Народният представител и председател на Комисията по икономическа политика и туризъм към 43-то Народно събрание на Република България Петър Кънев, участва в конференцията на работодателските съюзи от страни – членки на Европейския съюз, която се проведе в Дворец Евксиноград — Варна. Основната тема на конференцията, беше: „Реален бизнес. Микро и малки предприятия. Проблеми за разрешаване и реакция на Брюксел в подкрепа на реалния бизнес”.
Петър Кънев изнесе доклад, в който съобщи данни, показващи, че гръбнакът на семейния бизнес и на малкия бизнес в Европа са микро и малките фирми. В Европа те са 10 милиона броя и в тях работят почти петдесет милиона души. За България цифрите са отдавна известни – 330 хиляди микро фирми, в които работят около шестстотин хиляди души и 34 хиляди малките фирми, в които работят още толкова хора.
В България, както и в цяла Европа, околко 95 – 96 процента от всички фирми се причисляват към микро и малкия бизнес. Според официални данни на Националната статистика, за мястото на микро фирмите в България и за тяхното влияние върху икономиката, средната работна заплата за периода 2010 – 2014 за всички фирми в България се е вдигнала с 31 % , като е станала от 7400 лева, на 9700 хиляди лева.
За 2014 година средната работна заплата в микрофирмите е 6644 лева и тя е с 47 процента по – ниска от заплатите в големите фирми. В същото време производителността на труда в страната се е увеличила с 25 процента за периода 2010 – 2014 г. Най – големият ръст е в микрофирмите – 65% . В малките фирми ръстът е 32%, а в големите фирми производителността на труда е паднала с 1 %.
Още по – интересни са данните за преките чуждестранни инвестиции – микрофирмите за 2014 година формират 37,5 % от всички инвестиции в България. По отношение на чуждестранните инвестиции, големите фирми са на второ място, като те формират 33,2 %, но при тях има намаление към 2010 година с 10 %.
„Всичко това доказва огромното влияние на микро и малките фирми за икономиката на Европа. Брюксел и Европейската комисия са длъжник на развитието на помощта към микро и малките фирми. Крайно време е , след като 20 години се лутаме с програми за деиндустриализация, реиндустриализация, Лисабонска стратегия, Маастрихтски критерии, План 2020 и план Юнкер, от програма след програма, стана така че всяка втора стока в Европа е произведена в Китай или Югоизточна Азия.
Крайно време е Брюксел да вземе някакви сериозни мерки за развитието на реалния бизнес” , коментира Петър Кънев. Той докладва, че основният проблем, с който Комисията за Икономическа политика и туризъм се занимава, е бизнес средата за всички фирми в България, в това число малките и средни предприятия. Петър Кънев припомни, че вече са внесени редица промени в Кодекса на труда, в Закона за счетоводството и в Закона за търговския регистър.