Снимка: БГНЕС (архив) |
София е във финансов капан с дългове за близо 2 млрд. лв., които надхвърлят с една пета общинският бюджет за 2015 г. Това обяви финансистът на партия „Зелените“ Владислав Панев.
Първата стъпка е публичност на харчовете на общинските дружества, за да могат да се вземат мерки навреме, коментира Панев. За това е необходимо отчетите на фирмите да се публикуват на всеки три месеца. Когато знаеш състоянието им ,може навреме да се вземат мерки за лечението преди да са изпаднали в клинична смърт, допълни Панев пред Mediapool.
В момента общинските фирми публикуват само годишните си отчети. За разлика от тях държавните фирми публикуват и тримесечни, като това беше въведено по времето на първото правителство на ГЕРБ от финансовия министър Симеон Дянков.
Така в момента само общинските компании останаха последният „бастион на непрозрачността“, каза Владислав Панев, координатор на местните организации на „Зелените“.
„Топлофикация“ с двоен ръст на дълговете при управлението на Фандъкова
Общо дълговете на основните общински компании се повишават до над 1.2 млрд. лева, което е 80% от годишния бюджет на София, който е в размер на 1.47 млрд. лв. Като се добавят и задълженията на общината за над 700 млн. лв. , сумата доближава 2 млрд. лв., посочи Панев.
Най-трагично е положението на „Топлофикация-София“, която е в клинична смърт с дългове от над 810 млн. лв. За последните шест години, откакто кмет на София е Йорданка Фандъкова, задълженията на общинския монополист са нараснали двойно, отбеляза Панев.
Отделно бедстващата общинска компания има загробени 80-90 млн. лв. в КТБ, които не е ясно дали ще й бъдат осребрени при разпродажбата на активите на фалиралата банка, добави той.
Другото задлъжняло дружество е „Центърът за градска мобилност“, което наскоро получи финансова инжекция от близо 100 млн. лв. от държавната Българска банка за развитие.
„Центърът за градска мобилност е напълно декапитализиран – над 90% от активите му са вземания от Столична община, които тя не признава, според одитора Делойт“, каза Панев.
Не по-различна е ситуацията с общинските дружества „Столичен автотранспорт“ и „Столичен електротранспорт“.
София харизала „Воден свят Банкя“ на енергийния бос Богомил Манчев
„Зелените“ обърнаха внимание и на скандална сделка, останала скрита от обществото, със смесеното дружество „Воден свят – Банкя“. Случаят е от преди месец и напомня за практиките от времето на тандема Стефан Софиянски-Антоан Николов за харизване на общинска собственост чрез апорт в частни начинания зад гърба на столичани.
Така след като остави на самотек „Воден свят – Банкя“ през последните години, делът на общината вече е паднал на 10%. Останалите 90% са собственост на Богомил Манчев, съобщиха от „Зелените“.
На последното общо събрание, когато е станало вдигането на капитала, Столична община не си е направила труда дори да изпрати свой представител, което буди недоумение, коментира Владислав Панев.
„Воден свят – Банкя“ беше създадено още по времето на Стефан Софиянски, като в дружеството беше апоритран централния плаж на Банкя, собственост на общината. Срещу обещанието да го оправи и построи хотел тогава съдружник на общината стана фирма свързана с покойния бос на „Мултигруп“ Илия Павлов.
В момента в Банкя върви процедура за отдаване на концесия на Централната минерална баня.
Общинска банка привлича само държавни пари
Икономистът и финансист Румен Гълъбинов обърна внимание на състоянието на Общинска банка, в която над една трета от привлечените средства в последните три години са държавни. Това я поставя в зависимост от политическата конюнктура на национално ниво, посочи Гълъбинов, който е бивш председател на Агенцията за застрахователен надзор и зам.-шеф на Комисията по финансов надзор, .
ГЕРБ имаше намерение да продаде Общинска банка, но заради финансовата и икономическата криза се отказа. Така банката продължава да е пристан за партийни кадри и финансира бизнеси на общински съветници. Последният публичен случай беше със сина на бившия председател на СОС Андрей Иванов, заради което той напусна председателския пост, но остана общински съветник от управляващото мнозинство.
„Анализ на бюджета на общината за последните няколко години показва, че във всяка изборна година се наблюдава ръст на разходната част и е очевидно за всички, че немалки суми се хвърлят кампанийно за показно преасфалтиране. Вижда се, че 15% от разходите отиват за строителство и поддръжка на пътища. Като сравнение – за образование се харчат 8% а за озеленяване – 2%. Това не са ли приоритети“, попита Веселин Кирев, координатор на гражданската инициатива „За обществен и релсов транспорт“.
Рецептата – открито управление, София заслужава повече
Публичност и открито управление са основните мерки, които трябва да се предприемат за да се подобри качеството и прозрачността в управлението на столицата, защото „София заслужава повече“, каза Иван Велков, председател на предизборния щаб на „Зелените“.
За целта всички общински фирми да публикуват на сайтовете си тримесечни финансови отчети за своята дейност до 30 дни след приключване на съответния период искат „Зелените“.
Общинските фирми да назначат директори за връзки с гражданите, които да отговарят на всякакви въпроси, свързани с дейността на компанията, предлагат още те.
Цялата текуща информация относно сключване на големи договори и избор на подизпълнители, общи събрания, теглене на кредити, заплати и бонуси на висшия мениджмънт на общинските фирми да бъде налична и достъпна онлайн, искат „Зелените“.
Всички фактури за разходи на общината и общинските фирми на стойност над 5000 лева да бъдат публикувани на сайтовете им в най-кратък срок, предлагат още те.