По думите на премиера бизнесът не трябва да разчита само на обществени поръчки
Още по темата
Успяхме да се справим с кризата в предишния мандат, светът се тресеше от нея. България обаче се удави, когато кризата отмина.
Това коментира премиерът Бойко Борисов по време на дискусията „Да! На българската икономика“, организирана от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и в. „Стандарт“
„В момента всички еврофондове работят. Знаете с какви усилия в парламента успяхме да запазим плоския данък. По-добри условия за бизнеса в Европа няма като данъчна система. Кое да правим – нова инфраструктура ли? Ето тук има по-възрастни, нека да кажат от кога „Тракия“ и „Хемус“ не са ремонтирани.
От 1975 г. не са пипани и откакто ние дойдохме, от сутрин до вечер ремонтираме“,
допълни Борисов.
Той уточни, че 100 млн. вече са дадени за великденските надбавки.
„Деси Танева от сутрин ме почва – да дотираме. Което не съм чул, само това не сме дотирали. Сега ми извиват ръцете за едно село с 20 къщи. Аз за 9 млн. лева ще им направя прекрасен блок. Трябва ли държавата за всяка нужда да изважда такива огромни ресурси?“, запита Борисов, цитиран от агенция „Фокус“.
„Виждате в Гърция, Сърбия, Македония, Албания и Румъния какво се случи. Животът ме научи да бъда търпелив – изчакайте само след година да видите какво ще се случи в Румъния“, увери премиерът.
„Много бизнес се перчи и бие в гърдите, че са бизнесмени.
Какъв бизнесмен си като чакаш само на обществени поръчки?
Бизнесмен е този, който произвежда, вдигна износа, отива в чужбина. При усвояването на европейските фондове, всяка държава има т.нар. финансови корекции“, допълни Борисов. Той подчерта, че от 28 държави, България е в първата десетка по усвояване на еврофондове.
„Веднъж имах глупостта да споделя публично, че не би трябвало да има безработни в прекрасните земеделски райони с прекасни пасища планински къде би могло да се произвежда най-доброто мляко, месо и всичко останало – 100% екологично чисто. От 25 години България няма химическа промишленост, земята и природата се изчистиха, възможно най-скъпото, което може да се продава в Европа, може да се произвежда в България“, каза още премиерът.
По думите му арабският пазар казва, че колкото агнета произведем, толкова ще купят.
„Богатите араби искат българско агнешко, както ние искаме немски мерцедеси,
но няма – не се произвежда. Едва 700-800 хиляди. Какво да подпомогне държавата, как да помогне, а сме дали 2,7 млрд. лв“, посочи примерът.
Борисов посочи, че ако се обедини бизнесът и се направи голямо предприятие, Българската банка за развитие може да е гарант.
„Това е огромна възможност за държавата, за хранително-вкусовата промишленост. Знаете, че яйцата, които са от еко-кокошки са 5 пъти по-скъпи. Като направите колбаси или вино, трябва да знаете, че износът е голяма отговорност“, добави Борисов. Той уточни, че са готови да помагат, но инициативата трябва да дойде от бизнеса.
Премиерът коментира още, че в „няма друга страна в Европа, в която да има такава слободия на медиите“.
В последната класация „Репортери без граници“ България пада с 6 позиции спрямо миналата година, нареждайки се на 106-о място. България остана и на последно място сред страните от Европейския съюз.
„В България медии не се затварят и не се оказва натиск върху тях,
за разлика от някои други страни, където дори социалните мрежи биват забранявани“, подчерта премиерът.
Според Борисов, медиите сами определят своята политика в България, ако вътре в тях има някаква цензура, то те си я правят сами.
Премиерът смята, че в България
медиите сами решават какви интереси да обслужват, включително икономически.
„Такава свобода няма никъде, по никакъв начин не се месим. Когато гледате или четете сутрин медиите, можете да разберете каква е тяхната политика“, подчерта Борисов.
Подобно мнение за свободата на медиите у нас премиерът не изказва за пръв път. В началото на годината той бе категоричен, че в България има свобода на словото, защото държавата не се меси в политиката на медиите.