Бившият данъчен шеф напуска ГЕРБ и става независим депутат

Нов цикъл на роене в парламентарната група на Бойко Борисов Бившият данъчен шеф напуска ГЕРБ и става независим депутат Красимир Стефанов заяви като мотив, че искал да гласува по съвест...
| Източник: mediapool.bg
Нов цикъл на роене в парламентарната група на Бойко Борисов

Бившият данъчен шеф напуска ГЕРБ и става независим депутат

Красимир Стефанов заяви като мотив, че искал да гласува по съвест
 

Красимир Стефанов и Цветан Цветанов. Решението на бившия шеф на НАП да се кандидатира за депутат от ГЕРБ бе също толкова изненадващо, колкото и сегашното му оттегляне от ГЕРБ. Сн. БГНЕС

Бившият шеф на Националната агенция за приходите (НАП) Красимир Стефанов е поредният, който напусна парламентарната група на ГЕРБ и стана независим депутат. Той обясни решението си с това, че „иска да гласува по съвест“, но отрече да има проблеми с ръководството на групата. Зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Цецка Цачева отдаде напускането му на „задкулисието“, а официално колегите му демонстрираха голяма изненада. Неофициално в ГЕРБ коментираха, че Стефанов бил подложен на „натиск“ от службите заради евентуални нарушения, свързани с управлението му на НАП.

Бившият данъчен №1 е подал заявление в деловодството на парламента, съобщи зам.-председателят на НС Мая Манолова в началото на извънредното пленарно заседание в понеделник.

Искам да гласувам по съвест

„Като съм независим, може би нещо от мен ще зависи“ – коментира Стефанов пред Нова телевизия. Той добави, че иска да гласува по съвест. Така например заяви, че би подкрепил отпадането на забраната за пушене на обществени места. По този въпрос парламентарната група на ГЕРБ беше против.

Стефанов твърди, че ако не успее да постигне нищо като независим депутат, следващата му стъпка е да излезе от Народното събрание.

Той изрично подчерта, че няма да се включи в друга политическа група.

Освен това отрече да има проблеми с ръководството на ГЕРБ, макар в неделя да не присъства на партийната конференция.

Бившият шеф на данъчните бе най-известен с това, че изчисти името на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов във връзка със съмненията за апартаментите и имотите му. Затова и обявяването му като кандидат-депутат на ГЕРБ (втори в Хасково след Делян Добрев) на изборите през май м.г. бе изтълкувано като „отплата“ за „услугата“.

Разрояването на ПГ на ГЕРБ

Само преди три дни парламента напусна бившият зам.-финансов министър Владислав Горанов http://www.mediapool.bg/vladislav-goranov-ot-gerb-iznenadvashto-napuska-ns-news216838.html . След пет години в политиката, неразривно свързани с ГЕРБ, той обяви, че я напуска, за да „запази експертния си профил“.

Според някои неофициални обяснения, Горанов, считан за близък до депутата от ДПС Делян Пеевски, е предприел тази стъпка, тъй като е присъствал на част от срещите http://www.mediapool.bg/delyan-peevski-tsvetanov-me-natisna-v-polunosht-news216787.html на Пеевски с бившия вътрешен министър Цветан Цветанов.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който в петък заяви, че е приел мотивите на Горанов и той ще си остане експерт на партията, все още не е коментирал напускането на Красимир Стефанов.

Стефанов е третият депутат, напуснал ПГ на ГЕРБ и останал в НС като независим. Същия ход предприеха по-рано Георги Марков и Светлин Танчев, които се ползваха със спорна репутация и се появиха „обосновани предположения“, е имало с какво да бъдат „убедени“ от управляващите да се откажат от ГЕРБ. И двамата обясниха напускането си с несъгласие с водената политика. Все още обаче не са минали явно на страната на управляващите.

Задкулисието управлява

След новината за напускането на Стефанов, отцепникът Георги Марков обяви, че оттеглилите се смятат да правят своя група. За целта трябват минимум десет депутати, а Марков вярва, че това не проблем, тъй като очаква още хора да излязат от групата на ГЕРБ.

Зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Цецка Цачева каза, че е изненадана от решението на Красимир Стефанов. Тя си обясни случващото се със „задкулисието по начина, по който се управлява държавата днес“.

Зам.-председателят на партията Цветан Цветанов заяви, че напускането на Стефанов е „изненада донякъде“. На въпрос какви могат да са мотивите на Стефанов, Цветанов отговори: „Мога да имам някакви предположения, но не мога да бъда сигурен“.

Според него няма напрежение в групата. Същото увери и депутатът Димитър Главчев.

„Достойното е, когато някой не е доволен и е избран с пропорционална листа, да напусне парламента“, коментира Главчев, давайки за пример постъпката на Владислав Горанов.

По времето, когато Стефанов ръководеше НАП, в медиите почти всеки ден се съобщаваше за „инициативи“ на данъчните, които „подгонваха“ едри и дребни бизнесмени, облитаха с хеликоптери богати имоти или се говореше как Германия ще ни предаде списъка на българите, които са укрили доходи в Швейцария. Особен ефект от тези показни акции нямаше.

По същото време проверка не откри никакви нарушения при придобиването на шест апартамента от Цветан Цветанов, нито уличи в нещо нередно шефката на правната комисия в предишния парламент Искри Фидосова, в чиято сметка се появи крупната сума от 150 хил. лв. от фирмата за чистота „Титан“. Нямаше и нищо осъдително и в доходите от консултантска дейност на депутата Лъчезар Иванов.

„Очаквам да излязат и още хора. Не съм разговарял с никой от тях. Надявам се тези хора, които напуснат ГЕРБ, да се присъединят към нас, да бъдат независими депутати и ако се съберат повече от 10 души, може да се направи група, ако всички имаме еднакви интереси и демократично мислене. В някои случаи ще подкрепим управлението, в други случаи, за които нещата не са така, както ние си мислим, няма да го подкрепяме”, коментира Георги Марков, който първи дезертира от ГЕРБ.

А лидерът на новородилата се партия „България без цензура“ Николай Бареков побърза да обяви, че е знаел за готвеното напускане на Стефанов. Той самият му бил казал за намерението си още преди две седмици.

Пред „Блиц“ Бареков не отхвърли възможността Стефанов да се присъедини към партията му.

„Нека да го оставим да си почине. Красимир Стефанов като идеология е част от нашата партия. Истината е, че той беше смазан от Цветанов, докато бе шеф на НАП. Нека се възстанови чисто човешки и с него ще говорим. Преди два-три дни се чух с него и му дадох кураж да действа. Познавам го много преди да го има ГЕРБ. Въпреки желанието на Борисов неговите хора да не се срещат с мен, и след ГЕРБ, и след Борисов има хора, с които ще останат мои приятели и съмишленици”, заяви новият политик.

„Смятам, че специално напускането на Красимир Стефанов е като реакция на това, което се случи вчера – оставането на Цветанов, козметичните промени, които бяха направени в ръководството на ГЕРБ. Аз не съм съгласен, че двамата нови заместници в лицето на може би двамата най-работещи кметове – на София и на Бургас, ще могат да изместят Цветанов от практическото ръководство на ГЕРБ. Така че ще продължи неговата политика в партията, и кадрова, и управленческа” , коментира пред БНР бившият земеделски министър Мирослав Найденов, който е част от БАСТА – партия, учредена от бивши политици от ГЕРБ.
 

Print Friendly
FacebookСподели