С личен код ще декларираме онлайн доходи, имоти и коли

От догодина С личен код ще декларираме онлайн доходи, имоти и коли Авансово удържане на данъка в последните три месеца за свободните професии става по избор Вече за подаване на...
| Източник: mediapool.bg
От догодина

С личен код ще декларираме онлайн доходи, имоти и коли

Авансово удържане на данъка в последните три месеца за свободните професии става по избор

Вече за подаване на данъчни декларации няма да има нужда от редене на опашка

От следващата година българите ще могат да декларират доходите си, придобитите имоти и закупени моторни превозни средства по електронен път с персонален идентификационен код (ПИК), който всеки може да получи от данъчната администрация по местоживеене. Това съобщи председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова от ГЕРБ, след като в петък парламентът прие нова порция корекции в данъчните закони заради бюджет 2015.

Тя определи промените като първи стъпки към електронното управление.

Вече за изпращане на декларациите за доходите на физическите лица през интернет няма да е нужен електронен подпис, тъй като с промяна в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс се въвежда въприсния ПИК, с който гражданите ще могат да правят справка в данъчната си сметка в НАП, а на следващ етап ще могат и да правят плащания по електронен път, обясни Стоянова.

От думите й обаче стана ясно, че вече облекчението от 5 процента от данъка на физическите лица, което досега се ползваше при плащане на дължимите суми до срока за внасяне на декларациите, вече ще е валидно при електронно подаване на документа.

Важна промяна в Закона за местните данъци и такси е свързана със създаване на възможност всеки гражданин да подава по електронен път декларациите си за местни данъци и такси, свързани с данъка върху превозните средства и данъка върху недвижимите имоти. И при този случай гражданите ще могат да използват ПИК, вместо електронен подпис.

Създаваме една сериозна база данни в Министерството на финансите, която ще събира информация от всички общини и с този ПИК всеки гражданин ще може да провери в базата данни състоянието на данъчната си сметка, обясни Стоянова.

Друга промяна е свързана с това, че от 1 януари 2015 г. всички, които купуват, прехвърлят или отписват своите МПС, няма да е необходимо да ходят до съответната местна данъчна администрация, а само в КАТ, откъдето всички промени ще бъдат предавани по електронен път на съответната местна администрация, посочи депутатът.

Избор за удържането на авансовия данък в последното тримесечие

Хората с доходи по граждански договори, от хонорари или наеми пък ще могат да избират дали дали да им се удържа авансово данъка върху доходите в последните три месеца на годината, или да го довнасят след това. В момента от октомври до декември работодателите не удържат авансов данък за изплащаните хонорари, авторски възнаграждения и суми по граждански договор, а после данъкоплатците сами трябва да смятат и плащат данъка за тези три месеца. С приетите промени „свободните професии“ вече ще имат избор – дали работодателят да им удържа данък през последното тримесечие на 2015 г., или да си вземат целите заплати, а в началото на 2016 г. сами да изчислят дължимите налози и да ги внесат. Ако искат работодателят да удържа данъците им през октомври-декември, ще трябва да го заявят писмено в счетоводството.

Въвежда и данък върху добавките, които депутатите получават към заплатите си. Това са нар. безотчетни пари, с които народните представители наемат сътрудници, офиси, купуват букети и сувенири и т.н. От години членовете на парламента търпят критики, че харчат тези пари, без да отчитат разходите, и което е по-важно, без да плащат данък. От Нова година безотчетните доходи вече ще бъдат облагани с 10% данък. Приходите ще влизат в държавния бюджет.

За съжаление отложихме за пореден път с една година въвеждането на нова методика за определяне на такса смет, коментира Менда Стоянова. Плащането на таксата смет според изхвърляните отпадъци трябваше да стане факт от 2015 г., но централната и местната власт така и не се разбраха какъв метод за изчисляване на изхвърлената битова смет. По думите на  Стоянова, в срок до 31 март Министерският съвет трябва да разработи методика заедно със сдружението на общините.

Запазва се акцизът за цигарите

Менда Стоянова обясни още, че пред следващата година се запазва акцизната ставка върху тютюневите изделия заради ситуацията на пазара на цигарени изделия. „Ситуацията не е стабилна, има изключително голям процент на сива икономика в сектора и едва след нейното стабилизиране през 2015 г. можем да започнем поетапно увеличаване, защото едно увеличаване на акциза през 2015 г. би довело до допълнително стимулиране на сивия сектор в този пазар“, посочи Менда Стоянова.

Достигането на минималните според евроизискванията нива на тютюневия акциз до 90 евро на 1000 къса от 2018 г. ще стане на три стъпки през 2016, 2017 и 2018 г. Браншът отдавна настояваше да има данъчен календар, за да е ясно точно как във времето ще се достигне тази минимална ставка, отбеляза тя.

Депутатът от ГЕРБ припомни, че догодина отпада т.нар. необлагаем праг от 340 лв., който беше въведен от правителството на ГЕРБ за 2014 г. „Той е изключително несправедлив и касаеше изключително тесен кръг доходи само от трудови правоотношения“, обясни тя.

„Като компенсация въведохме две допълнителни преференции за деца (200 лв.) и деца инвалиди (2000 лв.) като първа стъпка на това как хоризонталната демографска политика следва да намери място във всяка една секторна политика. Получихме обвинения за това, че стъпката малка, но това са възможностите на Бюджет 2015. За мен е важно, че се поставя начало в тази посока“, каза още председателят на бюджетната комисия.

Print Friendly
FacebookСподели