Дюните на къмпинг „Юг“ вече официално са дюни

Комисия на две министерства установи Дюните на къмпинг „Юг“ вече официално са дюни Кадастралната карта ще бъде актуализирана пак, бетонните плочи ще бъдат премахнати Специализирана комисия на министерствата на околната...
| Източник: mediapool.bg
Комисия на две министерства установи

Дюните на къмпинг „Юг“ вече официално са дюни

Кадастралната карта ще бъде актуализирана пак, бетонните плочи ще бъдат премахнати

Специализирана комисия на министерствата на околната среда и на регионалното развитие и на БАН е установила, че на къмпинг „Юг“ край Царево, на мястото където малко преди Великден бяха излети две бетонни плочи, има сиви дюни и част от тях са засегнати от строежа. Това съобщи пред журналисти в Бургас министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.

Бетонните плочи на къмпинг „Юг“край Царево са излети незаконно върху пясъчни дюни и ще бъдат премахнати, добави министърът.

Още преди десетина дни стана ясно, че инвеститорът в строежа на вилно селище на брега на Черно море „ИФ Фаворит“ обещал да премахне плочите от дюните до 1 юни.

Скандалът с незаконно залетите с бетон пясъчни дюни избухна преди две седмици и строежът на 16 къщи върху общо 1200 кв. м бе спрян до приключването на разпоредените от различните ведомства проверки.

От обясненията на Василева стана ясно, че до заливането с бетон на защитените зони се е стигнало заради неактуални кадастрални карти на къмпинг „Юг“ край Царево, на които дюните не били отбелязани. Последните специализирани карти са от 2012 година и те не посочват наличие на дюни. Затова сега кадастралните карти ще бъдат обновени и върху тях ще се отбележат дюните.

Предстои изпращане на препоръка към кмета на община Царево да издаде заповед за премахването на бетона.

На 29 април в Министерски съвет се надявам да има дебат относно изискванията на закона и прецизиране на текстовете, както и въпросa със собствеността, каза още екоминистърът.

Министерството на околната среда и водите проверява Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите /РИОСВ/-Бургас, заради строителство в територията на Природен парк „Странджа“, съобщи още Василева.

Казусът е от 2004 година. Надявам се да се установи кой е сбъркал. Всъщност, строежът е в Синеморец, но попада в територията на Природния парк. По спора се водиха дела. Последното дело бе спечелено от фирмата инвеститор. РИОСВ-Бургас обаче не е обжалвала решението на съда, добави Василева по повод другата бетонна плоча, предизвикала остра обществена реакция напоследък – в Синеморец, над плажа на устието на река Велека.

Print Friendly
FacebookСподели