно-космическите сили (ВКС) на Русия трябва да получат 96 самолета Су-35С.