Само 4 % у нас приживе декларират дали искат да бъдат донори

Диана Зайкова © БГНЕС Неинформираността на българите е основната причина за малкото донори. Това заяви д-р Марияна Симеонова, началник на Изпълнителната агенция по трансплантация на среща с медиите. Все пак...
| Източник: NEWS.BG

Диана Зайкова
fdsfds© БГНЕС

Неинформираността на българите е основната причина за малкото донори. Това заяви д-р Марияна Симеонова, началник на Изпълнителната агенция по трансплантация на среща с медиите.

Все пак Симеонова отчете, че когато е наясно с условията и възможностите, българинът се проявява като щедър и толерантен и е склонен да дарява.

Тя информира и за леко повишаване броя на трансплантациите в страната на базата на последните няколко години. Само от началото на тази година у нас вече са направени 26 трансплантации, което е повече от всички трансплантации за 2012 година.

По думите на Симеонова, донорството най-често се осъществява, когато пациент от реанимацията изпадне в мозъчна смърт, когато мозъчният отток не може да се овладее. Тогава стартира процедура по доказване на мозъчна смърт и ако пациентът изрично не се е записал в регистъра на несъгласните на трансплантации, то координаторите пристъпват към разговори с близките му, за да ги склонят към донорство.

По актуални данни едва 4 % от хората изрично заявяват приживе „да“ или „не“ за донорство.

Завеждащият клиниката по интензивно лечение в „Пирогов“ проф. Милан Миланов, който е и координатор по трансплантиране, обясни, че у нас между и 1 и 7 % от пациентите в реанимация не успяват да се преборят за живота си и изпадат в мозъчна смърт. Максимум 7 % от тези пациенти всъщност са годни за донорство.

По думите на Миланов, имаме проблеми и при медикаментите за трансплантирани.

Агенцията по трансплантация все още работи упорито по своите законодателни предложения, които стартират от края на 2013 година.

Стана ясно, че през месец май тази година ръководството на агенцията ще има среща с Министерство на здравеопазването и с парламентарната Комисия по здравеопазването, на която ще представи своите предложения за законодателни изменения, които са свързани с кръстосаното донорство, както и със законовото уреждане на възможността трансплантираният и близките му да могат да научат имената на близките на починалия донор, за да могат да се срещнат и да изразят благодарността.

Припомняме, в настоящото ни законодателство подобно нещо не е възможно, тъй като и на двете страни се гарантира абсолютна анонимност, за да се избегнат случаите, в които близки на донор могат финансово да изнудват трансплантиран пациент и семейството му.

Print Friendly
FacebookСподели