Най-новите данни на УНИЦЕФ разкриват неравенства, показват нуждата от иновативен подход, за да има напредък в защитата на правата на децата
В навечерието на 25-та годишнина на Конвенцията за правата на децата е постигнат огромен напредък, но за да бъдат достигнати недостигнатите деца ще е нужен по-ясен ангажимент срещу неравенствата, казва нов доклад
#data4children
НЮ ЙОРК, 30 Януари 2014 – Декларирайки, че „Всяко дете има значение“, днес УНИЦЕФ призовава за по-големи усилия и иновации, за да се идентифицират и да се посочат пропуските, които пречат на 2,2 милиарда деца по света, в най-неравностойно положение, да упражняват правата си.
В доклад публикуван днес, УНИЦЕФ подчертава важността на данните за постигането на напредък за децата, както и за представянето на неравния достъп до услуги и закрила, което белязва живота на толкова много хора.
„Благодарение на данните стана възможно да бъдат спасени и да се подобри живота на милиони деца, особено на най-нуждаещите се“, каза Теса Уордлоул, началник отдел данни и анализи в УНИЦЕФ. „Може да бъде постигнат по-нататъшен напредък, само ако ние знаем кои деца са най-пренебрегваните, къде момичетата и момчетата не ходят на училище, къде има широко разпространена болест или къде липсват основни хигиенни условия.“
Постигнат е огромен напредък, откакто бе подписана Конвенцията на ООН за правата на детето през 1989 г. и по пътя към кулминацията на Целите на хилядолетието за развитие през 2015 г. Най-важният доклад на УНИЦЕФ – Положението на децата по света за 2014г. в цифри, показва, че:
- Около 90 милиона деца, които щяха да са починали преди навършване на 5 години, ако нивото на детска смъртност бе останало на равнището си от 1990 г. – са живи. В голяма степен това се дължи на напредъка при доставянето на имунизации, здравни грижи, вода и санитарни услуги.
- Подобренията в храненето са довели до спад от 37% при случаите на забавяне на растежа от 1990г. насам.
- Записаните в основно училище са се увеличили дори и в най-слабо развитите страни: докато през 1990 г. само 53 на 100 деца в тези страни, биват приети в училище, от 2011г. броят се е подобрило до 81 на 100.
Дори и така, статистическите данни в доклада, озаглавен „Всяко дете има значение: Разкриване на неравенствата, напредък в защитата на правата на децата”, свидетелстват също за продължаващите нарушения на правата на децата:
- Около 6.6 милиона деца под 5-годишна възраст, са починали през 2012 г., най-вече от предотвратими причини, в нарушение на основното им право на живот и на развитие.
- 15% от децата в света са принудени да работят, което компрометира правото им на закрила от икономическа експлоатация и нарушава правото им да учат и играят.
- 11% от момичетата са омъжени, преди да навършат 15 години, което застрашава правото им на здравни грижи, образование и защита.
Данните също така разкриват пропуски и неравенства, които показват, че постиженията на развитието са неравномерно разпределени:
- За най-бедните деца в света е почти три (2,7) пъти по-малко вероятно, отколкото за най-богатите, да имат опитен специалист при раждането им, оставяйки тях и техните майки изложени на повишен риск от усложнения.
- В Нигер само 39% от селските домакинства имат достъп до безопасна питейна вода.
- В Чад, за всеки 100 момчета, които влизат в средното училище, момичетата са само 44, което ги оставя без образование и без защита и услуги, които училищата могат да предоставят.
В доклада се отбелязва, че „преброяването прави децата видими, и този акт на признаване дава възможност да се отговори на техните нужди и защитаването на техните права.“ И се добавя, че иновациите в областта на събирането на данни, анализ и разпространение правят възможно данните да се категоризират по критерии като местоположение, благосъстояние, пол, етнически статус или здравословно състояние, така че да се включат децата, които са били изключени или пренебрегвани от общите средни стойности.
Докладът призовава увеличаване на инвестициите в иновации, което поправя грешката на изключване.
„Преодоляването на изключването от обществото започва с данни включващи всички деца. За да се подобри обсега, наличността и надеждността на данните относно лишенията, с които децата и техните семейства се борят, инструментите за събиране и анализ непрекъснато се променят, като се разработват и нови такива. Това ще изисква продължителни инвестиции и ангажираност“, се казва в доклада.
Голяма част от това, което се знае за положението на децата идва от изследвания на домакинствата и по-специално от Мулти Индикаторни Клъстерни Проучвания (MICS). Разработени и подкрепени от УНИЦЕФ, MICS се провеждат от националните статистически органи и предоставят данни с разбивка по редица теми, засягащи децата оцеляване, развитие, правата и начин на живот. Към днешна дата, проучвания MICS са провеждани в повече от 100 страни. В последния кръг на MICS, бяха проведени интервюта в повече от 650 000 домакинства в 50 страни.
Изминаха трийсет години, откакто Положението на децата по света започва да публикува таблици със стандартизирани глобални и национални статистически данни, насочени към предоставяне на подробна картина на обстоятелствата, при кито живеят децата. С пускането на версия на доклада, посветена на данните, УНИЦЕФ кани хората, взимащи решения и широката общественост да се информират и използват статистическите данни – на www.data.unicef.org – за да постигнем положителна промяна за деца.
„Данните сами по себе си не променят света. Те правят промяната възможна, като идентифицират нуждите, насърчават застъпничеството, и измерват напредъка. Най-важното е, че вземащите решения, използват данните, за да направят положителна промяна, както и че данните са достъпни за децата и общностите, които могат да ги ползват, за да държат управляващите отговорни“, се казва в доклада.
За УНИЦЕФ:
УНИЦЕФ е Детският фонд на Организацията на Обединените Нации и част от голямото семейство на ООН. От 1946 година насам, УНИЦЕФ е водеща организация, работеща в полза на децата, представена в над 190 страни по света. УНИЦЕФ помага за оцеляването и благоденствието на децата от ранното детство до юношеството. УНИЦЕФ оказва помощ в областта на детското здравеопазване и пълноценното хранене, за осигуряване на основно образование за всички момичета и момчета, както и за закрила на децата от насилие, експлоатация и СПИН. УНИЦЕФ се финансира изцяло от доброволни дарения на отделни лица, фирми, фондации и правителства.