Спешни разговори заради очакван смут на световните пазари

| Източник: mediapool.bg

Световни специалисти по правене на политики и министри на финансите на водещите световни икономики се събират за извънредна телефонна конференция в неделя. Те ще обсъдят двойната дългова криза в Европа и САЩ, която удари финансовите пазари в края на седмицата и предизвика страховете за връщане на развитите страни към рецесията, предаде Ройтерс.

 Очаква се те са съгласуват предложение преди да отворят борсите в понеделник, на които погубно влияние ще окаже и намаленият кредитен рейтинг на САЩ от агенцията “Стандард енд пуърс“ от събота.

Извънредно заседание ще проведе и Европейската централна банка (ЕЦБ), за да обсъди дали да закупи италиански държавни облигации, за да се „обуздае“ дълговата криза в Еврозоната. Ако ЕЦБ се намеси, от облигациите ще започнат да се изкупуват още в понеделник.

Министрите на финансите на САЩ, Германия, Великобритания, Япония, Франция, Канада и Италия трябва да решат как да “охладят“ пазарите в понеделник.

Междувременно Белият дом призна, че американските политици са длъжни да се научат по-добре да се справят с текущите икономически и финансови проблеми.

САЩ са критикувани за това, че прекалено дълго са продължили споровете по уреждането на въпроса с увеличаването на тавана на държавния дълг. Финансовите власти на страните от Еврозоната пък са упреквани, че в продължение на много време не са успели да повлияят причините за дълговата криза и не е бил задействано на практика споразумението за създаване на Фонд за помощ на страните от ЕС.

Най-голумият кредитор на САЩ – Китай, отправи остра критика към американските за неспособността им да предотвратят падането на кредитния рейтинг на страната и изразиха увереност, че на света е нужна друга резервна валута, която да е способна да замени долара.

Свършиха времената, в които САЩ можеха с кредити да си осигурят изход от проблемите, които сами си създават, пише официалната информационна агенция на Пекин Синхуа.

Япония, която е вторият голям кредитор на САЩ, ще запази голяма част от чуждестранните си резерви с американска валута. Мнението е на Южна Корея е, че пазарите не бива да отреагират тръде силно на намаляването на кредитния ретийнг на САЩ.

Бившият британски премиер Гордън Браун обаче отправи необичайна критика към лидерите на САЩ, Франция и Германия, като ги обвини, че не са взели правилните икономически решения и са пропуснали да се вслушат в предупрежденията му.

От страниците на неделното издание на британския в. „Индипендънт“ той пише, че твърдоглавите европейски лидери, в това число германската канцлерка Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози са пропуснали още един шанс за възстановяване на икономиката. Те не са обърнали внимание на неговите предупреждения относно нивата на дълга на техните банки и са задълбочили финансовата криза. В резултат на това има опасност милиони хора да останат без работа за цяло едно десетилетие.

Европа неправилно е представяла кризата като „едноизмерна“ и като е направила това, просто е поискала да се правят повече икономии, смята Браун. Срещата на върха миналия месец по спасителния план за Гърция е завършила с погрешни изводи след три години на погрешни анализи за мащабите на проблема, твърди той.

Бившият британски премиер подчертава освен това, че отказът на САЩ от нови икономически стимули, от повишаване на данъците или орязване на привилегиите е „спрял още един двигател на световния растеж“.

„Онова, от което се нуждаеше икономиката, беше пожертвано заради политическата изгода“, казва Браун по повод на реакцията на политиците по света на последната глобална икономическа криза.

„Следващата криза се приближава все повече и носи със себе си много повече опасности“, предупреждава Браун.

Той подчертава, че смъртоносната комбинация от фискална криза, банкова криза и нисък растеж заплашва милиони европейски граждани, ненужно обречени на безработица.

Критиките на Браун ще породят паралел между неговите трескави усилия от 2008 г. да спаси световната икономика и очевидното нежелание на европейските лидери и финансовите министри да загърбят сега ваканциите си, за да се справят с новата криза, отбелязва британският вестник и припомня, че британският премиер Дейвид Камерън е обсъдил от Тоскана, където е на ваканция, състоянието на икономиката по телефона с френския президент Никола Саркози.

Според Гордън Браун подобни телефонни разговори през уикенда няма да спасят никого от финансовата, макроикономическата и фискалната криза, които са „забъркани в едно цяло“, тоест са от типа „три в едно“. Бившият премиер смята, че решението е радикално преструктуриране на европейските банки и на еврото. Браун е и почти сигурен, че настоящата криза от типа „три в едно“ ще наложи намесата на Г-20 и на МВФ.

Print Friendly
FacebookСподели