Великобритания удари петролно поле на „Ислямска държава“ в Сирия

Преди това парламентът в Лондон даде „зелена светлина“, гласуването е удар срещу лейбъристкия лидер Броени часове, след като долната камара на парламента в Лондон даде зелена светлина за включването на...
| Източник: mediapool.bg

Преди това парламентът в Лондон даде „зелена светлина“, гласуването е удар срещу лейбъристкия лидер

Броени часове, след като долната камара на парламента в Лондон даде зелена светлина за включването на страната в бойните действия срещу групировката „Ислямска държава“, военновъздушните сили на Великобритания са нанесли удари по 6 цели в Източна Сирия, свързани с петролната промишленост на групировката.

„За“ предложението на правителството на Дейвид Камерън гласуваха 397 депутати, а „против“ – 223-ма членове на Камарата на общините.

 

„Ще преследваме ли терористите на тяхна територия, откъдето планират атаки срещу нашите граждани, или ще седим и ще ги чакаме, да ни атакуват“, попита Камерън в речта си малко преди вота.

 

Водачът на опозицията от Лейбъристката партия Джереми Корбин, определи този аргумент като недостатъчен, посочвайки, че „общественото мнение се обръща все по-отчетливо срещу този зле обмислен устрем към война“. Въпреки това близо 1/3 от лейбъристите гласуваха за предложението на Камерън.

 

Два часа след гласуването четири британски бойни самолета „Торнадо“, въоръжени с бомби с лазерно насочване Пейвуей Четири (Paveway IV), са излетели от базата на британските кралски военновъздушни сили в Акротири, Кипър, и са участвали в нанасянето на ударите по мишените в Сирия, избрани от мобилната щаб квартира на Централното командване на САЩ в Катар въз основа на разузнавателни данни, получени от безпилотни и разузнавателни самолети и от агенти на службите.

 

Британски бойни самолети Торнадо са нанесли успешни удари срещу цели в петролното поле Омар в Източна Сирия, което е под контрола на групировката „Ислямска държава“ (ИД), съобщи по-късно Би Би Си, като цитира британския министър на отбраната Майкъл Фалън.
Той каза, че лично е одобрил мишените, атакувани от британските самолети, след като британските депутати дадоха зелена светлина за подобни нападения.
Британското министерство на отбраната ще направи оценка на щетите, причинени от ударите. Фалън обаче изрази увереност, че първите британски атаки са нанесли истински удар по петролната промишленост и приходите от нея, на които разчита ИД.
В същото време британският министър на отбраната предупреди, че трябва да се предприеме още много, за да се пресекат финансовите постъпления за терористите.
Борбата с терористите ще бъде продължителна, прогнозира Фалън и отбеляза, че в крайна сметка редом с въздушните удари в борбата срещу ИД може да бъдат мобилизирани и сухопътни сили в Сирия.
Той съобщи, че Великобритания ще изпрати още 8 бомбардировача в Кипър. Те също ще се включат в британската военновъздушна кампания в Сирия.
Френският президент Франсоа Оланд приветства първите британски удари срещу позициите на ИД в Сирия, предаде Франс прес. Той ги определи като нов отговор на призива, отправен от Франция след нападенията в Париж към европейците да проявят солидарност.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че Русия приветства всяко действие, насочено срещу ИД, предаде Ройтерс.

 

Гласуването в британския парламент удар за новия лидер на лейбъристите

 

Британските депутати взеха снощи със съкрушително мнозинство решение за започване на въздушни удари срещу „Ислямска държава“ в Сирия след продължил над 10 часа маратон от дебати в Камарата на общините, пише в. „Индипендънт“.
В края на драматичен ден в Уестминстър десетки лейбъристи не послушаха лидера си Джереми Корбин и дадоха подкрепата си за разширяване на кампанията, която до момента се водеше само на територията на Ирак, отбелязва в. „Файненшъл таймс“.
Камарата на общините прие с 397 срещу 223 гласа решението, подкрепено с много по-голямо от очакваното мнозинство, включително от 66 депутати от Лейбъристката партия, 11 от които министри от кабинета в сянка. Това подкопа позициите на Корбин на партиен лидер, коментира споделящият възгледите на британската Консервативна партия в. „Дейли телеграф“.
Дебатът преди вота бе закрит с пламенна реч на външния министър в сянка от Лейбъристката партия Хилари Бен, в която той каза, че Великобритания има „моралния дълг“ да нападне „фашистите“ от „Ислямска държава“. Бурни възгласи и ръкопляскания оглушиха препълнената зала в края на ораторското изпълнение на Бен, а лейбъристкият лидер Корбин гледаше мрачно в една точка по време на речта и не аплодира съпартиеца си накрая.

 

Депутати от двете големи партии крещяха „изключително“ и „брилянтно“, а външният министър Филип Хамънд заяви, че това е „една от наистина великите речи“ в историята на британския парламент, пише в. „Дейли телеграф“.
Близкият до Лейбъристката партия в. „Гардиън“ отбелязва, че вотът е изтрил отчасти спомена за унижението, което понесе премиерът Дейвид Камерън, когато през 2013 г. не успя да получи одобрението на Камарата на общините за въздушни удари срещу сирийския президент Башар Асад.
Сега Камерън каза, че народните представители са взели правилното решение с оглед безопасността на острова. Корбин разкритикува „зле обмисления устрем към война“ на премиера и каза, че решението на Камарата на общините е „поредният обречен ход в безкрайната война срещу терора“.
Дебатът в британския парламент дойде три седмици след терористичните нападения на „Ислямска държава“ в Париж и призива на френския президент Франсоа Оланд неговата страна да получи военна подкрепа в Сирия. Преследвани от призрака на миналите неуспехи в Афганистан и Ирак и решението на Камерън да се намеси в Либия през 2011 г., британските депутати досега не бяха склонни да позволят нови военни операции, отбелязва „Файненшъл таймс“.

Print Friendly
FacebookСподели