„Булгартабак“ е продаден

  След близо петчасови дебати с 6 гласа „за“ и 1 глас „против“ Надзорният съвет на Агенцията за приватизация реши да продаде холдинга на единствения кандидат По-рано днес работници на...
| Източник:

 

След близо петчасови дебати с 6 гласа „за“ и 1 глас „против“ Надзорният съвет на Агенцията за приватизация реши да продаде холдинга на единствения кандидат

По-рано днес работници на компанията протестираха срещи приватизацкията й По-рано днес работници на компанията протестираха срещи приватизацкията й

Агенцията за приватизация взе решение да продаде „Булгартабак“ на единствения кандидат в надпреварата за тютюневия холдинг „БТ Инвест“.

Това се случи след близо петчасови дебати на надзорния й съвет с 6 гласа „за“ и 1 глас „против“.

По думите на председателя на надзорниците Юлия Ненкова сделката е изгодна за България.

Единственият гласувал „против“ е представителят на БСП в надзора Руси Статков.

В сряда Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол съобщи, че „БТ Инвест ГмбХ“ е победителят в конкурса за „Булгартабак“.

Протест срещу сделката за "Булгартабак" Регистрираната в Австрия фирма, която е свързана с втората по големина банка в Източна Европа, руската „Внешторгбанк“, предложи цена от 100,1 млн. евро за 5 881 380 броя акции, представляващи 79,83% от капитала на „Булгартабак – Холдинг“ АД.

Купувачът също така се задължава да инвестира 7 млн. лева за срок от 2 години и да изкупува за задължителен срок по 5000 тона български тютюн за всяка година в течение на пет години.

След обявяването на решението директорът на агенцията коментира в парламента, че работещите в дружествата на „Булгартабак“ са защитени за срок от три години, запазва се и структурата на всички дружества.

По-късно в сряда се състоя заседание в МИЕТ с участието на министър Трайков и изпълнителния директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол Емил Караниколов и представители на „Булгартабак холдинг“.

Веднага след нея министър Трайков отиде при премиера да докладва.

„Отговорността на агенцията е голяма, тъй като трябва да уточни ангажиментите на инвеститора в договора. Заедно с вицепремиера Дянков и премиера Борисов ще следим много внимателно този процес“, категоричен бе икономическият министър Трайчо Трайков, който призна, че е имал резерви по отношение на критериите по сделката.

Днес Трайков заяви, че ако надзорния съвет на агенцията одобри сделката, това означава, че тя на практика е сключена.

 

 

Коментарите са затворени

Коментарите за забранени за тази публикация