Несебър и Созопол се готвят за примирие, гарантирано от Поморие

« В петък – на 24 април, ще се проведе традиционното за трите общини Несебър, Поморие и Созопол подписване на примирие. Домакин на проявата тази година е община Созопол. Събитието...
| Източник: Пресцентър община Несебър


В петък – на 24 април, ще се проведе традиционното за трите общини Несебър, Поморие и Созопол подписване на примирие. Домакин на проявата тази година е община Созопол. Събитието ще започне на Крайбрежната алея в 11 ч., където ще бъдат посрещнати кметовете на Несебър и Поморие в качеството им на архонти. Градоначалниците ще пристигнат по вода заедно с председателите на общинските съвети. Те ще бъдат посрещнати от бог Аполон, който, след като се убеди в мирните им намерения, ще ги съпроводи до свитата на домакина Панайот Рейзи  и посрещачите и заедно ще поведат шествието по пътя на примирието.

 

Мирният договор ще бъде подписан на специално място в близост до храм „Св. Св. Кирил и Методий“ и средновековната аламана по време на тържествена церемония. Тя ще бъде ръководена от бог Аполон, чиято роля ще изпълнява актьорът Юрий Ангелов. Негови помощници в празничния спектакъл ще бъдат талантливите възпитаници на Националното училище за музикално и сценично изкуство в Бургас, както и най-изисканите созополски кокони. Гостуващите свити на архонтите от Несебър и Поморие вече са подготвили подобаващи изненади и очакват с нетърпение историческия момент.

Шеговитата церемония по подписването на мирния договор се чака както от жителите на трите морски общини, така и от летописците на регионални и национални медии. Едно събитие с препратка в далечната история, претворено от съвременните ръководители на Несебър, Созопол и Поморие в празник, се превърна през годините в чакано събитие, с което Южното Черноморие дава знак, че туристическия сезон наближава.

 

Припомняме ви историята, вдъхновила примирието:

Преди близо 22 века Аполония е била изправена пред крайна опасност, за което свидетелства надпис от II в.пр. Хр, открит в град Истрия. Според съдържанието му Месембрия (Несебър) нападнала Аполония (Созопол), без да й обяви война. Месембрийците превзели Анхиало (Поморие), чийто солници са били вероятният повод за конфликта. Месембрийците обсадили самата Аполония и осквернили храма на Аполон. Аполонийци поискали помощ от Истрия, която откликнала на молбата. Обединеният флот на Аполония и Истрия потопил в ожесточено морско сражение флота на Месамбрия. След това съюзническите войски извършили десант в Анхиало и разбили сухопътната армия на Месембрия, която се признала за победена.

Тази история отпреди 22 века дава повод за създаване на традиция за подписване на примирие между двата града. Така, както месембрийци са започнали войната без да я обявят, така е бил извоюван мирът, без да бъде подписан. Ето защо съвременниците на двата полиса намират решение как да спрат вековната непримирима вражда и да обявят край на военните действия. Идеята за сключване на временно примирие между Созопол и Несебър се е зародила в началото на 90- те години, като договорът за примирие е за една година. Самата церемония се е извършвала на 1 април под шеговита форма в присъствието на градоначалниците на Созопол и Несебър, като участници във войната, и градоначалникът на Поморие. От 2003 г. по идея на Несебър подписването на примирието придобива тържествена и официална форма и градоначалниците на градовете, замесени във войната, се подготвят много сериозно за събитието.

Print Friendly
FacebookСподели