Вчера в Несебър бе отбелязана 141-та годишнина от обесването на Васил Левски. В храм „Св. Успение Богородично“, бе обслужена панихида в памет на йеродякон Игнатий, на която присъстваха представители на община Несебър, граждани и гости на града. След края на панихидата, под барелефа на Левски, намиращ се в храмa, бяха положени венци.
На днешния ден, в с.Тънково, честват патронния празник на ОУ „Васил Левски“. От училището получиха поздравителен адрес от кмета на община Несебър – Николай Димитров и приветствие от кмета на село Тънково – Христо Николов. Децата се бяха подготвили с литературно-музикална програма, презентация за живота и делото на Левски, а за финал беше организирана викторина.
Кой е Васил Левски? Роден на 18 юли (6 юли стар стил) 1837 г. в Карлово в семейството на Иван Кунчев Иванов и Гина Василева Караиванова. Има двама братя – Христо и Петър – и две сестри – Яна и Марийка. Учи във взаимно училище в гр. Карлово и в класното в Стара Загора. През 1851 г. баща му умира и тримата братя остават да се грижат за семейството. Васил е на 14 и започва да учи абаджилък. Васил Левски (на стария правопис: ВасилъЛѣвскій) е псевдонимът, с който е известен Васил Иванов Кунчев, български революционер, идеолог и организатор на българската национална революция, национален герой. Основател е на Вътрешната революционна организация (ВРО) и на Българския революционен централен комитет (БРЦК). Известен е и като Апостола на свободата заради организирането и разработването на стратегията за освобождаване на България от османско иго. Той пътува по страната и създава тайни районни комитети, които да подготвят националния бунт. Неговата мечта е чиста и свята република, в която всички да имат равни права, независимо от етническата си и религиозна принадлежност. Създадената от него Вътрешна революционна организация е основата, върху която стъпват организаторите на Априлското въстание. Това въстание и последвалата Руско-турска война, довеждат до възстановяване на държавата България на европейската карта. В последните си мигове той се изповядва пред архиерейския наместник на София – отец Тодор Митов пред когото казва: „Каквото съм направил, в полза народу е“.